rozwińzwiń

Spór o globalizację

Okładka książki Spór o globalizację Johan Norberg
Okładka książki Spór o globalizację
Johan Norberg Wydawnictwo: Fijorr Publishing literatura piękna
346 str. 5 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
346
Czas czytania
5 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
838981224X
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
60
60

Na półkach:

Naprawdę bardzo dobra książka opisująca zjawisko globalizacji.
Na początku należy zaznaczyć, że Norberg nie udaje bezstronnego obserwatora, lecz wprost już na wstępie ujawnia swoje przywiązanie do idei liberalnej. Sam początkowo miałem obawy, że w takim razie dostanę zwykłą ideologiczną tyradę bez większego oparcia w rzeczywistości. Jednak szybko rozwiał on moje wątpliwości, bo choć globalizacja jest mu bliska ideowo to do tematu podszedł z naukową rzetelnością.
I tak autor wychodzi na przeciw popularnym mitom związanym z tym zjawiskiem i (choć niekiedy przyznaje im częściową rację) sprawnie je obala, przy użyciu masy statystyk, badań, raportów, teorii ekonomicznej i przykładów empirycznych.
Johan Norberg nie jest, warto to zaznaczyć, jakimś radykałem. To nie jest książka napisana przez skrajnego libertarianina, a raczej umiarkowanego liberała. Popiera on patenty, przepisy o ochronie środowiska, czy chociażby finansowanie systemu edukacji i służby zdrowia z podatków. Widać to także na podstawie źródeł do jakich się odwołuje. Nie są to radykalni wolnorynkowcy (raz jedynie pojawia się nazwisko Rothbarda) lecz organizacje i ekonomiści prezentujący różne podejścia, zdarza mu się nawet zgodzić z poglądami strony przeciwnej.

Jako osoba rozeznana w kwestiach ekonomicznych mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę. Wyznawane przez autora wartości nie zaślepiły jego trzeźwego spojrzenia na świat i po prostu operuje on na faktach.
Zdarzają się oczywiście błędy merytoryczne i miejsca na polemikę z autorem. Dla przykładu w jednym fragmencie stwierdza, że gdyby nie patenty to nikt nie inwestowałby w rozwój medycyny, co jest po prostu bzdurą, zresztą autor dwie strony dalej sam podaje przykład fundacji, która na badania nad nowymi lekami wydaje potężne ilości pieniędzy.

Jednak ogólnie rzecz biorąc ma on po prostu rację. Globalizacja (poprawnie rozumiana) jest zjawiskiem głównie pozytywnym. A na pewno ma więcej zalet niż wad (które autor również opisuje).

Są oczywiście książki, które bardziej szczegółowo traktują o procesie globalizacji, ale one kierowane są raczej do osób bardziej zaawansowanych w temacie. Dla tych czytelników, którzy nie wiedzą o co chodzi z tą całą globalizacją poleciłbym właśnie książkę Norberga.

Patrząc na wzrost popularności antyglobalizacyjnych teorii spiskowych, zarówno w Polsce jak i na świecie przydałoby się nowe wydanie tej książki, z zaktualizowanymi statystykami i dodatkowymi rozdziałami opisującymi więcej obecnych problemów i kwestii spornych. Niemniej mocno polecam przeczytać "spór o globalizację", po lekturze tej książki ciężko będzie komukolwiek uwierzyć na powrót w teorie spiskowe rozpowszechniane przez antyglobalistów.

Naprawdę bardzo dobra książka opisująca zjawisko globalizacji.
Na początku należy zaznaczyć, że Norberg nie udaje bezstronnego obserwatora, lecz wprost już na wstępie ujawnia swoje przywiązanie do idei liberalnej. Sam początkowo miałem obawy, że w takim razie dostanę zwykłą ideologiczną tyradę bez większego oparcia w rzeczywistości. Jednak szybko rozwiał on moje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
242
22

Na półkach: ,

O ile książka na pewno poszerza horyzonty i można się z niej wiele nauczyć, to trzeba jednak czytać ją z głową i wszystkie zawarte w niej informacje analizować samemu. Autor bardzo często analizuje dane tak, jak mu się podoba i jak mu wygodnie. Momentami mam wrażenie, że szukał danych pod swoje tezy, a nie wysnuwał wnioski na podstawie badań. Moim zdaniem nie potrafi pokazać pełnego obrazu przedstawianego zagadnienia, pokazuje tylko jedną stronę medalu, tę, która bardziej mu odpowiada. Książkę tę mogę polecić jedynie osobom choć trochę zaznajomionymi z ekonomią, które potrafią spojrzeć na dane zagadnienie z szerszej perspektywy i nie przyjmują na ślepo całej treści zawartej w książce.

O ile książka na pewno poszerza horyzonty i można się z niej wiele nauczyć, to trzeba jednak czytać ją z głową i wszystkie zawarte w niej informacje analizować samemu. Autor bardzo często analizuje dane tak, jak mu się podoba i jak mu wygodnie. Momentami mam wrażenie, że szukał danych pod swoje tezy, a nie wysnuwał wnioski na podstawie badań. Moim zdaniem nie potrafi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
19

Na półkach:

Zdecydowanie warta przeczytania! Dla ludzi, którzy interesują się tym co dzieje się wokół nich. Autor rewelacyjnie opisuje wiele zjawisk społecznych, gospodarczych i ekonomicznych - tych korzystnych jak i negatywnych. Poszerza horyzonty :)

Zdecydowanie warta przeczytania! Dla ludzi, którzy interesują się tym co dzieje się wokół nich. Autor rewelacyjnie opisuje wiele zjawisk społecznych, gospodarczych i ekonomicznych - tych korzystnych jak i negatywnych. Poszerza horyzonty :)

Pokaż mimo to

avatar
267
82

Na półkach:

Świetna książka, opisująca jak ludzie potocznie patrzą na globalizację, autor zbija wszystkie kontrargumenty wysuwane przeciwko temu zjawisku. Dla wszystkich tych którzy chcą się dowiedzieć czym jest globalizacja.

Świetna książka, opisująca jak ludzie potocznie patrzą na globalizację, autor zbija wszystkie kontrargumenty wysuwane przeciwko temu zjawisku. Dla wszystkich tych którzy chcą się dowiedzieć czym jest globalizacja.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    17
  • Ekonomia
    6
  • Posiadam
    3
  • Studia
    1
  • Polityka, Europa
    1
  • Do przeczytania
    1
  • Peterson
    1
  • 2015 i wcześniej
    1
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spór o globalizację


Podobne książki

Przeczytaj także