Janko Muzykant

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
5,29 (5108 ocen i 127 opinii)
chłopiec, muzyka, cierpienie
klasyka
Arek

Inne wydania

Nowela o przejmujących losach biednego chłopca który Kochał muzykę i chciał grać. Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko. Spośród innych wiejskich dzieci wyróżnia go talent muzyczny. Zafascynowany dźwiękiem skrzypiec, zakrada się do dworu, by ich dotknąć. Zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty. Chłopiec umiera, z powodu zbyt...

Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko. Spośród innych wiejskich dzieci wyróżnia go talent muzyczny. Zafascynowany dźwiękiem skrzypiec, zakrada się do dworu, by ich dotknąć. Zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty. Chłopiec umiera, z powodu zbyt surowej kary.

źródło opisu: opis autorski

• Powrót do Daringham Hall
  • Z jednym wyjątkiem
  • Oddam ci słońce
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Alan Stoob, łowca nazistów
Zwykły człowiek

7,87 (71 ocen i opinii)
Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Książkowa-Fantazja | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Powróciłam do tej lektury po latach i muszę przyznać, że za każdym razem wywołuje ogromny smutek.

Nowela opowiada o chłopcu, który zakochany jest w muzyce i słyszy ją wszędzie dookoła. W pogoni za marzeniami próbuje ukraść skrzypce, ale niestety zostaje złapany na gorącym uczynku. Zostaje bardzo surowo ukarany i dotkliwe pobity na skutek czego następuje śmierć.

Z jednej strony lektura pokazuje, że nie warto gonić marzenia, bo może nas spotkać surowa kara. A drugi aspekt tejże noweli otwiera nam oczy na wrażliwość i na piękno jakim jest muzyka.

Czasem warto pomóc komuś spełnić jego marzenia.

Danway | 2011-11-26
Przeczytana: 1993 rok

Niezwykle ciekawa nowela o wielkiej miłości do muzyki oraz o marzeniu do posiadania własnego instrumentu... Mowa tutaj o Janku młodym ośmioletnim wątłym chłopcu, który potrafił usłyszeć muzykę w każdym miejscu, w jakim się znajdował... Chciał on bardzo grać na skrzypcach... Często słuchał muzyki tego instrumentu, czy na weselu, czy w karczmie, a także w dworze.... Janko tak bardzo był zaślepiony i zafascynowany, że był gotowy ukraść instrument, by móc grać... Niestety spotyka go sroga kara, w wyniku której chłopiec umiera...

Wówczas do Dworu przyjeżdżają właściciele zachwycając się talentami młodych Włochów, mówiąc wszem i wobec, że o takie talenty należy dbać... W tym miejscu nasuwa się jedna z głównych nauk tej noweli: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie..."

Natalia | 2013-01-27

Jest to bardzo piękna, a zarazem smutna historia. W noweli poznajemy życie małego wiejskiego chłopca imieniem Janek. Posiada on wielki talent muzyczny, godzinami mógłby słuchać dźwięków natury, czy to śpiewu ptaków czy wiatru. Marzył o tym żeby zagrać na prawdziwych skrzypcach, kiedy dowiaduje się, że w pobliskim dworku, owe skrzypce są, postanawia się tam zakraść. Niestety wyprawa kończy się tragicznie. Chłopak zostaje przyłapany i osądzony o kradzież. Jako kare Stacho bije chłopca, tak brutalnie, że ten umiera po paru dniach.

Thomas886 | 2015-08-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

10-letni wiejski chłopiec marzy o skrzypcach, a gdy nie jest zadowolony ze zrobionych przez siebie, postanawia zakraść się do dworu, by dotknąć prawdziwego instrumentu. Posądzony o próbę kradzieży i zachłostany na śmierć jest metaforą uzdolnionych wiejskich dzieci, które nie mają szans na rozwijanie talentu.

Smutna nowela, która daje do myślenia nad tematyką rozwoju dzieci, które nie mogą liczyć na swoje rodziny pod względem finansowym, lecz na państwo, by móc spełniać własne marzenia.

annporzeczka | 2013-04-10
Przeczytana: 1998 rok

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce niewielka książeczka. Strącając kurz z okładki, odszyfrowałam stare, nieco zniszczone już przez czas, litery: H. Sienkiewicz, „Janko Muzykant”. Nawet nie wiem, jak to się stało, że przeczytałam ją po raz kolejny – zajęło mi to może z dwadzieścia minut, ale wrażenie, jakie pozostawił po sobie ten tekst, było niezwykle silne i do tej pory ściska mnie jakiś żal w sercu, gdy myślę o małym, jasnowłosym chłopcu, któremu na imię było Jan.
Wydaje mi się, że nie można przejść obok tej noweli obojętnie. Napisana w latach 70. XIX w., przez najwybitniejszego ówczesnego pozytywistę, przedstawia historię, która zdarzyć się mogła w każdym czasie, problem niezwykle uniwersalny i istotny: nierówność społeczną, której ofiarami padają uzdolnione dzieci, pozbawione szans na rozwój własnego talentu.
To obraz krótkiego życia wiejskiego chłopca, który miał genialny talent muzyczny, ukochał śpiew ptaków, głosy przyrody, dźwięk skrzypiec, melodię rozbrzmiewającą...

Luka | 2010-09-09
Przeczytana: 1996 rok

Wciąż nie rozumiem dlaczego dzieci muszą czytać w szkołach takie rzeczy :/ Jedyne czego ta książka uczy to 'nie podążaj za marzeniami, i tak ci się nie uda'... Dzieci czy młodzież powinna byc w szkole natchniona do działania, powinna im być dana wiera w siebie, a ta książka depcze...

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Po raz kolejny powracamy do tematu niemożności edukowania się przez wiejskie dzieci i młodzież. Tytułowy Janko, który poświęcił swe młode życie za marzenia jest doskonałą ilustracją dla powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie..."

Canis | 2014-03-15
Przeczytana: 13 marca 2014

Smutna, nieco dołująca historia.

RuusuTumma | 2014-10-11

nigdy nie przepadałam za nowelami. Zbyt krótka forma, nużąca fabuła i morał tak jaskrawy, że aż razi po oczach. "Janko Muzykant" ma tę przewagę nad pozostałymi, że jest chyba najkrótszą spośród przerabianych w szkole nowel. A i tak, jak dobrze pamiętam, siostra musiała mnie gonić po domu, żebym usiadła nad lekturą.

...mój sentyment do skrzypiec jednak przeważył na ocenie. :)

Booka | 2011-11-25
Przeczytana: 1996 rok

Lektura ta choć przeczytana dawno, do dziś kojarzy mi się źle. Bardzo przygnębiająca (podobnie jak i "Antek" Bolesława Prusa). Daję jednak oczko wyżej niż "Antkowi", a to ze względu na to, że czytało mi się ją nieco lepiej. Mimo tego przygnębienia i smutku.