Wyzwanie czytelnicze LC

Kommandant's Girl

Cykl: Dziewczyna komendanta (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
bossska

"Krakow, the City of Kings, was no longer mine. I had become a foreigner in the place I had always called home." September 1939. Overnight, Jewish nineteen-year-old Emma Bau's world is turned upside down when Germany invades Poland. And after only six weeks of marriage, her husband Jacob, a member of the Resistance, is forced to flee. Escaping the ghetto, Emma assumes a new, Christian...

Escaping the ghetto, Emma assumes a new, Christian identity and finds work at Nazi headquarters. As secretary to the charismatic Kommandant Richwalder, Emma vows to use her unique position to gather intelligence for the Resistance, by any means necessary.

Poignant, affecting and gripping, Kommandant's Girl is the beautifully written story of one woman's struggle to survive one of the darkest periods in human history.

źródło opisu: www.goodreads.com/book/show/1404324.Kommandant_s_Girl

źródło okładki: www.goodreads.com/book/show/1404324.Kommandant_s_Girl

Gosia | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 lutego 2016

Niestety niczym ta książka nie zachwyca.
Tło historyczne jest żenujące.
Autorka - Pam Jenoff (jak dowiadujemy się z okładki książki) pełniła funkcję wicekonsula USA w Krakowie. Szkoda że bardziej nie przyłożyła się do lepszego poznania historii tego miasta, żydowskiego getta i realiów obyczajowych z czasu II wojny światowej.
A szkoda, bo ta pani posiada nawet lekkie pióro, które sprawia, że książkę czyta się płynnie i łatwo. Temat ciekawy, ale wykonanie kiepskie.
Niestety nieścisłości historyczne psują cały efekt (chyba wiedza polskich gimnazjalistów jest o wiele lepsza w tym zakresie).
Psychologiczna konstrukcja głównej bohaterki też dosyć płaska - jej ciągłe moralne dylematy, które nie znajdują odzwierciedlenia w jej postępowaniu są w trakcie czytania coraz bardziej męczące, raczej sztuczne i płytkie, bo nic się nie zmienia.
Może jeszcze kiedyś zaryzykuję przeczytanie innej książki tej autorki, a nuż poprawiła swój warsztat i przygotowanie merytoryczne.

keys | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Ta powieść wzbudza szereg kontrowersji. Nie ominęły również mnie.
Płytka, naiwna - jedynie jako romans to i owszem, dość ciekawy wątek Żydówki w głównej kwaterze nazistów i rozwijającej się tam miłości.

Pomieszanie faktów historycznych, zniekształcenie ówczesnej rzeczywistości wojennej w Polsce dosłownie poraża.
W zasadzie wydał to Harlequin to nie można się też spodziewać historycznej powieści.
Za kolejną część książki podziękuję :) nie skorzystam.

Przebudzona | 2015-08-28

Tę książkę dorwałam akurat w bibliotece osiedlowej, razem z jej drugim tomem. Gdzieś mi mignęła tutaj na LC i jak zobaczyłam w bibliotece to od razu po nią sięgnęłam, a co pomyślałam. W końcu poczytam sobie o czymś, co dzieje się w czasach II wojny światowej. I o zgrozo, gorzej chyba nie mogłam trafić :P

Po samym wstępniaku od redakcji, że są tu błędy historyczne powinnam odłożyć, ale pomyślałam "eee w końcu, jakoś nie jestem zagorzałą historyczką, więc nie powinno mnie to tak razić", a jednak poczułam niesmak do autorki. Jak się człowiek zabiera za pisanie książki, tym bardziej o tak trudnej tematyce jak II wojna światowa to powinien dobrze zaznajomić się z faktami i jak to było, a nie tak naprawdę po macoszemu, żeby jeszcze ktoś musiał ją poprawiać. WSTYD!!! Szczęście w nieszczęściu, że u nas to zauważono, ale co mają sobie pomyśleć Ci czytający oryginał - myślą, że to prawda, jak się nie interesują historią - wprowadzenie w błąd czytelnika. Takich rzeczy się nie robi.

Z...

mysia82 | 2010-11-03

Nie kupować, nie czytać, omijać szerokim łukiem!!!!
Zapowiadało się ciekawie i może w sumie jest to książka "dobra" ale nie dla mnie, jako Polki. Nie będę się czepiać błędów w datach, o jakich pisze wydawca, bo aż takim znawcą tematu nie jestem, ale spodziewałam się czegoś więcej, a już przynajmniej więcej PRAWDY od pani "byłej wicekonsul", od (bodajże) prawniczki i od osoby, która podkreśla, że temat ja zafascynował. Ale przejdźmy do konkretów.... Już na pierwszych stronach mamy obraz targu w okupowanym Krakowie i cóż tam mamy? Ano mamy Polaków wybrzydzających i marudzących na nieświeżą kapustę czy mięso...Oki- pomyślałam- może zbytnio się czepiam....Kilkanaście stron dalej bohaterka pije na śniadanie....sok ze świeżych pomarańczy, a później za pierwszą pensję hitlerowskiej sekretarki kupuje bez żadnych problemów(!!!!) na targu pomarańcze (och! jest nawet wybór gatunków mili Państwo), czekoladki a w sklepie z zabawkami kilka upominków. W ramach kontrastu jest bieda getta...

