Bullerbyn. Trzy opowiadania

Okładka książki Bullerbyn. Trzy opowiadania Astrid Lindgren
Okładka książki Bullerbyn. Trzy opowiadania
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Bullerbyn (tom 4-6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2014-05-08
Anna Węgleńska
Anna Węgleńska Ilon Wikland

Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Okładka książki Gruffalo Julia Donaldson, Axel Scheffler
Gruffalo Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości Charlotte Ramel, Ulf Stark
Cynamon i Trus... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...
Okładka książki Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sy...

Wiecie, że to najpiękniej wydana książka jaką widziałam?

Pewnie zależy to od gustu, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że wybierają i kupują właśnie OCZY, a moje oczy zakochały się od pierwszego wejrzenia.

Dzieci z Bullerbyn to moje wspomnienie z czasów podstawówki (i nie powiem, że pałałam do nich jakąś miłością),później pojawiły się w moim życiu na studiach i tu już w oryginale, czyli po szwedzku (bo taki akurat kierunek studiów wybrałam). Tu pojawiło się moje LindgrenLOVE, a na egzaminie śmiało mogłam powiedzieć - Jag älskar "Alla vi barn i Bullerbyn" - czyli kocham "Dzieci z Bullerbyn", ale nie widziałam, że miłość może być jeszcze wieksza - a może - jeżeli do rąk weźmiecie tą pozycję wydaną przez @zakamarki .

W książce tej znajdziecie trzy opowiadania: Wiosna w Bullerbyn, Dzień Dziecka w Bullerbyn oraz Boże Narodzenie w Bullerbyn. Wszystko ilustrowane pięknymi, realistycznymi obrazkami, oraz zapełnione idealną ilością tekstu nawet dla młodszych dzieci.

Lasse, Bosse, Lisa, Britta, Anna, Olle i Kerstin - tylko siedmioro i aż siedmioro dzieci w całym Bullerbyn. Wydawałoby się nudno, wydawałoby się spokojnie jak na jedną wioskę, ale wcale a wcale tak nie jest.
Sprawdźcie sami !

Wiecie, że to najpiękniej wydana książka jaką widziałam?

Lasse, Bosse, Lisa, Britta, Anna, Olle i Kerstin - tylko sześcioro i aż sześcioro dzieci w całym Bullerbyn. Wydawałoby się nudno, wydawałoby się spokojnie jak na jedną wioskę, ale wcale a wcale tak nie jest.
Sprawdźcie sami !

Może tak jak ja, umieścicie tą książkę w miejscu przeznaczonym dla obrazu upiększającego pokój - bo dodam jeszcze raz - jest przepiękna 🥰

Piękna klasyka. Warto!

Piękna klasyka. Warto!

Klasyk, dobry, lecz nie porywa jak kiedyś. Piękne ilustracje, magia świąt, tylko realia się zmieniły. Ale znać trzeba. Więcej: http://poczytajnia.pl/ksiazki-na-boze-narodzenie/

Zastanawiałam się, czy 3,5 latka może się zainteresować tymi opowiadaniami. Może. jak zaczęłam, książkę przeczytałyśmy od razu całą a potem było: "jeszcze raz"...

Rozczarowałam się.
Pewnie dlatego, że wychowałam się na oryginalnych, klasycznych "Dzieciach z Bullerbyn" w tłumaczeniu Ireny Wyszomirskiej.
Kupując tę pozycję miałam nadzieję, że te trzy opowiadania będą nowymi w treści, dodatkiem do oryginału - jednakże w dużej części stanowią one powielenie tego, co już zostało opisane w "Dzieciach z Bullerbyn".
Nie podobało mi się też tłumaczenie w wykonaniu pani Anny Węgleńskiej :( Brakuje tego dowcipu, lekkości i polotu, którymi tak zgrabnie posługiwała się pani Irena Wyszomirska.
Plusem książki są przepiękne ilustracje (a to rzadkość we współcześnie wydawanych książeczkach dla dzieci).
Moim zdaniem książeczka raczej dla młodszych dzieci, koniecznie do przeczytania przed klasykiem jakim są "Dzieci z Bullerbyn". Wtedy może zachęcić do sięgnięcia po tę ostatnią.

