Postęp

FREEDOM PUBLISHING
2019-01-01
2019-01-01
Mikołaj Iwanicki

W Postępie Johan Norberg przedstawia jak zmienił się świat w ostatnich 200 latach. Znajdziemy tutaj opisy środowiska i warunków, w jakich żyli ludzie na przestrzeni dziejów. Dowiemy się też jak wyglądała bieda w dawniejszych czasach, co ludzie jedli, w jakich warunkach sanitarnych żyli, jakie czyhały na nich zagrożenia itd. Wszystko ma na celu pokazanie, jak wielkiego postępu dokonała ludzkość od czasów rewolucji przemysłowej. Wcześniej warunki życia ludzi ulegały niemal niezauważalnej poprawie na przestrzeni pokoleń. Od kilkuset lat postęp radykalnie przyspieszył i nawet najbiedniejsze rejony Afryki Subsaharyjskiej żyją lepiej niż Europejczycy 200 lat temu. Autor upatruje źródeł tego postępu w ideach oświecenia, globalizacji, wymianie handlowej oraz dzięki rozwojowi technologii.

Książka jest pod pewnymi względami podobna do Factfulness Hansa Roslinga. Z tym, że Hans napisał książkę skupiając się bardziej na błędach poznawczych, które są powszechne wśród ludzi i które sprawiają, że ludzie postrzegają świat gorzej niż w rzeczywistości. A Johan Norberg bardziej skupia się na surowych danych oraz opisach warunków życia w biedniejszych krajach oraz w dawniejszych czasach. Z tego powodu książkę Hansa czyta się lepiej, ponieważ nie skupia się ona na wymienianiu masy wskaźników makroekonomicznych i społecznych, które to uległy poprawie. Więc tą książkę można traktować też jak uzupełnienie tej pierwszej.

Autor jest bardzo optymistyczny wobec przyszłości. Oryginalnie książka została wydana w 2016 roku, więc nie zawiera dość istotnych informacji, np. autor nazywa Chiny państwem względnie wolnym, a w ostatniej dekadzie zaszły tam dość poważne zmiany w kontrze do poprzedniej polityki otwierania Chin na świat. Innym przykładem jest erozja demokracji w niektórych państwach, z których największym są Indie. Dostrzega on jednak, że postęp nie jest zagwarantowany i może zostać utracony przez złe decyzje ludzi, szczególnie tych u władzy. Widzi też przyszłe poważne wyzwania stojące przed ludzkością, takie jak wojny, kryzysy finansowe, globalne ocieplenie i terroryzm.

Jak ktoś jest ciekawy jak zmieniało się wiele wskaźników makroekonomicznych oraz społecznych dotyczących warunków bytowych człowieka, to polecam tą pozycję.

Wyjątkowe źródło, omawiające w przystępnej formie szereg naukowych publikacji, reportaży oraz danych, które pozwalają nam zrozumieć, że świat wcale nie zmierza ku upadkowi.

Książka zasługiwałaby na znacznie więcej gwiazdek, gdyby odnosiła się bezpośrednio do różnych zarzutów ekonomicznych pesymistów-populistów, niemniej - swoją podstawową rolę spełnia zadowalająco.

Pozycja godna polecenia ludziom, którzy preferują widzenie szklanki do połowy pełnej w opozycji do widzenia świata tylko oczami pesymisty. Będąc zanużonym w codziennym, negatywnym obrazie świata płynącym ze zdecydowanej większości mediów ciężko jest zdać sobie sprawę, że z perspektywy ostatnich 100lat ludzkość i każdy z nas ma się zdecydowanie lepiej niż nasi, wcale nie tak odlegli wiekowo, przodkowie. W moim przekonaniu, warto zachować umiar w codziennym złożeczeniu na otaczającą nas rzeczywistość i starać się widzieć to co obok nas piękne. Wskażę jedną rzecz, która na przestrzeni mojego życia zmieniła się diametralnie na korzyść. Jeszcze w latach 80-tych i 90-tych kąpiel w Zatoce Gdańskiej była zabroniona z racji na zanieczyszczenia spływające głównie Wisłą (choć nie tylko). Teraz tego problemu nie ma i jak opowiadam swojej córce, że w sumie nie tak dawno temu nie mogłaby sobie pójść ot tak i popluskać w falach, to patrzy na mnie jak na kosmitę :) A jednak się udało i teraz trójmiejskie plaże są mekką do codziennych spacerów i spędzania miłych chwil przez urlopowiczów z różnych zakątków Polski ale i świata.

Bardzo ciekawa książka pełna faktów, statystyk i przykładów postępu, który odbywał się podczas ostatnich wieków. Pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i odrzucić kasandryczne wizje przedstawiane w mediach. Jednocześnie podkreśla, że przeszły postęp nie gwarantuje rozwoju w przyszłości i ludzkość nadal ma nierozwiązane problemy, a dodatkowo pojawiają się nowe wyzwania. Mimo to dzięki zgromadzonej wiedzy i dokonanemu już postępowi istnieje duża szansa, że nie zawrócimy ze ścieżki rozwoju.

