Konrad Wallenrod

Hubert

źródło okładki: https://static.audioteka.com/pl/images/products/ad...»

Kris | 2019-05-16
Przeczytana: 05 lipca 2013

Lektura szkolna, która bardzo mi się spodobała. Napisana jest dość trudnym stylem, jednak czytało mi się ją przyjemnie i szybko. Ma ponadczasowe przesłanie, uczy patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Wątek miłosny jest niebanalny i bardzo wzruszający. Oryginalnym zabiegiem było to, że o przeszłości Konrada dowiadujemy się nie od niego samego, ani też od narratora, ale z pieśni Wajdeloty, która 'przypomina' mu o jego misji. Ogólnie fabuła jest bardzo ciekawa, a już samo motto do utworu jest pouczające; ważna jest nie tylko siła, ale i spryt. Książka zmusza nas także do zastanowienia się nad tym, czy można dopuścić się zdrady w imię wyższych celów.

bestek | 2019-02-25

Jedna z najważniejszych scen tego utworu odbywa się na górze Mont Blanc.
Nigdy tego nie mogłem zrozumieć - dlaczego tam.
Zrozumiałem to po latach poznając postać Antoniego Malczewskiego - prekursora literackiego nurtu romantyzmu w Polsce. Autor "Marii". Postać niestety zapomniana i pomijana. Monolog na górze Mont Blanc jest hołdem A.Mickiewicza dla Antoniego Malczewskiego który jako pierwszy Polak (8 na świecie) zdobył Mont Blanc(4808 m) i jako pierwszy człowiek na świecie zdobył Aiguille du Midi (3842 m)

Rebel | 2019-02-12
Przeczytana: 1999 rok

Gdy potrzebujemy samotnego bohatera. Gdy potrzebujemy kogoś kto doszedł do końca swej drogi i sam zdecydował kiedy on nastąpił. Gdy potrzebujemy kogoś kto walczy za coś. Jeśli musimy podeprzeć się postacią smutną a zarazem na swój sposób odważną lektura ta będzie doskonałą inspiracją.

Język książki nie należy do najprostszych, ale to już można przypisać do specyfiki epoki, w której powstała. Jednak warto poświęcić dla niej czas, gdyż nie jest to powieść rozwlekle długa, a czytana dokładnie pozwoli dostrzec wiele płaszczyzn, które mogą pomóc w niejednym wypracowaniu.

Gilles | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Miła dla oczu i ucha krótka powieść poetycka. Barwnie opisana opowieść o miłości i wojnie. Mickiewicz czerpiąc z historii usnuł wciągająca historie a jednocześnie przekaz dla Polaków pod zaborami. Język czasami archaiczny dla nas obecnie przez co trudno się czyta, jednak po przywyknięciu słowa, wersy, strofy same płyną. Polecam!

Hefajstosek | 2018-12-01
Przeczytana: listopad 2002

Nie podobał mi się klimat tej książki.Było w niej coś dziwnego.Styl sprawia,że źle się ją czyta.Zakończenie jest warte jednak pochwały.

książek: 2019
Efemeryda | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…zajęły mi porządki ponad tydzień.
Lektura szkolna wierszem pisana. Fragmenty czytałam z „łezką kręcącą się w oku”. Romantyzm niósł z sobą duży ładunek emocjonalny.

TheSciuwa | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 października 2018

Przeczytałam tą książkę i w sumie nie wiadomo o co chodzi. Dopiero jak zagłębiłam się w opracowania załapałam na czym polega ta ciągła zmiana czasu.
I biorąc pod uwagę ułożoną akcję to nie była ona taka zła.

Audrey60 | 2018-08-18
Przeczytana: 1976 rok

Pytanie o morale Konrada Wallenroda czyli Waltera Alfa, jest pytaniem o to, czy należy postępować moralnie bez względu na to, jak postępuje przeciwnik? Czy może, w szczególnych okolicznościach, i kto tak naprawdę te szczególne okoliczności jest w stanie wskazać, można grać tak, jak przeciwnik pozwala?
To był problem Wallenroda, który całe swoje dorosłe życie jako komtur zakonu krzyżackiego co dzień sobie stawiał.
Czy miłość do ojczyzny i chęć pomocy jej, jest wystarczającym powodem, aby wysłać na śmierć setki rycerzy?
Jak to wszystko ma się do piątego przykazania?

Bloody Thoughts | 2018-04-08
Na półkach: Przeczytane, 7⭐, 2018
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

"Krzyż na twych piersiach oczy me weselił,
W nim oglądałam przyszłe szczęścia hasło,
Niestety! z krzyża gdy piorun wystrzelił,
Wszystko dokoła ucichło, zgasło!
Nic nie żałuję, choć gorzkie łzy leję,
Boś wszystko odjął, zostawił nadzieję."

Luna | 2018-02-07
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2014 rok

Osobiście nie przepadam za dziełami Mickiewicza, głównie ze względu na niezrozumiały język. Tytułowy Konrad jest wzorcowym patriotą, który został za dziecka porwany przez Krzyżaków. Jednak jego serce biło wyłącznie do Litwy, dla której poświęcił całe swe życie. Lektura jest przeciętna.