joly_fh

Mała czeka na zimę. Wszyscy wokół ją straszą, że zima jest taka... nieprzyjemna. Dziewczynka chce się przekonać, czy tak jest naprawdę. Ale zima nie przychodzi, a zimowe buty stoją w kącie.

- Czy zima przyjdzie? Czy spadnie śnieg? Czy założę swoje śniegowce? - zastanawia się Mała.

Ciepła, mądra, ciekawa opowieść - nie tylko na zimę!

źródło opisu: Wydawnictwo Wilga, 2014

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

marpil | 2014-01-27
Przeczytana: styczeń 2014

u Małej nie ma zimy. A Mała na nią czeka. Bo chce wiedzieć, jak to jest. Bo chce poczuć zimno wspinające się po kręgosłupie. I to szczypanie w nos i uszy, o którym do tej pory tylko słyszała. Słyszała jeszcze wiele innych rzeczy – o gryzących rajstopach, o tym, że nie można jeździć zimą na deskorolce i o odśnieżaniu – codziennie. Wszyscy drżą przed zimą, schowaliby się w jakiejś dziurze, w której zima ich nie dopadnie, przespaliby białe miesiące, zatrwożeni jej majestatem i lodowatymi palcami, którymi chwyta każdego bez wyjątku. A Mała jest ciekawa. I nie może się doczekać. I jako jedyna wypatruje, wyczekuje, w oknie wystaje i zimę zaprasza. Bo jest dzieckiem ciekawskim. I jeszcze dlatego, że tata w wielkim pudle z napisem ZIMOWE przyniósł piękne czerwone śniegowce. A zimy nie ma i nie ma jak wypróbować śniegowców w śniegu. I w lodzie. I w zamieci. I w zamarzniętych kałużach. Trzeba więc sobie zimę stworzyć. Porzucać się śnieżkami ze zgniecionego papieru i utonąć w zadymce ze...

lew_kanapowy | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Fantastyczna minimalistyczna historia postrzeganiu zimy oczami dorosłego i oczami dziecka oraz o pewnej mroźnej porze roku, która przychodzi zawsze wtedy, kiedy się jej nie spodziewamy, a kiedy jej oczekujemy, pokazuje nam figę z makiem. I o wielkiej sile śniegowców!

książek: 1972
Asia-Polihymnia | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Bardzo ciekawa pozycja dla najmłodszych. Dziecięcy sposób odbierania świata w opozycji do tego dorosłego, który wszędzie znajduje powód do narzekania.
Uwagę zwracają również oszczędne, wyraziste ilustracje.

Alicya Oss | 2015-03-19

Jeśli uwzględnić nawiedzające nas coraz częściej anomalie pogodowe, takie jak np. brak zimy w zimie, to książka ta jest jak najbardziej na czasie. Nie zaskakuje nas więc w ogóle to, że jej bohaterowie właśnie na zimę czekają. Nikt nie oczekuje jej jednak z radością. Przecież kojarzy się głównie z chłodem, odśnieżaniem i niemiłosiernie gryzącymi rajstopami. Może i główna bohaterka historyjki – Mała - podzielałaby niechęć otoczenia do najzimniejszej pory roku, gdyby nie odkryła cudownych, czerwonych śniegowców. Dzięki nim dziewczynka, na przekór wszystkim, zapragnęła, by zima przyszła. Ta jednak znów zrobiła wszystkim psikusa i postanowiła się nie pojawiać. Z pomocą dziecięcym pragnieniom przychodzi na szczęście wyobraźnia. Przecież nawet w domu można urządzić suchą śnieżycę i bitwę na śnieżki - bez śniegu. Jak się okazuje najprostsze rozwiązania są, jak zwykle, najlepsze.

Całość tekstu na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/03/zima-na-niby-zima-ktorej-nie-byo.html#more

Bravo26 | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Czytałam bardziej dla siebie, niestety nie przykuła uwagi synka. Osobiście uważam, że książeczka jest klimatyczna i nastrojowa. Niesamowite ilustracje.

mota | 2018-05-06
marthe16 | 2017-11-28