Iron Crowned

Okładka książki Iron Crowned Richelle Mead
Okładka książki Iron Crowned
Richelle Mead Wydawnictwo: Bantam Books Cykl: Czarna Łabędzica (tom 3) fantasy, science fiction
Czarna Łabędzica (tom 3)
Bantam Books
2011-03-31
2011-03-31

Oceniłem tę książkę najlepiej z serii (do tej pory) i może trochę zawyżyłem ocenę. Książka jest ciekawa i nie żałuję czasu przy niej spędzonego, ale...

Pierwsza połowa tego tomu (albo coś koło tego) była świetna. Główna bohaterka wydała się dojrzalsza i bardziej rozsądna. Do czasu. Pod koniec wyprawy (nie będę spojlerował jakiej ;-) znowu zaczyna się zachowywać jak rozkapryszone dziecko. W którymś momencie tak mnie zirytowała, że miałem ochotę przestać czytać. Jednak ciekawość zwyciężyła i ostatecznie nie żałuję.

Dawno nie czytałem książki, w której protagonista tak bardzo by mnie irytował swoimi wyborami i niestabilnością. Gdyby nie to, ta książka byłaby świetna. A tak jest co najwyżej ciekawa.

Mimo wszystko, jeśli kiedyś ukaże się po polsku kolejny tom, to po niego sięgnę - z ciekawości, jak to się wszystko skończy.

Część trzecia - ten sam, mój ulubiony świat, jeszcze bardziej niesamowity i jeszcze bardziej zakręcone życie Eugenie. Ciąg dalszy perypetii z byłym ukochanym, Dorianem, i obecnym ukochanym, Kiyo. Porozumienie z siostrą (w końcu) i spełnienie przepowiedni... Tyle się w tej części działo, że aż miło. Czekam na czwartą.

Po pierwsze i najważniejsze: błagam wszystkich wydawców o tłumaczenie cykli do końca. Zaczęłam czytać ten cykl wierząc, że są tylko dwa tomy. Niestety, doprowadziło to kolejny raz do olbrzymiej frustracji, gdy okazało się, że nie będę mogła poznać zakończenia, które istnieje.
Podejrzewam, że właśnie z powodu braku polskiego wydania tej części nie czytało mi się jej tak łatwo, mile i przyjemnie. Jednak zwroty akcji są nieoczywiste, wszelkie decyzje i błędy tak bardzo ludzkie a całość niezmiennie cudowna. Brakowało mi tylko rozwinięcia wątków z moimi ukochanymi drugoplanowymi bohaterami ;)

Pierwsza połowa trochę mnie nudziła, sądziłam, że wypadłam z rytmu tej serii, w końcu trochę czasu minęło od kiedy czytałam poprzedni tom. Zastanawiałam się, co też takiego mi się tu podobało. Jednak w raz z rozwojem akcji i nastaniem drugiej połowy wsiąkłam. Seria znów stała się interesująca, a bohaterowie świetni. Znów należę do team Dorian.

Żałuję, że tak się popsuło między Dorianem i Eugenie i żałuję, że nie zrobili testu na ojcostwo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Problem w tym ,że wydawnictwo chyba nie zamierza wydać tej części.Język angielski nie sprawia mi problemów, ale jednak wolałabym ją czytać po polsku. Denerwują mnie takie sytuacje w których pierwsze części książek są tłumaczone ,a reszta nie...

• Richelle Mead
  • 2015