Książka Roku 2018

Czarownica i kot

Wydawnictwo: Skrzat

Co to za czarownica, która nie pamięta magicznych zaklęć, na nikogo nie rzuca złych uroków, a jej największym marzeniem jest znalezienie przyjaźni? To czarownica inna niż wszystkie! Poznaj przygody strasznej wiedźmy i uroczego kotka i dowiedz się, jak zakończyła się ta nietypowa znajomość. Pozwól się oczarować już dziś! Mądra, ciepła opowieść Mai Strzebońskiej została dopełniona barwnymi, dowcipnymi i pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami wykonanymi przez jej mamę - Alicję Karczmarską-Strzebońską. W serii ukażą się: Czarownica i ryba, Czarownica i kociaki, Czarownica i tajemnicza mikstura

Kategoria wiekowa: 3-5 lat

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/czarownica-i-kot/

źródło okładki: http://ksiazeczki-synka-i-coreczki.blogspot.com/20...»

Czarownice i te prawdziwe i te w bajkach zawsze bardzo mnie interesowały. W mojej biblioteczce kłębi się od książek na ich temat, a i u Tymka na półce znajdzie się kilka. Chyba siłą rzeczy podsuwam mu takie książeczki, a on tak jak ja patrzy na rozczochrane wiedźmy przychylnym okiem i chyba wcale się ich nie boi. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że zwróciliśmy uwagę na nową serię w Skrzacie, której bohaterką jest właśnie nietuzinkowa czarownica. Jesteśmy już po lekturze pierwszej części, a na półce czeka kolejna.
Czarownica z książeczek Mai Strzebońskiej nie jest zwyczajną czarownicą. Ma oczywiście rozkosznie spiczasty nos, rozczochrane włosy i nosi wielki kapelusz, ale to dodaje jej tylko uroku. Mieszka sobie gdzieś w krzywej chatce i jest bardzo smutna i samotna. Z całego serca pragnie towarzystwa, ale nawet myszki zamieszkujące domowe norki nie mają ochoty na rozmowy ze swoją gospodynią. Jest trochę gapowata i roztrzepana, ale tym bardziej wzbudza sympatię.
Pewnego pochmurnego...

Gdzieś hen hen daleko, za górami za lasami, w drewnianym domku na skraju lasu mieszka pewna czarownica. Jak wygląda? Ma czarne, rozwiane włosy, długi nos i spiczastą bródkę. Na głowie zaś nosi czarny, dość leciwy kapelusz. Jej ubranie także nie jest pierwszej młodości, gdyż zauważyć można przyszyte na nim łaty. Jedno Wam powiem - ta czarownica jest inna niż wszystkie. Jest dobra, ma wielkie serducho i marzenia jak każdy z nas. Jednak kiedy na nią spojrzymy, od razu zauważymy, że dręczy ją smutek. Już nie pamięta, kiedy ostatni raz się uśmiechała. A wszystko przez to, że mieszkając na takim odludziu czuje się bardzo samotna. Co prawda mieszkają wraz z nią dwie małe myszki, jednak każda próba zaprzyjaźnienia się z nimi kończy się ucieczką tych małych płochliwych zwierzątek. Pewnej zimowej nocy czarownica słyszy jakiś dziwny, dochodzący z daleka dźwięk. Musicie wiedzieć, że nasza wiedźma jest bardzo ciekawską osóbką, a przy tym doprawdy odważną. Zabrawszy ze sobą zaledwie świeczkę...

Na półkach: Przeczytane, Skrzat

Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejną cudną książeczkę, którą nasz blog objął patronatem medialnym. Jest nam z tego powodu bardzo miło, bo dzięki Wydawnictwu Skrzat mamy okazję zaprezentować Wam śliczną bajeczkę, a o czym? O czarownicy oczywiście :)

Ta książeczka to pierwsza część z serii o sympatycznej wiedźmie. Bo wbrew pozorom czarownica wcale nie musi być zła i niedobra, może być miła, prawda? Nasza główna bohaterka czuje się samotna ponieważ jej jedynymi towarzyszami są dwie myszki, które wcale nie są skore do pogawędek i od razu chowają się do swoich norek. Pewnego wieczoru czarownica słyszy w lesie jakiś dziwny odgłos i postanawia sprawdzić co to takiego. Jej oczom ukazuje się malutki, miałczący, kudłaty kłębuszek.

Kotek jest słodziutki więc nasza samotna bohaterka bez zastanowienia zabiera małą znajdę do swojej chatki. Oboje od razu przypadają sobie do gustu i już na początku przytrafia im się pewna przygoda. Jaka? Koniecznie przekonajcie się sami :)

Nasza...

inkaa2000 | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo się cieszę, że mam małe dzieci, które w bibliotece same wybierają dla siebie książeczki i dzięki temu w moje ręce trafiły opowieści o dobrej czarownicy, która mieszkała pod lasem. Lekko prowadzona narracja, świetne ilustracje, interesujące postaci sprawiają, że dzieci cieszą się od ucha do ucha, a i dorosłym lepiej się wtedy czyta :).

Basia | 2014-09-14

Zarówno tekst, jak i ilustracje są wspaniałe. Niezwykle urokliwa seria. Polecam gorąco.

Maluszkowe Inspiracje | 2014-10-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Cóż ja na to poradzę, że tak upodobaliśmy sobie czarownice :)
Najpierw była Winnie (i na pewno jeszcze zagości na blogu), a teraz przyszła kolej na inną czarownicę - stworzoną przez Maję Strzebońską i zilustrowaną przez jej mamę.
Przygody tej miłej czarownicy świetnie sprawdzą się jako lektura dla 2-latków.
Duże, kolorowe ilustracje, pełne różnorodnych detali, niewielka ilość tekstu, ciekawa historia - wszystko to sprawia, że maluchom trudno się oderwać od tych książeczek.
W pierwszej części tej serii "Czarownica i kot" dowiadujemy się, jak to się stało, że do domu naszej czarownicy trafił zagubiony kotek.
Mały zwierzak tak upodobał sobie swoją nową panią, że postanowił zostać z nią już na zawsze.
Zresztą wcale mu się nie dziwię, bo czarownica ma naprawdę dobre serduszko :)

Więcej na: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/05/dobroduszna-czarownica.html

Maciek_M | 2018-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2018