Rozczarowałam się.
Nie podobało mi się...

1974

Podejrzewam, że każdy z nas posiada wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa związane z jakąś lekturą, w której niegdyś zaczytywał się, a nawet do jakiej chętnie powraca w dorosłym życiu. Ja niezwykle przyjemnie wspominam powieści Astrid Lindgren, szczególnie "Dzieci z Bullerbyn", które czytałam niejednokrotnie i wiem, że będę zapoznawać z nimi swoje dzieci.

"Bullerbyn. Trzy opowiadania" to zbiór trzech historii, w których bohaterami są Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta, Anna oraz mała Kerstin. Książkę rozpoczyna "Wiosna w Bullerbyn", a jak wiadomo kiedy nadchodzi owa pora roku, dzieci zaczynają szaleć, ponieważ w końcu mogą spędzać masę czasu na podwórku. Główni bohaterowie chodzą po płocie, włażą w kałuże, palą stare liście, tańczą wokół ogniska, a nawet ujeżdżają byka oraz wpadają do strumienia. W "Dniu Dziecka w Bullerbyn" wszyscy pragną uszczęśliwić małą Kerstin, sprawiając, aby nigdy nie zapomniała tego wspaniałego dnia. Chłopcy wpadają na różnorodne, niekiedy nieco ekstremalne pomysły, które nie zawsze przypadają dziewczynce do gustu. Z kolei Lisa, Britta i Anna postanawiają zorganizować Kerstin czas w sposób bullerbyński - spokojniejszy i bardziej przystępny dla małego dziecka. "Boże Narodzenie w Bullerbyn" pokazuje, jak przyjaciele spędzają przedświąteczny czas, pomagając rodzicom w codziennych obowiązkach. Klimat Bożego Narodzenia unosi się w powietrzu dzięki pieczeniu pierniczków, wycinaniu choinek, pakowaniu prezentów, co łączy wszystkie dzieci na całym świecie.

Cudownie było powrócić do znanych opowieści, które rozkochały mnie w sobie kilkanaście lat temu. Co najciekawsze, pomimo tak poważnego upływu czasu - pamiętałam te historie, jakbym czytała je niedawno. Z przyjemnością poznałam także autonomiczne opowiadanie "Dzień Dziecka z Bullerbyn", zawierające wydarzenia, jakie nie znajdują się w "Dzieciach z Bullerbyn" - oczywiście opowiadanie niczym nie odbiega od poziomu, do którego przyzwyczaiła nas Astrid Lindgren.

Uwielbiam takie wydania książek, a wydawnictwo Zakamarki zawsze staje na wysokości zadania. Duży format, twarda oprawa, płócienny grzbiet oraz przepiękne, proste ilustracje w stylu skandynawskim - cud, miód i orzeszki. Opowiadania Astrid Lindgren są uniwersalne oraz ponadczasowe - nieważne ile lat minie i jakie czasy nadejdą, dzieci z Bullerbyn zawsze będą bawić.

Każde dziecko niecierpliwie czeka na pierwsze słoneczne promienie nadchodzące wraz z wiosną, Dzień Dziecka oraz Boże Narodzenie, dlatego z pewnością chętnie zapozna się z perypetiami swoich rówieśników, którzy są typowymi dziećmi, pomysłowymi, odważnymi i nieco rozbrykanymi. Jestem przekonana, że wiele dzieciaków już ich zna, a jeśli nie, to powinno zrobić się wszystko, aby zmienić ową sytuację, wszak "Dzieci z Bullerbyn" to pozycja obowiązkowa!

Na książkę składają się rozbudowane (w stosunku do "Dzieci z Bullerbyn") trzy rozdziały: Wiosna, Dzień Dziecka i Boże Narodzenie w Bullerbyn. Książka jest pięknie wydana, zawiera kolorowe ilustracje - doskonała na prezent. I to zarówno dla tych, którzy już "Dzieci z Bullerbyn" znają, jak i tych, którzy jeszcze tej przyjemności nie mieli.

• Dla dzieci
  • Dzieciowe