Puc, Bursztyn i goście

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Moja ulubiona lektura w 1949 roku tj 65 lat temu. Następny był cykl Hugha Loftinga "Dr Dollitle" /"Dr Dollitle i zwierzęta"; "Cyrk Dr.Dollitle", "Ogród zoologiczny Dr Dollitle","Opera Dr Dollitle", "Poczta Dr Dollitle", "Największa podróż Dr Dollitle", "Dr Dollitle na Księżycu", "Powrót Dr Dollitle"/. To były czasy!! Ale pierwszą książkę, jak pierwszą miłość, pamięta się całe życie. No i jeszcze jedna uwaga: każda książka była tańsza od paczki papierosów czy kufla piwa, przeto ludzie, od najmłodszych do najstarszych, CZYTALI. Tak PRL /w tym słynny Borejsza-Goldberg/ dbała o edukację Narodu.

Agacha | 2018-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Książka przeczytana przez córkę jako lektura. Pozycja ponadczasowa, choć niektóre pojęcia były dla dziecka niezrozumiałe.

Bohaterami są Puc i Bursztyn, wiejskie pieski rządzące podwórkiem, żyje tam też kaczka Melańcia, kaczorek Kasperek i kotka Imka.
Wiodą wspaniałe, fajne życie psy pełne, zwariowanych przygód.
Puc to starszy piesek musi pilnować Bursztyna . Wesoło,fajnie mają nic im nie brakuje.

Przepiękna, mądra książka o zwierzątkach moja ulubiona z dzieciństwa, lubię powracać do niej nieraz, jak byłam mała to mama mi ją czytała po prostu przecudna!!

Zwierzęcymi bohaterami opowieści są Puc i Bursztyn - dwa wiejskie pieski "rządzące" całym podwórzem, na którym żyją także kaczka Melańcia, kaczor Kasperek, kotka Imka. Psy wiodą wesołe życie pełne przygód. Poznajemy je podczas zabawy na podwórzu. Puc jest starszy, więc pilnuje Bursztyna. Zwraca mu uwagę na nieodpowiednie postępowanie i karci go. Bursztyn najchętniej biega po podwórzu, łapie wróble, przepędza motyle i bawi się kością. Oba psy często sprzeczają się, straszą kury i kaczki, wyrządzają szkody w gospodarstwie Katarzyny. Lubią także bawić się z innymi psami pod studnią na rynku. Życie Puca i Bursztyna zmienia się jednak po przybyciu gości z Warszawy: Mikada i Tiuzdeja. Miejskie pieski, wychowane "na kanapie" nie znają smaku prawdziwego życia. Akcja książki skupia się na przygodach i spięciach, jakie następują między miejscowymi i przyjezdnymi psami. Jeden z nich - Mikado tak zasmakował w wiejskim pełnym niespodzianek życiu, że ucieka na odjezdnym swojej pani Agacie z...

Kwyrloczka | 2017-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Ocena dziecka: 9 (wybitna)
Moja ocena: 6 (dobra)

Jest to książka, która pewnie niedługo zbojkotują obrońcy praw zwierząt. Tu jeszcze pies jest psem, co czasem tapla się w kałuży, co dostanie lanie trzepaczką, czy inną dyscypliną. Tu jeszcze pies nie jest ograniczony pięcioma metrami wysuwanej linki. Psu nie wolno włazić do łóżka. Tu zwierzak traktowany jak współczesne psy jest POŚMIEWISKIEM!.
Są tacy ludzie, którzy "urodzili" swojego psa, z braku ludzkiego potomstwa traktują jak dziecko zwierze. Kiedy wpychają swojego Tjuzdejka w różową, sukieneczkę, pikowaną kurteczkę co myślą? Strasznie mnie ciekawi co mają w głowie, czemu to robią. Dobrze, że są samochody, bo gdyby dalej hodowano konie... To tylko taka mała dygresja.
Szczerze polecam wszystkim miłośnikom psów jako poradnik jak psa uczynić szczęśliwym dając mu swobodę, a nie niewolę kraciastego kubraczka.

Jedna z moich ulubieńszych książek z dzieciństwa :D.

Aleksandra | 2015-05-30
Przeczytana: 1961 rok

Cudowna książka o zwierzątkach -głównie pieskach.

Nola | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Bajka powinna nosić tytuł "Z dnia życia psa. Studium codzienności podwórkowej" ;), niemniej zabawa przednia. Czytanie na dobranoc jako "usypiacza" sprawdza się rewelacyjnie, a przygody Puca, Bursztyna, Mikaduchny, Tiuzdejka, kocicy Imki i kaczek Kacpercia oraz Melańci stanowią świetną rozrywkę po ciężkim dniu pracy :)

ina71 | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Normalnie nie czytuję książek dla dzieci, a już na pewno się tym nie chwalę, ale tę książeczkę uratowałam od śmierci (przemiał), na którą skazała ją pięcioletnia (czy coś koło tego) pani prokurator.

A było tak... Poszłam odwiedzić koleżankę, mamę owej dziewczynki. Koleżanka, oprócz córeczki, ma jeszcze mieszkającą w Polsce matkę, która bardzo dba, aby się jej wnuczka nie wynarodowiła i przyjeżdżając w odwiedziny zawsze przywozi polskie książki dla dzieci. Tym razem przyjechała z prezentem szczególnym: ściągniętym ze strychu pudłem z ulubionymi lekturami z dzieciństwa mojej koleżanki.

Córeczka koleżanki, ubrana już w piżamkę, weszła właśnie do kuchni, kiedy zachwycałam się książką, którą także pamiętam z dzieciństwa.

- Dzisiaj znowu poczytamy o Pucu i Bursztynie, prawda kochanie? – zwróciła się do niej koleżanka.

Niestety, kochanie tylko wydęło śliczne usteczka i oznajmiło stanowczo, że ta książeczka więcej czytana nie będzie. Na nasze zdumione pytania dlaczego, dziewczynka...

Polaris | 2010-08-08
Na półkach: Lektury, Przeczytane, Posiadam

Czytanie tej książki było dla mnie koszmarem. Przeżywałem najgorsze chwile swojego życia czytając te nadzwyczaj nudne opisy, jak to jednego z psów coś kłuło podczas snu, więc wstał, udeptał kolce i znowu się położył.