Czarownica i kot

literatura dziecięca
Skrzat
2014-01-01
2014-01-01

To krótka, bezpretensjonalna historyjka o tym, jak czarownica zaprzyjaźniła się z kotkiem. Format A4, urocze ilustracje.

Istnieją kolejne części, np. "Czarownica i ryba".

Istnieją kolejne części, np. "Czarownica i ryba".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo się cieszę, że mam małe dzieci, które w bibliotece same wybierają dla siebie książeczki i dzięki temu w moje ręce trafiły opowieści o dobrej czarownicy, która mieszkała pod lasem. Lekko prowadzona narracja, świetne ilustracje, interesujące postaci sprawiają, że dzieci cieszą się od ucha do ucha, a i dorosłym lepiej się wtedy czyta :).

Cóż ja na to poradzę, że tak upodobaliśmy sobie czarownice :)
Najpierw była Winnie (i na pewno jeszcze zagości na blogu),a teraz przyszła kolej na inną czarownicę - stworzoną przez Maję Strzebońską i zilustrowaną przez jej mamę.
Przygody tej miłej czarownicy świetnie sprawdzą się jako lektura dla 2-latków.
Duże, kolorowe ilustracje, pełne różnorodnych detali, niewielka ilość tekstu, ciekawa historia - wszystko to sprawia, że maluchom trudno się oderwać od tych książeczek.
W pierwszej części tej serii "Czarownica i kot" dowiadujemy się, jak to się stało, że do domu naszej czarownicy trafił zagubiony kotek.
Mały zwierzak tak upodobał sobie swoją nową panią, że postanowił zostać z nią już na zawsze.
Zresztą wcale mu się nie dziwię, bo czarownica ma naprawdę dobre serduszko :)

Więcej na: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/05/dobroduszna-czarownica.html

Cóż ja na to poradzę, że tak upodobaliśmy sobie czarownice :)
Przygody tej miłej czarownicy świetnie sprawdzą się jako lektura dla 2-latków.
Duże, kolorowe ilustracje, pełne różnorodnych detali, niewielka...

Zarówno tekst, jak i ilustracje są wspaniałe. Niezwykle urokliwa seria. Polecam gorąco.

Czarownice i te prawdziwe i te w bajkach zawsze bardzo mnie interesowały. W mojej biblioteczce kłębi się od książek na ich temat, a i u Tymka na półce znajdzie się kilka. Chyba siłą rzeczy podsuwam mu takie książeczki, a on tak jak ja patrzy na rozczochrane wiedźmy przychylnym okiem i chyba wcale się ich nie boi. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że zwróciliśmy uwagę na nową serię w Skrzacie, której bohaterką jest właśnie nietuzinkowa czarownica. Jesteśmy już po lekturze pierwszej części, a na półce czeka kolejna.
Czarownica z książeczek Mai Strzebońskiej nie jest zwyczajną czarownicą. Ma oczywiście rozkosznie spiczasty nos, rozczochrane włosy i nosi wielki kapelusz, ale to dodaje jej tylko uroku. Mieszka sobie gdzieś w krzywej chatce i jest bardzo smutna i samotna. Z całego serca pragnie towarzystwa, ale nawet myszki zamieszkujące domowe norki nie mają ochoty na rozmowy ze swoją gospodynią. Jest trochę gapowata i roztrzepana, ale tym bardziej wzbudza sympatię.
Pewnego pochmurnego wieczoru do uszu czarownicy dochodzą niepokojące dźwięki. Zaciekawiona wychodzi z domu i podążając za odgłosami wchodzi do lasu. Pod jednym z drzew znajduje malutkiego białego kotka. Natychmiast zabiera go do krzywej chatki i tam otula i usypia. Na drugi dzień podczas próby nakarmienia malca przydarza się coś, co inicjuje wycieczkę na miotle do znajomej czarownicy. Niestety nasza bohaterka, oprócz tego, że ma bardzo dobre serduszko, jest też trochę ciapowata i zapominalska. Dopiero po dłuższe chwili orientuje się, że szybuje w przestworzach sama. A gdzie kotek? Powiem wam tylko, że przygoda kończy się dobrze, a wspólne przeżycia połączą bohaterów węzłem prawdziwej przyjaźni.
Muszę przyznać, że ta króciutka bajeczka przypadła nam do gustu i na pewno sięgniemy po kolejne części. Tymek polubił krzywą chatkę i czarownicę o dobrym serduszku, która początkowo smutna i samotna, finalnie znajduje prawdziwego przyjaciela.
Seria jest dziełem oryginalnego duetu matki i córki. Gimnazjalistka Maja Strzebońska jest autorką tekstów, a jej mama Alicja Kaczmarska-Strzebońska wykonała ilustracje, z których szczególnie upodobałam sobie postać czarownicy. Młoda pisarka powiedziała w jednym z wywiadów, że lubi postaci z charakterkiem i taka jest właśnie bohaterka tej książeczki. Podejrzewam jednak, że w kolejnych częściach możemy ją także poznać z innej strony, bo przecież każda czarownica ma wiele twarzy.
Tekstu w książeczce jest niewiele, ale jest czytelny i wzbogacony humorystycznymi ilustracjami, dlatego młodsze dzieci powinny mieć nie lada frajdę z lektury. Dla tych, które próbują już swoich sił w czytaniu, seria o czarownicy może stanowić dobry trening (duże litery i wyraźna czcionka).
Polecamy razem z Tymkiem 

