W twierdzy Courbiere'a

Okładka książki W twierdzy Courbiere'a Władysław Wągiel
Okładka książki W twierdzy Courbiere'a
Władysław Wągiel Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej literatura piękna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1978-01-01
1978-01-01

Sięgając po nie znanego mi autora jakim jest Władysław Wągiel nie wiedziałem czego spodziewać się po W Twierdzy Courbiere'a. Tematyka drugiej wojny i toczących się walk zawsze mnie interesowały i dlatego, gdy miałem możliwość zdobycia nie wahałem się ani chwili. Byłem ciekawy co otrzymam, bo książka nie należy do grubych tylko jest cienka.
Historia opowiada o dramatycznych losach Piotra pochodzącego z Pomorza siłą wcielonego do werhmachtu, który zostaje wciągnięty w hitlerowska wojskową machinę. Jednak podróż jaka odbywa jest pełna niebezpieczeństw i walk toczących się w pobliżu. Przybywa do swojego ukochanego miasta Grudziądza, gdzie następuje ostatni akt dramatu.
W książce W Twierdzy Courbiere'a postać Piotra po przez jego obserwacje służy autorowi do ukazania tragizmu wojny jaka toczy się. Obraz wyłaniający się podczas czytania jest przerażający i dramatyczny. Podczas przebytej drogi próbuje uniknąć groźby złapania, nieustający strach przed tym i chęć zobaczenia miasta, w którym urodził się prowadzi do emocjonujących wydarzeń. Wszędzie toczą się walki pomiędzy dwójką zwaśnionych stron. Dlatego atmosfera bywa napięta podczas czytania, bo nie wiadomo co może zdarzyć się za chwilę. Niesamowicie wypada obraz miasta podbitego przez hitlerowskie wojska, pełnego gróźb, masowych egzekucji za błahe nawet rzeczy i czającego się dla Piotra niebezpieczeństwa. Władysław Wągiel przedstawia historie, która mogła się wydarzyć wszędzie podczas wojny i dlatego podczas czytania bywa szokująca. Z drugiej strony zabiera nas autor do czasów świetności miasta za sprawą wspomnień bohatera o pozostawionej rodzinie i domu. Przeplatając czas przeszły z teraźniejszym, gdzie toczy się wojna dostajemy pełną tragizmu i dramatycznych sytuacji jaki się rozegrał historie. Bohaterem jej został Piotr wcielony siła do wojska i wysłany do walki. Spotykamy pozbawionych skrupułów żołnierzy gotowych do najbardziej ohydnych czynów, lecz również takich jak nasz bohater wcielonych do karnej kompanii nawet po stronie niemieckiej, którzy nie zgadzają się na takie traktowanie mieszkańców. Jakby autor chciał ukazać obie strony medalu dotyczących żołnierzy i różnic jakie między nimi panowały. Zmuszonych do walki lub zagorzałych zwolenników swojego wodza wypełniających gorliwe jego rozkazy.
Książka W Twierdzy Courbiere'a to powieść wywołująca spore emocje podczas czytania. Brutalność wojny, przemoc, okrucieństwo wobec drugiego człowieka jakimi jesteśmy świadkami podczas czytania spotyka się ze wspomnieniami bohatera na tematy rodzinne i problemy jakie wywołała tocząca się wojna. Tragizm sytuacji mieszkańców i świetny klimat trudnych czasów w jakich toczy się akcja książki prowadzi do niezwykłego finału jaki spodobał mi się. Dostajemy obrazowy i plastyczny sposób opisaną wojenną rzeczywistość ze skutkami jaki niesie ze sobą. Autor potrafił oddać klimat tamtych dni i stworzyć ciekawą, wciągającą i emocjonującą opowieść. Książka jest nieduża i można przeczytać bardzo szybko, ale pozostawia po sobie więcej niż nieraz grubsza pozycja. W tym przypadku właśnie zwięzłość i przystępny styl pisania mogę zaliczyć do plusów. Wiadomo po pewnym czasie jak skończy się historia, bo nawet w opisie mamy pewne aluzje, ale autor potrafił stworzyć opowieść, która nie pozwala przejść koło niej obojętnie. Akcja sprawnie poprowadzona i wartko dlatego nudzić się nie można.
Sięgnięcie po W Twierdzy Courbiere'a było naprawdę dobrym pomysłem. Jak wspominałem na początku obawiałem się tego co otrzymam. Oczekiwania wobec tej małej książeczki nie były za duże, ale zostałem pozytywnie zaskoczony tym co dostałem. Wciągającą historie, przerażający obraz wojny i ciekawych bohaterów. Dlatego jestem zadowolony z przeczytania. W Twierdzy Courbiere'a znalazłem wiele emocji i okrucieństwa, ale nie żałuje sięgnięcia po nią i chętnie jeszcze powrócę do niej. Nieraz nie pozorna książeczka jak w tym przypadku może zapewnić świetną historie. Jestem ciekawy innych dokonań autora, bo ta książka spodobała mi się bardzo i chętnie jeszcze przeczytam coś innego jak będę miał okazje jego autorstwa. Powieść dla każdego pomimo poruszanych w niej tematów.
Polecam.

Historia opowiada o...