Konrad Wallenrod

1 610
wallenrodyzm, romantyzm, patriotyzm
klasyka
Jakub Rusinek

Średniowieczna Litwa jest zagrożona inwazją Krzyżaków, którzy dążą do jej zniewolenia i obrócenia Litwinów w niewolników. Tymczasem w samym zakonie wychowuje się przyszły mściciel, który doprowadzi najeźdźców do zguby. Nad jego życiem czuwa Halban - litewski wajdelota - śpiewak, poeta. Pozostający pod jego wpływem młody Alf najpierw ucieknie od swoich prześladowców, a potem porzuci piękną żonę i zrezygnuje z osobistego szczęścia, aby powrócić do Zakonu jako Konrad Wallenrod i mścić się za krzywdy własnego narodu.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

ChicaDeAyer | 2015-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Akurat twórczość Mickiewicza lubię i ta do mnie przemawia. Także Romantyzm nie taki mi straszny - dlatego też lektura Konrada Wallenroda szła mi sprawnie i sprawiała przyjemność.

Już się przyzwyczaiłam, ze zazwyczaj stoję w opozycji do swoich rówieśników i mam votum separatum w kwestii lektur. Zwłaszcza tych nielubianych i krytykowanych. Nie podzielam zarzutów odnośnie tego tytułu - mnie akurat język zachwycił, tak jak i wydarzenia nim opisane. Zwłaszcza zabieg maski historycznej oraz spraw narodowej trafił do mej wrażliwości i wyobraźni. Dzisiaj dominuje egoizm i odejście od wartości patriotycznych - niewielu zdobyłoby się na czyn przedłożenia miłości do kraju nad szczęście własne. Może ma to także wpływ na odbiór tej powieści poetyckiej?

Mikael95 | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2012, 2014
Przeczytana: wrzesień 2012

"Konrad Wallenrod" to dramat romantyczny, opowiadający o historii zemsty tytułowego bohatera na Krzyżakach. W wendecie pomaga mu przyjaciel Halban, który sprawił, że mężczyzna nie zapomniał o ojczyźnie i sprawił, że wzbudził w nim chęć zemsty.

Do tej książki podchodziłem dwa razy. Za pierwszym razem przeczytałem ją jako lekturę szkolną. Krótko mówiąc, nie spodobała mi się, mimo dość ciekawej treści, kompletnie nie przekonał mnie styl, uważałem ją za jedną z gorszych i nudniejszych lektur (mimo sympatii do pozostałych dzieł Mickiewicza, które są lekturami szkolnymi, czyli "Dziady cz. III i IV" i "Pana Tadeusza"). Romantyzm jest jedną z moich ulubionych epok literackich, ale przy "Konradzie Wallenrodzie" bardzo się męczyłem i zgadzałem się z innymi krytykującymi opiniami.
Drugi raz tę powieść poetycką przeczytałem, gdy przygotowywałem się do ustnej prezentacji maturalnej. Wybrałem motyw zemsty w literaturze i "Konrad Wallenrod" idealnie pasował do tego tematu. Zastanawiałem się,...

zosia_bm | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Do takich dzieł jak Konrad Wallenrod powinno się wracać po latach. Czynię to od jakiegoś czasu. Utwory, które czytaliśmy mając lat kilkanaście i praktycznie z konieczności, pisane trudnym językiem,zupełnie inaczej odbieraliśmy niż dzisiaj. Kiedy zaczęłam czytać pierwsze wersy miałam mieszane uczucia. Fragmenty dzieła dalej są trudne. Jednak od III rozdziału, a od powieści Wajdeloty popłynęłam.Melodyjność języka i sposób wyrażania uczuć mnie urzekły.
Zupełnie odcinam się od oceny prawdy historycznej, ponieważ nie mam dostatecznej wiedzy.

Northman | 2015-12-13
Przeczytana: 20 listopada 2000

Świetne studium zemsty i poświęcenia się jednostki w imię dobra ojczyzny. Naprawdę zajmująca lektura, przede wszystkim dzięki psychologicznej analizie postaci głównego bohatera (bo z prawdą historyczną, mimo autentyczności tytułowej postaci, książka ta ma niewiele wspólnego).