Do wad książki zaliczyłbym trochę chaotyczny podział rozdziałów (autor czasami wraca do tych samych faktów). Rozdziały można by trochę uporządkować i może podzielić na podrozdziały. Dodatkowo wydaje mi się, że można by lepiej rozmieścić wykresy w tekście. Kolejnym minusem jest to, że znalazłem dwa fakty, która wydają się lekko nagięte do stawianej tezy. Jako przykład mniejszej śmiertelności cywilów podczas wojny podaje się, że podczas wojny wietnamskiej zginęło co najmniej 800 tysięcy cywilów, a podczas wojny w Afganistanie w latach 2004-2010 zginęło ich ok. 5300. Wydaje mi się, żę porownianie tych wojen bez kontekstu jest pewnym nagięciem (wojna w Wietnamie trwała dłużej i zginęło tam też wiecej żołnierzy więc był to ogólnie bardziej krwawy konflikt). Podobnym naciągnięciem faktów było podanie, że F. D. Roosevelt mianował w 1944 roku na wiceprezydenta członka Ku Klux Klanu. Chodziło zapewne o Trumana, który został wiceprezydentem w styczniu 1945 roku, ale z tego co wiem to jego członkostwo w KKK nie jest pewne. Ogólnie podane informacje wydają się rzetelne i na pewno polecam zapoznać się z tą pozycją.

Właśnie taka jest ta książka - DOBRA.
Bardzo ciekawe fakty, optymistyczne spojrzenie, wiele uświadamia. Bardzo szanuję, że jest oparta na rzetelnych danych, ale momentami aż do przesady i trudno przez te fragmenty przebrnąć

Właśnie taka jest ta książka - DOBRA.

Będzie dobrze! Garść solidnych argumentów uporządkowanych i zobrazowanych konkretnymi i ciekawymi przykładami.

Ta książka to odtrutka na negatywne informacje, które docierają do nas każdego dnia z mediow.

Można byłoby zadać pytanie: "Skoro jest tak źle, to dlaczego jest tak dobrze?"

Autor prezentuje najważniejsze kategorie rozwoju ludzkości na przestrzeni ostatnich kilku wieków, ze szczegółnym uwzględnieniem ostatnich 200 lat.

"Postęp" został napisany lekkim językiem, dzięki czemu kolejne rozdziały "nie męczą", a raczej zachęcają do przeczytania jeszcze jednej strony.

Można byłoby zadać pytanie: "Skoro jest tak źle, to dlaczego jest tak dobrze?"

"Postęp" został napisany lekkim językiem, dzięki...

Książka „Postęp” Johana Norberga wydana przez Fijorr Publishing. Serdecznie dziękuje wydawnictwu za otrzymany egzemplarz do recenzji.
Otwierając książkę sam nie wiedziałem, czego się spodziewać. Podtytuł dziesięć powodów by z optymizmem patrzeć w przyszłość myślałem, że może to być książka z serii coachingowych. I tu było moje zaskoczenie. Książka opisuje postęp cywilizacyjny. Opisanych jest 10 postępów, jakie na przestrzeni wieków miały miejsce. Poruszone są tematy takie jak, długość życia, ubóstwo, niedożywienie, higiena osobista, piśmiennictwo, równość i kilka innych. W każdym rozdziale książki pokazany jest wykres postępu cywilizacyjnego, jaki nastąpił w minionych latach. Czy wiedziałeś, że 50% światowej populacji po zakończeniu drugiej wojny światowej była niedożywiona, gdzie w 2015 roku ten odsetek wynosił już tylko albo aż 10%. Kolejnym postępem jest długość życia, sami zauważamy, że wśród nas jest spora liczba seniorów, którzy cieszą się jesienią życia. Natomiast żyjąc w XVIII wieku, nie mógłbym już dla was publikować recenzji, po pierwsze, że nie było internetu, a po drugie, średnia długość życia wynosiła 30 lat. Początki wieku XIX były dla naszej cywilizacji również nie lekkie, gdyż ponad 90% ludzi na świecie nie umiała pisać. W dzisiejszych czasach jest to podstawowa czynność, której uczą się dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Temat równości jest dziś dość na czasie, nie mniej autor miał na myśli prawa wyborcze kobiet. Czy wiesz, że 120 lat temu nie kobiety nie mogły uczestniczyć w wyborach? Na świecie istnieje jeszcze 15 krajów, które ograniczają prawa wyborcze kobiet. W temacie równości poruszony jest także temat homoseksualizmu. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku w USA zakazane były czyny homoseksualne. Dopiero w 2013 roku zalegalizowano związki jednopłciowe.
Podsumowując. Jeśli interesuje Cię postęp cywilizacyjny, jaki wykonali nasi przodkowie zachęcam Cię do lektury. Dowiesz się jak ludzkość radzi sobie, na co dzień z głodem, chorobami, biedą, higieną i niesprawiedliwością. Dziękuje jeszcze raz wydawnictwu Fijorr Publishing za ezemplarz.

• Do kupienia
  • 40T