Gdzieś hen hen daleko, za górami za lasami, w drewnianym domku na skraju lasu mieszka pewna czarownica. Jak wygląda? Ma czarne, rozwiane włosy, długi nos i spiczastą bródkę. Na głowie zaś nosi czarny, dość leciwy kapelusz. Jej ubranie także nie jest pierwszej młodości, gdyż zauważyć można przyszyte na nim łaty. Jedno Wam powiem - ta czarownica jest inna niż wszystkie. Jest dobra, ma wielkie serducho i marzenia jak każdy z nas. Jednak kiedy na nią spojrzymy, od razu zauważymy, że dręczy ją smutek. Już nie pamięta, kiedy ostatni raz się uśmiechała. A wszystko przez to, że mieszkając na takim odludziu czuje się bardzo samotna. Co prawda mieszkają wraz z nią dwie małe myszki, jednak każda próba zaprzyjaźnienia się z nimi kończy się ucieczką tych małych płochliwych zwierzątek. Pewnej zimowej nocy czarownica słyszy jakiś dziwny, dochodzący z daleka dźwięk. Musicie wiedzieć, że nasza wiedźma jest bardzo ciekawską osóbką, a przy tym doprawdy odważną. Zabrawszy ze sobą zaledwie świeczkę wyrusza w noc na poszukiwanie źródła tych tajemniczych odgłosów. Co znajdzie w leśnej głuszy?

"Czarownica i kot" to pierwsza książeczka z serii Czary Nie Do Wiary. Autorką jest Maja Strzebońska, natomiast ilustratorką jej mama Alicja Karczmarska-Strzebońska. Historyjka o sympatycznej czarownicy jest króciutka, napisana w bardzo prosty i przystępny sposób, przez co idealnie nadawać się będzie dla najmłodszych dzieci. Z powodzeniem można ją przeczytać maluchom przed snem. Pani Alicja zasługuje na uznanie. Oprawa graficzna książki jest bardzo ładna, obrazki znajdujące się wewnątrz są duże, ciekawe, żartobliwe, bardzo kolorowe i miłe dla oka. Autorka porusza bardzo trudny i bolesny temat, mianowicie problem samotności, wyizolowania społecznego. Daje do zrozumienia, że życie w pojedynkę nie jest dobre, bo każdy z nas potrzebuje kogoś bliskiego, przyjaciela. Polecam Wam tę książkę. Mojej córce się spodobała, a to najlepsza rekomendacja.

Moja ocena: 5/6

Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejną cudną książeczkę, którą nasz blog objął patronatem medialnym. Jest nam z tego powodu bardzo miło, bo dzięki Wydawnictwu Skrzat mamy okazję zaprezentować Wam śliczną bajeczkę, a o czym? O czarownicy oczywiście :)

Ta książeczka to pierwsza część z serii o sympatycznej wiedźmie. Bo wbrew pozorom czarownica wcale nie musi być zła i niedobra, może być miła, prawda? Nasza główna bohaterka czuje się samotna ponieważ jej jedynymi towarzyszami są dwie myszki, które wcale nie są skore do pogawędek i od razu chowają się do swoich norek. Pewnego wieczoru czarownica słyszy w lesie jakiś dziwny odgłos i postanawia sprawdzić co to takiego. Jej oczom ukazuje się malutki, miałczący, kudłaty kłębuszek.

Kotek jest słodziutki więc nasza samotna bohaterka bez zastanowienia zabiera małą znajdę do swojej chatki. Oboje od razu przypadają sobie do gustu i już na początku przytrafia im się pewna przygoda. Jaka? Koniecznie przekonajcie się sami :)

Nasza czarownica jest zapominalska, nie pamięta nawet podstawowych zaklęć. Zdecydowanie nie ma też złych intencji, wręcz przeciwnie, jest miła, sympatyczna i czuje się bardzo samotna. Na całe szczęście udaje jej się znaleźć przesłodkiego towarzysza :)

Bajeczka ta jest dosyć krótka, ale za to wesoła, a nawet zabawna. Idealnie sprawdzi się ona podczas czytania młodszym brzdącom, które z pewnością z ciekawością będą wsłuchiwały się w to fajne opowiadanie. Ale i starsze dzieciaczki powinny być zadowolone ponieważ dzięki dużej i przejrzystej czcionce one same będą mogły zasiąść do lektury tej książeczki, a ponieważ treści nie ma zbyt wiele, zamieszczona jest ona na białym tle i na dodatek jest bardzo czytelna, bez wątpienia samodzielne czytanie nie sprawi naszym dzieciom żadnego kłopotu.

A ilustracje? Także godne pochwały. Warto wspomnieć o tym, że to mama autorki jest ilustratorką w tych książeczkach. Zgrały się dziewczyny wspaniale. Ciekawa treść i kolorowe, duże, zabawne obrazki z wieloma wesołymi szczegółami, na przykład takimi jak myszki śpiące pod łóżkiem czy malutkie pranie rozwieszone gdzieś w lesie przez zwierzątko :) Całość ślicznie się prezentuje. Gorąco polecamy!

• Dla dzieci
  • Basia przeczytała z mamą
  • E2) Podstawówka 1-3
  • 1j) Literatura polska
  • 3) Z biblioteki
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀

Dodaj cytat z książki Czarownica i kot