Być może wiele osób nie zgodzi się z tą tezą, jednak według mnie "Konrad Wallenrod" jest jednym z bardziej popularnych dzieł Mickiewicza dlatego, że jest tak znacząco odmienny od innych dzieł Wieszcza. To nie jest typowy, czysto romantyczny Mickiewicz, lecz Mickiewicz opowiadający z pasją o zdradzie, podstępie i rozmyślnym zrealizowaniu zaplanowanej na zimno zemsty. To się naprawdę może podobać! I, według mnie, właśnie dlatego podoba się czytelnikom tak bardzo.

Książkę tę niewątpliwie warto znać. Słusznie już w kilku opiniach zauważono, że znaczną część walorów tej pozycji zabija fakt, że jest ona lekturą szkolną... niejednokrotnie czytaną z przymusu. Nieco to dla "Konrada Wallenroda" krzywdzące,...

Dominika | 2010-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 22 listopada 2010

Wszystko co wyszło spod pióra Mickiewicza jest bliskie memu sercu ;).

[kochamy-ksiazki.blogspot.com]

marcia | 2016-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Konrad Wallenrod to wielki patriota, który ponad wszystko kocha swoją ojczyznę Litwę. Pokazuje, że ojczyzna jest wartością nadrzędną w życiu człowieka, jest ważniejsza nawet od szczęścia własnego.
Jako dziecko został porwany przez Krzyżaków i tam wychowywali go na mistrza krzyżackiego, pozornie był oddany Niemcom... Lecz Konrad w sercu miał miłość do Litwy...
Zemsta dojrzewała w jego umyśle, sercu, duszy, aż w końcu znalazła ujście.

Lektura jest w porządku, ciekawa fabuła, język choć trudny też do zrozumienia.

ZARAZA | 2013-11-01
Przeczytana: wrzesień 2013

"Konrad Wallenrod" to opowieść barwna i ciekawa, choć momentami czytało mi się ciężko i nużąco. Niemniej całość robi dobre wrażenie.

Nie powiem, że jest to dzieło od początku do końca beznadziejne tylko dlatego, iż zostało napisane już dawno i czytałam je z przymusu. Naprawdę, nie było aż tak tragicznie. Jednak z powieściami poetyckimi mam pewien problem. Nie wiem, czy dotyczy on większości takich utworów, ponieważ moja wiedza na ten temat nie sięga aż tak daleko, ale te, które poznałam, bez wyjątku są nijakie. W przykry sposób zupełnie nie interesuje mnie los bohaterów, jakich przedstawiają.
Można by się kłócić, że coś ciekawego w „Wallenrodzie” mimo wszystko się pojawia. Niby tak, zgodzę się. Jest jakaś „zagadka” – w tym przypadku tożsamości samego Konrada oraz tajemniczej niewiasty zamkniętej w wieży. Kiedy jednak dochodzi już do odkrycia prawdy, okazuje się, że wątek bardzo przypomina motyw zastosowany w „Dziadach” (cz. IV; postać Gustawa), co zdecydowanie umniejsza niespodziankę. Nie jest to ani ekscytujące, ani do końca złe, tylko, w tym najgorszym stylu, obojętne.
Nie będę kwestionować talentu...

Grot | 2017-07-29

Historia Życia Litwina uprowadzonego i wychowanego przez Krzyżaków, który po latach postanawia dokonać zemsty na Zakonie – ciemiężycielu swej ojczyzny.

Mickiewicz częściowo oparł swój utwór na prawdziwym Mistrzu Krzyżackim.

Znajdziemy tu nawiązania do „Księcia” Machiavellego (cel uświęca środki, nawet nikczemne...,a w wersji Mickiewicza - kto walczy o słuszną, wzniosłą ideę może posunąć się nawet do niehonorowych metod tzw. wallenrodyzm). Nasz narodowy wieszcz czerpie także z Byrona (bohater tajemniczy, tragiczny, rozdarty wew., niejednoznaczny) oraz romansów rycerskich.

Poemat Mickiewicza w pewien sposób został zakamuflowany. Wprawdzie literalnie akcja dzieje się w średniowieczu, tyczy się wyłącznie Krzyżaków i Litwinów, to faktycznie utwór został napisany z myślą, aby pokrzepić POLSKIE serca w czasach XIX – wiecznych zaborów.

Stasia | 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka nie odpowiadała mi zbytnio. Jednak daje trzy gwiazdki za wartościową treść, która jednak mnie na zachwyciła. Myślałam, że ta powieść będzie lepsza.