Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Irma Kozina
10
7,1/10
Irma Kozina, historyk sztuki, w 1988 ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obroną pracy magisterskiej na temat chorągwi nagrobnych, pisanej pod kier. prof. dr hab. Jana K.Ostrowskiego, w 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim doktorat o pałacach i zamkach ślaskich czasów historyzmu, pisany pod kierunkiem prof. Ewy Chojeckiej.
W 2007 r. przedstawiła w Uniwersytecie Warszawskim dysertację na temat architektury Górnośląskiej lat 1764-1955, uzyskując tytuł doktora habilitowanego. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt „Sztuka Górnego Śląska”, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung.
W 2007 r. przedstawiła w Uniwersytecie Warszawskim dysertację na temat architektury Górnośląskiej lat 1764-1955, uzyskując tytuł doktora habilitowanego. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt „Sztuka Górnego Śląska”, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung.
7,1/10średnia ocena książek autora
94 przeczytało książki autora
307 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI w.
Irma Kozina
7,5 z 2 ocen
7 czytelników 0 opinii
2019
Pałace i zamki na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914
Irma Kozina
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Art déco Irma Kozina
7,4
Przyzwyczajona jestem, że o art deco pisze się w kontekście architektury, sztuki użytkowej, tkanin i biżuterii i tak zwykle dzieli się rozdziały opisujące ten styl w sztuce - czasem jeszcze z wyraźnym wydzieleniem, jak się kształtowało art deco w Polsce.
Irma Kozina tymczasem zastosowała ciekawy zabieg: zamiast tradycyjnie przedstawiać architekturę, malarstwo, rzeźbę, szkło oddzielone od siebie, znalazła inne kryterium podziału: na inspiracje i aspekty, na jakie wpływało art deco.
Rolę wstępu pełni opis wystawy paryskiej, uznawanej za pierwszy przejaw art deco, gdzie pawilon polski jest zwyczajnie opisany między pawilonami innych państw. Kolejne dwa rozdziały przedstawiają art deco jako wyraz fascynacji aerodynamicznymi kształtami, prędkością i ruchem, stąd też łatwo przejść do takich zagadnień, jak wzornictwo, nie tylko przemysłowe, czy architektura. Kolejne dwa rozdziały poświęcone są kobietom jako twórczyniom i muzom. Na przykładzie wystroju wnętrz, szkła, mody, stylu życia odpowiadającego estetyce art deco autorka przedstawia, czym jeszcze mógł być ten styl i jakie przyjmował postacie.
Niewielka ta książka, pięknie zresztą ilustrowana, więcej i ciekawiej mówi o art deco, niż wielkie albumy napchane zdjęciami "zjawisk granicznych" i raczej zaciemniających obraz niż prezentujących cechy wyróżniające estetykę art deco.
Ikony dizajnu w województwie śląskim Irma Kozina
8,4
Czego by nie powiedzieć o tej książce, będą to superlatywy. Począwszy od sposobu jej wydania (podkreślam to, bo dopieszczona jest do ostatniej kartki, ba! wstążeczki-zakładki),przez jakość składu, po zawartość merytoryczną ZACHWYCA.
10 ikon projektowych z ostatnich 100 lat, a także solidny background historyczny, świetne zdjęcia i ryciny, wybór tekstów źródłowych… od radia, długopisu i mebli, przez wazony i serwisy kawowe, po motor, szybowiec oraz endoprotezę. Co je łączy? Przede wszystkim to, że zostały zaprojektowane i powstały na terenie obejmującym ziemie dzisiejszego województwa śląskiego. Irma Kozina wprawnie kreśli kierunki i tendencje w dziejach dizajnu, przyglądając się bacznie temu, co produkowano na tym terenie (niezależnie od granic czy czasów słusznie/niesłusznie minionych). I wybiera najlepszych z najlepszych. Zaczynamy więc od żeliwa, które zdobiło domy naszych prababek, przyglądamy się meblom z zamku prezydenckiego w Wiśle, nasłuchujemy brzmienia pierwszych radioodbiorników (które niestety w dużej mierze były po wojnie niszczone, ponieważ ich skala umieszczona była na mapie Europy… już nieaktualnej),zapiera nam dech, gdy oglądamy MOJa, podziwiamy porcelanowe steatyty i szklane asteroidy, piszemy kultowymi zenitami, z dużą uwagą przyglądamy się pierwszym endoprotezom (i zastanawiamy się, na ile to, że weszły do produkcji, ma związek z pewnym złamaniem nogi na nartach),fascynują nas szybowce,w których pilot leży w kabinie, a w końcu i tak trafiamy do piekarnika.
Od ziemi, po niebo. Od rzeczy całkiem zwyczajnych, po bardzo ważne udogodnienia zdrowotne. Zaledwie dziesięć "produktów" - wokół nich niezliczone historie, opowieści, a przede wszystkim doświadczenia tak projektantów, jak i nas - użytkowników. Serdecznie polecam, to jest kawał dobrej lektury!
| Ma
Irma Kozina, Ikony dizajnu w województwie śląskim, Design Silesia, Katowice 2012