Okładka książki Janko Muzykant

chłopiec, muzyka, cierpienie
typ
papier
Arek
5.24 (4590 ocen i 116 opinii)

Opis książki

Nowela o przejmujących losach biednego chłopca który Kochał muzykę i chciał grać. Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko. Spośród innych wiejskich dzieci wyróżnia go talent muzyczny. Zafascynowany dźwiękiem skrzypiec, zakrada się do dworu, by ich dotknąć. Zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty. Chłopiec umiera, z powodu zbyt surowe...

Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko. Spośród innych wiejskich dzieci wyróżnia go talent muzyczny. Zafascynowany dźwiękiem skrzypiec, zakrada się do dworu, by ich dotknąć. Zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty. Chłopiec umiera, z powodu zbyt surowej kary.

źródło opisu: opis autorski

Opinie czytelników
książek: 20535
Ania1986 | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Powróciłam do tej lektury po latach i muszę przyznać, że za każdym razem wywołuje ogromny smutek.

Nowela opowiada o chłopcu, który zakochany jest w muzyce i słyszy ją wszędzie dookoła. W pogoni za marzeniami próbuje ukraść skrzypce, ale niestety zostaje złapany na gorącym uczynku. Zostaje bardzo surowo ukarany i dotkliwe pobity na skutek czego następuje śmierć.

Z jednej strony lektura pokazuje, że nie warto gonić marzenia, bo może nas spotkać surowa kara. A drugi aspekt tejże noweli otwiera nam oczy na wrażliwość i na piękno jakim jest muzyka.

Czasem warto pomóc komuś spełnić jego marzenia.

Danway | 2011-11-26
Przeczytana: 1993 rok

Niezwykle ciekawa nowela o wielkiej miłości do muzyki oraz o marzeniu do posiadania własnego instrumentu... Mowa tutaj o Janku młodym ośmioletnim wątłym chłopcu, który potrafił usłyszeć muzykę w każdym miejscu, w jakim się znajdował... Chciał on bardzo grać na skrzypcach... Często słuchał muzyki tego instrumentu, czy na weselu, czy w karczmie, a także w dworze.... Janko tak bardzo był zaślepiony i zafascynowany, że był gotowy ukraść instrument, by móc grać... Niestety spotyka go sroga kara, w wyniku której chłopiec umiera...

Wówczas do Dworu przyjeżdżają właściciele zachwycając się talentami młodych Włochów, mówiąc wszem i wobec, że o takie talenty należy dbać... W tym miejscu nasuwa się jedna z głównych nauk tej noweli: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie..."

Natalia | 2013-01-27

Jest to bardzo piękna, a zarazem smutna historia. W noweli poznajemy życie małego wiejskiego chłopca imieniem Janek. Posiada on wielki talent muzyczny, godzinami mógłby słuchać dźwięków natury, czy to śpiewu ptaków czy wiatru. Marzył o tym żeby zagrać na prawdziwych skrzypcach, kiedy dowiaduje się, że w pobliskim dworku, owe skrzypce są, postanawia się tam zakraść. Niestety wyprawa kończy się tragicznie. Chłopak zostaje przyłapany i osądzony o kradzież. Jako kare Stacho bije chłopca, tak brutalnie, że ten umiera po paru dniach.

Luka | 2010-09-09
Przeczytana: 1996 rok

Wciąż nie rozumiem dlaczego dzieci muszą czytać w szkołach takie rzeczy :/ Jedyne czego ta książka uczy to 'nie podążaj za marzeniami, i tak ci się nie uda'... Dzieci czy młodzież powinna byc w szkole natchniona do działania, powinna im być dana wiera w siebie, a ta książka depcze...

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Po raz kolejny powracamy do tematu niemożności edukowania się przez wiejskie dzieci i młodzież. Tytułowy Janko, który poświęcił swe młode życie za marzenia jest doskonałą ilustracją dla powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie..."

Booka | 2011-11-25
Przeczytana: 1996 rok

Lektura ta choć przeczytana dawno, do dziś kojarzy mi się źle. Bardzo przygnębiająca (podobnie jak i "Antek" Bolesława Prusa). Daję jednak oczko wyżej niż "Antkowi", a to ze względu na to, że czytało mi się ją nieco lepiej. Mimo tego przygnębienia i smutku.

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce niewielka książeczka. Strącając kurz z okładki, odszyfrowałam stare, nieco zniszczone już przez czas, litery: H. Sienkiewicz, „Janko Muzykant”. Nawet nie wiem, jak to się stało, że przeczytałam ją po raz kolejny – zajęło mi to może z dwadzieścia minut, ale wrażenie, jakie pozostawił po sobie ten tekst, było niezwykle silne i do tej pory ściska mnie jakiś żal w sercu, gdy myślę o małym, jasnowłosym chłopcu, któremu na imię było Jan.
Wydaje mi się, że nie można przejść obok tej noweli obojętnie. Napisana w latach 70. XIX w., przez najwybitniejszego ówczesnego pozytywistę, przedstawia historię, która zdarzyć się mogła w każdym czasie, problem niezwykle uniwersalny i istotny: nierówność społeczną, której ofiarami padają uzdolnione dzieci, pozbawione szans na rozwój własnego talentu.
To obraz krótkiego życia wiejskiego chłopca, który miał genialny talent muzyczny, ukochał śpiew ptaków, głosy przyrody, dźwięk skrzypiec, melodię rozbrzmiewającą nieustannie w...

Canis | 2014-03-15
Przeczytana: 13 marca 2014

Smutna, nieco dołująca historia.

Emisunflower | 2013-12-13
Przeczytana: 2012 rok

Janko muzykant , ciekawa lektura Henryka Sienkiewicza :) Miło się ją czyta , lekka i ma niewiele stron . W ubogiej chacie przyszedł na świat wątły chłopiec. Zebrane nad położnicą kobiety nie dawały szansy na przeżycie ani jej, ani dziecku. Zapaliły nad nią gromnicę, a chłopca ochrzciły, sądząc, że ksiądz nie zdąży przyjechać przed ich śmiercią. Nadały mu imię Jan i wysłały jego „krześcijańską” duszę tak, skąd przybyła. Chłopiec jednak nie umarł, a stan matki poprawił się wraz z przybyciem księdza. Po tygodniu wróciła do pracy.
Janek był dzieckiem o słabym zdrowiu, jednak już od ósmego roku życia chodził paść bydło, a kiedy w chałupie nie było nic do jedzenia, szedł do lasu po grzyby lub maliny. Był nierozgarnięty i, jak inne wiejskie dzieci, podczas rozmowy trzymał palec w buzi. Choć być może kochała syna, matka biła go za lenistwo i ciągłe mówienie o graniu. Tym, co odróżniało go od innych dzieci, było zamiłowanie do wszelkiego grania, które, cokolwiek robił i gdziekolwiek był, mu tow...

Sabcia100 | 2011-06-09

Nigdy nie zapomnę, jak wiele negatywnych emocji wzbudziła we mnie ta książka. Według mnie została chyba stworzona, by dzieciom podcinać skrzydła za młodu i uświadomić im, że nie warto marzyć. Z pewnością wycofałabym ją z kanonu lektur.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku