Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka

Okładka książki Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka Shlomo Sand
Okładka książki Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka
Shlomo Sand Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog reportaż
reportaż
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2014-04-11
2014-04-11
9788380020122

Dla mnie, jako przeciętnego zjadacza chleba, była to ciężka lektura. Dużo naukowego języka i terminów, które przysparzały mi nie lada wyzwania. Jestem natomiast przekonana, że każdy zrozumie ogólny przekaz każdego rozdziału. Książka/rozprawka dość dobrze tłumaczy genezę rasizmu Izraelczyków pochodzenia żydowskiego do Izraelczyków pochodzenia Arabskiego i Palestyńczyków, którym zabrało się podstawowe prawa obywatelskie i polityczne, a świat milczał przez tyle lat. Nauczyłam się z niej wiele, ale jak już wspomniałam była to bardzo ciężka pozycja, po której muszę trochę odpocząć.

ciężka przeprawa przez pozycję. Pomimo tylko 100 stron myślałam ze nigdy się nie skończy. Bardzo naukowa, a fakt jest taki, że pisał ją ateista i tyle w temacie. Książka powinna nazywać się inaczej.. Tytuł sugeruje coś zupełnie innego niż otrzymaliśmy. Mówi o kulturze żydowskiej i stanowi raczej utwierdzenie autora w swojej opinii że boga nie ma a kultura żydowska..... jest jaka jest- przeczytacie sobie :)
Książka przypomina pracę magisterską aniżeli rozprawkę czy wspomnienia bądź też próbę odpowiedzenia na pytanie. Umęczyłam się strasznie!. Nie polecam. Dobra dla poszerzenia wiedzy o żydach, ale tylko to. Wiele ciekawszych pozycji w tej kategorii można znaleźć.

Świetny esej będący jedynie preludium do innych książek Shlomo Sanda, których nie omieszkam przeczytać. Ciekawa i ożywcza analiza tego, co to jest tożsamość żydowska (ale nie tylko żydowska) i czym jest żydowski nacjonalizm. Jak zaznacza Autor, nie jest to tania pożywka dla antysemitów. Antysemityzm Shlomo Sand uważa za brak kultury albo nieuleczalną chorobę.

Do przeczytania tego eseju natchnął mnie Yuval Noah Harari piszący w swojej ostatniej książce o sposobie nauczania historii w państwie Izrael i budowania tożsamości narodowej na mitach o wyjątkowości tego narodu. Zabrzmiało mi to zadziwiająco swojsko. Książka Shlomo Sanda, Żyda i Izraelczyka, profesora historii, rzuca więcej światła na proces formowania się współczesnej tożsamości żydowskiej wykreowanej metodycznie przez władze. Jak pisze autor: "Ideologia narodowa znacjonalizowała historię i zaadoptowała ją do patriotycznych potrzeb teraźniejszosci."

Dużo informacji było dla mnie nowych, pewne odniesienia do postaci historycznych nieczytelne i chwilami gubiłam się w niuansach. Niemniej była to lektura dająca do myślenia - zmuszała do zastanowienia nad przemysłem Holocaustu, wyłącznością na traumę i rasizmem państwowym. Pokazała też dyskomfort funkcjonowania w państwie, które odbiera połowie swoich obywateli prawa, a od pozostałych wymaga poddania się rytuałom, przyjęcia tych samych poglądów oraz stosowania podwójnych standardów etycznych. Stąd tytułowy gest odrzucenia tożsamości żydowskiej i podkreślanie izraelskiej.
Polecam ku refleksji!

[...]
Pod wieloma względami Shlomo Sand przypomina bohaterkę powieści Ece Temelkuran Odgłosy rosnących bananów, która nie chciała o sobie mówić Turczynka, tylko “osoba urodzona w Turcji”, jako niezgodę na politykę rządu tureckiego, między innymi w stosunku do Ormian, o czym jeszcze za chwilę.

Sand podkreśla, że narodowość “żydowska”, bycie Żydem w definicji państwa Izrael to sztuczny byt, stworzony w oparciu o szereg sprzeczności. Laicyzacja Żydów budowana jest na przekazie religijnym, który jest docinany i dostosowywany w zależności od doraźnych potrzeb.

Historyk wyjaśnia, w jaki sposób przez lata korodowała jego tożsamość żydowska, gdy zaczął uświadamiać sobie ten wykluczający, antydemokratyczny czy wręcz rasistowski stosunek propagandy żydowskiej do nie-Żydów. Ze szczególnym uwzględnieniem rdzennych mieszkańców Izraela, ale będących ludnością arabską.

całość:

[...]

Świetny esej pod bardzo intrygującym i niemal sensacyjnym tytułem ponieważ pisze to profesor historii nowożytnej w Tel Awiwie a do tego 100% Żyd! Jest krótki ale treściwy, raczej trzeba się skupić na czytaniu żeby wyłapać kontekst, ja nie żałuję i zabieram się do dwóch kolejnych książek tego autora!

Bardzo trafna diagnoza obecnej (początek 21 w. - 2011 r.) sytuacji w państwie Izrael. Okazane realia w perspektywie historycznej nie jestem w stanie zweryfikować, bo nie znam dobrze historii Żydów europejskich.

Esej jest tak gęsty, że muszę go jeszcze przetrawić. Przeczytane w czasie nasilenia ataków na Palestyńczyków w okupowanej Palestynie.

• Izrael
  • E-booki