Oblicza kobiety w sztuce. Pełne gracji

Okładka książki Oblicza kobiety w sztuce. Pełne gracji Vittorio Sgarbi
2015-01-01
Tomasz Kwiecień
kobieta historia sztuki

Okładka książki Graffiti w Polsce 1940-2010 Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski
Graffiti w Pol... Marcin Rutkiewicz, ...
Okładka książki Historia obrazów Martin Gayford, David Hockney
Historia obrazów Martin Gayford, Dav...
Okładka książki Skandal? Sztuka! Ute Schueler, Rita E. Taeuber
Skandal? Sztuka! Ute Schueler, Rita ...

Znajdziemy tu masę zbędnego tekstu znacznie odbiegającego od tematu książki, a także pod wieloma względami swego rodzaju prowizorkę intelektualną, co dziwi- biorąc pod uwagę fakt, że autor książki zajmuje się sztuką zawodowo.

Selekcja dzieł nie zawsze była w mojej opinii trafiona, ale to najmniejszy szczegół- co do zasady wybrano najważniejsze i najpiękniejsze oblicza kobiet w sztuce. Jakości zdjęć nie można niczego zarzucić- zadbano o to, aby czytelnik mógł cieszyć oko, a także zwrócić uwagę na szczegóły, chociaż format nie jest wyjątkowo duży; to zdecydowanie mocna (chyba najmocniejsza) strona tej książki.

Raczej nie polecam, szczególnie w celach dydaktycznych. W dobie internetu łatwo możemy znaleźć reprodukcje dzieł sztuki w wysokiej jakości, natomiast aby dowiedzieć się czegoś rzetelnego, warto sięgnąć po inne prace, znacznie lepiej napisane.

Polecam jedynie obejrzeć obrazki. Patrząc po samych poglądach, autor jawi nam się jako typowy dzban.
Dużo ilustracji. Na temat zawarty w tytule za to mało. Większość to jakieś nie wiadomo co, lanie wody i piękne słowa o niczym. Może jakieś 10% dotyczy faktycznie wizerunków kobiet w sztuce.
Lepiej nie tykać.

Lepiej nie tykać.

Mało tu treści o kobietach, mało analiz obliczy kobiet w sztuce. Dużo za to biografii malarzy, analizy męskich wizerunków, dużo dygresji nie na temat.
Plusem jest ogromna ilość ilustracji pasujących do omawianych dzieł.

Plusem jest ogromna ilość ilustracji pasujących do omawianych dzieł.

Książka Vittorio Sgarbiego, Oblicza kobiety, jest obowiązkową pozycją nie tylko dla historyków sztuki, ale dla wszystkich, którzy choć trochę się sztuką interesują. Przystępny język pozbawiony naukowego zadęcia sprawia że pozycja jest łatwa w odbiorze, a mimo to niesie ze sobą wiele ciekawych treści. Należy też podkreślić wyjątkowość polskiego wydania, które zachwyca nagromadzeniem reprodukcji. Oblicza kobiety to książka, która porywa czytelnika, wprowadzając go w fascynujący świat piękna.

Cała recenzja: http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/01/oblicza-kobiety-w-sztuce-recenzja.html

Na książkę składają się krótkie eseje, w których autor – choć dotyczą one obrazów przedstawiających postacie kobiece – nierzadko tylko prześlizguje się po temacie zawartym w tytule. Vittoro Sgarbi często skupia się na kwestiach zupełnie nie związanych z wizerunkiem kobiety w malarstwie, jak atrybucja danych malowideł, naturalizm w przedstawieniu owoców, elementów architektury czy śpiewających aniołów, a nawet na postaciach męskich, np. zgodności przedstawień św. Franciszka z jego rzeczywistym wyglądem; znajduje on też miejsce na prywatne wynurzenia związane z własną działalnością polityczną.

Przez pierwsze kilkadziesiąt stron autor o obliczach kobiety w sztuce nie ma do powiedzenia zbyt wiele i kiedy już się wydaje, że wreszcie wkracza na obszar zagadnień zapowiedzianych w tytule i we wstępie, niespodziewanie zwraca się on ku przedstawieniom zwierząt na rysunkach Leonarda. Następnie w kilku kolejnych rozdziałach rzeczywiście zagłębia się w obiecaną tematykę, by potem znowu ją spłycić i – w odniesieniu do obrazów Tycjana – potraktować powierzchownie, ograniczając się do stwierdzenia cechy młodzieńczości u namalowanych kobiet. Oscylowanie to występuje zwłaszcza w dwóch pierwszych częściach książki oraz wieńczącym ją dodatku, jak gdyby autor dopiero w miarę kolejnych stron był w stanie dojść do tego, o czym miał pisać. Obrazy przedstawiające kobiety, o ile oczywiście się w danych rozdziałach w ogóle pojawiają, ukazane są zatem w ramach uniwersum kontekstów, na tle których wątek kobiecy jest dość mocno zmarginalizowany.

Co do wykorzystanych obrazów, ilustracje w książce są podporządkowane opisowi i czysto poglądowe (wydrukowane na zwykłym papierze, z przypadkami widocznej pikselozy) i choć tragedii nie ma, wysokiej jakości reprodukcji lepiej poszukać gdzie indziej. Dodatkowo razić może pewien chaos w tekście, gdy chodzi o powiązanie omawianych i porównywanych dzieł z ilustracjami - aczkolwiek może to być kwestia polskiego przekładu i jego zredagowania; ten minus równoważy, na szczęście, indeks dzieł umieszczony na końcu książki.

Podsumowując zatem: Przywoływane konteksty i nieograniczanie się do tytułowej kwestii można by bez wahania policzyć na plus, niestety jednak, autor jednocześnie zbyt często zbacza z tematu lub w ogóle go nie podejmuje. I mimo że ogółem Vittorio Sgarbi ma coś sensownego do przekazania – pod względem poznawczym i estetycznym bowiem chwilami jest tu ciekawie – czytelnicy skuszeni tytułem mogą się w trakcie lektury niejednokrotnie poczuć zawiedzeni i zniecierpliwieni.

• Sztuka
  • Ładne wydanie