Szalone miesiące

2014-05-30
2014-05-30
28 min.
pory roku wierszyki

Ostatnio na moim blogu pojawiło się sporo recenzji powieści skierowanych do kobiet, czyli tzw. literatury kobiecej. Dlatego też postanowiłam Was dzisiaj zaskoczyć opinią książki dla dzieci. W mojej rodzince na świat przyszło kilkoro dzieciaczków, więc zaczęłam rozglądać się za różnymi ciekawymi książkami. Mój pierwszy wybór padł na książeczkę autorstwa Marioli Drzazgi, pt. „Szalone miesiące”.

Książka to zbiór wierszyków dla najmłodszych pociech o miesiącach oraz porach roku. Co ważne, książeczka jest w twardej oprawie, co na pewno jest ogromnym plusem, bo ciężko będzie dziecku ją pozaginać, a co za tym idzie- książka posłuży na długi czas. Co więcej, papier jest naprawdę przyjemny w dotyku, kolorowy i gruby. Na duży plus zasługują również piękne ilustracje autorstwa Oli Wiatrowskiej. Uważam nawet, że to ilustracje grają tu główne skrzypce!

Wracając do wierszyków... Są to zabawne rymowane zdania, które uczą i bawią. Rymy o układzie parzystym zdecydowanie bardziej przyciągają uwagę małych czytelników, co jest bardzo ważne. Wierszyki na pewno zaskoczą młodego czytelnika, być może zadziwią i zdecydowanie rozbawią. Dla dziecka będzie to niesamowita przygoda.

Myślę, że „Szalone miesiące” przysłużą się również nauczycielom, którzy przygotowują różne inscenizacje szkolne, bo wierszyki łatwo zapamiętać i nauczyć dzieci, a potem w ciekawy sposób przedstawić poszczególne miesiące. Lektura jak najbardziej na plus, dlatego polecam Wam drodzy rodzice!

Od małego nie przepadam za rymowanymi książeczkami. Kiedy więc w moje ręce trafiły „Szalone miesiące” potraktowałam je jako wyzwanie. Do przeczytania książki zachęcił mnie jej opis obiecujący poznanie niezwykłych historii miesięcy, które dotychczas wydawały mi się wyłącznie znakiem upływającego czasu i zmiany obuwia z zimowego na letnie.

Od pierwszych stron przyjemny w dotyku papier i barwne ilustracje zachęcają do przeczytania wierszyków. Większą część książeczki zajmują obrazki miesięcy i pór roku, a tekst stanowi dodatek i na każdej stronie jest go niewiele. Miesiące są szalone, ale raczej w sensie pozytywnego zakręcenia, co zmienia sposób postrzegania ich jako statecznych i niezmiennych. Są niezwykłe, więc należy poświęcić im chwilę, ponieważ buntują się przeciwko swojej pozycji zwracając na siebie uwagę.

Codziennie zerkamy w kalendarz, przyjmujemy taką kolejność miesięcy, jaka jest ustanowiona od wieków. Czasem pogoda płata nam figla i zaskakuje śniegiem w najmniej spodziewanym miesiącu. Książeczka Marioli Drzazgi wyjaśnia takie anomalia „szaleństwem” miesięcy i chęcią zmiany sąsiadującego towarzystwa, wędrują po kalendarzu nie przejmując się niczym. Przerażony Rok, dostrzegając nieuchronne zmiany w kalendarzu, postanawia poprosić o pomoc Dozorcę, który umiejętnie porządkuje miesiące w pory roku zgodnie z ich charakterystycznymi cechami. Pierwsza idzie wiosna z budzącą się do życia przyrodą, a za nią podąża lato niosące wakacje. Lecące liście z drzew zwiastują jesień, a tuż po niej następuje mroźna zima.

Pełna recenzja na:

Od pierwszych stron przyjemny w...

Są jeszcze takie piękne, wesołe książeczki dla dzieci, które nie tylko dzieciom się spodobają, ale również dorosłym! Przykładem takiej bajeczki są "Szalone miesiące" autorstwa Marioli Drzazga.

"Raz miesiące oszalały i się wszystkie wymieszały!
Czerwiec się zamienił z grudniem, By mieć krótsze popołudnie.
Styczniem maj się zauroczył, Lubił jego śnieżne oczy"*.
Tak oto rozpoczyna się szalona przygoda z nazwami miesiąca w roli głównej.

Historyjka bardzo krótka - ale jakże udana! Jak ja dawno nie przeglądałam wierszowanej historyjki - i w dodatku takiej rymowanej! Podziwiam Mariolę Drzazgę za pomysłowość i finezję, która umożliwiła powstanie tej książeczki.

"Szalone miesiące" bawią i uczą. Młody czytelnik może dzięki nim nauczyć się wszystkich nazw miesięcy oraz do których pór roku się je przypisuje. I to w prosty, łatwy i przyjemny sposób - poprzez czytanie.

Książeczka nie jest długa, lecz zapełniona obrazkami. Na każdej stronie powitają nas wesołe ludziki, uosobienie pór roku. Zakochałam się w tych ilustracjach - tak pięknie zostały namalowane - czego dokonała pani Aleksandra Huk-Wiatrowska.

Polecam! To jest to, czego ostatnio brak na rynku. Książeczka pełna radości i mądrości. Mam nadzieję, że najmłodsi będą mogli nacieszyć oko i główkę "Szalonymi miesiącami".

"Raz miesiące oszalały i się wszystkie wymieszały!
Czerwiec się zamienił z grudniem, By mieć krótsze popołudnie.
Styczniem maj się zauroczył, Lubił jego śnieżne oczy"*.
Tak oto...

• Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Szalone miesiące