II Wojna Światowa 1 wrzesień 1939 rok, młode Żydówce Emmie Bau nagle cały świat legł w gruzach. Poślubionego męża, którego poślubiła Jakuba, który jest działaczem ruchu oporu musi się ukrywać. Dziewczyna rodzina trafia do getta, jej samej udało się wyciągnąć z tego piekła, w którym była.
Mimo całego tego splotu niezwykłych, okrutnych wydarzeń nie musi już dzielić losu swoich rodaków.
Otrzymuje nowe dokumenty i nową tożsamość jako młoda Polka Anna Lipowska teraz się nazywa rozpoczyna nowe życie w czasach okupacji i okupowanym przez wojnę Krakowie.Przygarnia małą sierotkę chłopczyka Łukaszka zamieszkuje u swojej ciotki Krysi.
Pewnego dnia zostaje dziewczyna przedstawiona komendantowi Georgowi Richwalderowi. Tej wysokiej rangi hitlerowski oficer chce ją zatrudnić w charakterze na stanowisku swej asystentki w biurze na Wawelu. I sama została jego kochanką, pracowała dla niego, żeby zdobyć jak największe zaufanie i dowiedzieć się co za tym idzie dużo informacji by przekazać ruchowi...

Jestem raczej mało wybrednym czytelnikiem, więc dlatego nie rozumiem tylu niepochlebnych opinii na temat "Dziewczyny komendanta". Książkę wydało wydawnictwo Harlequin, więc oczekiwałam romansu , a nie poważnej powieści historycznej o II wojnie i romans może nietypowy, ale otrzymałam.
To że są pewne nieścisłości historyczne to fakt, ale są przez tłumaczka skorygowane, a mnie bardziej interesowała treść i tu się nie zawiodłam, bo jest ciekawie. Taki romans mógł się zdarzyć , piszę romans a nie miłość, bo Emma została kochanką, żeby zdobyć jego zaufanie a przez to dostarczać dla ruchu oporu potrzebne informacje dotyczące getta itp.
Nie jest to żadna ambitna literatura, ale czyta się szybko i z zainteresowaniem, jest trochę wzruszających i smutnych scen
Na pewno przeczytam kolejną jej powieść "Żona dyplomaty"

grażyna | 2014-12-26
Przeczytana: 2014 rok

Poznajemy losy Anny Lipowskiej, a w zasadzie Emmy - żydówki, która podczas wojny szczęśliwie zostaje wyciągnięta z getta i trafia do chrześcijańskiej rodziny swojego męża. Mąż Emmy działacz konspiracji musi się ukrywać, więc dziewczyną zajmuje się jego ciotka Krysia. Oprócz Emmy ciotka ukrywa również małego żydowskiego sierotkę Łukaszka. Aby dziewczyna nie podpadła załatwiono jej fałszywe papiery na nazwisko Anny Lipowskiej i za sprawą protekcji Krystyny dostaje pracę na Wawelu u niemieckiego komendanta Richwaldera. Po jakimś czasie Emma dostaje od konspiracji zadanie, dowiedzieć się co planują Niemcy odnośnie krakowskiego getta i Emma musi podjąć to ryzyko jednak koszt tego przedsięwzięcia jest wysoki.
Książka bardzo dobra, już od pierwszych stron, książka bardzo mnie zaciekawiła i powiem, że przeczytałam ją z wielką przyjemnością.
Polecam

allison | 2011-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2011

Pomysł na fabułę ciekawy; gorzej z realizacją, bo autorka najzwyczajniej w świecie wykazała się brakiem znajomości wojennych realiów w Polsce.

Pomijam błędy rzeczowe, które znajdują się na początku powieści i które pokornie, tudzież skrupulatnie, wyjaśnia oraz usprawiedliwia w przypisach tłumaczka.
Najbardziej zirytowały mnie te pomarańcze, które pojawiają się regularnie, a to wyciskane na sok, a to podawane do posiłków, a to kupowane od niechcenia przez bohaterkę - jakby to był w wojennym Krakowie ogólnie dostępny produkt.

Powieść czyta się szybko i nawet nieźle ze względu na losy tytułowej bohaterki, jednak fabuła zbyt często jest naiwna, wręcz łopatologiczna, a nagromadzenie zbiegów okoliczności pod koniec książki - zupełnie niewiarygodne i po prostu szmirowate.

Wielka szkoda, bo miałam nadzieję na porywającą lekturę. Może druga część ("Żona dyplomaty") okaże się ciekawsza...

ewula | 2013-10-05
Przeczytana: 04 października 2013

Lekko kiczowata i zbyt cukierkowata jak na powieść o losach żydówki w czasie drugiej wojny światowej,może się jednak niektórym podobać.

lila | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Jest wiele sprzecznych komentarzy na temat tej książki.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to romans z wojną w tle, a nie traktat historyczny. Błędy autorki są sprostowane przez wydawcę, więc nie bardzo rozumiem tak wielkiego oburzenia wielu czytelników.
Wartka akcja, prosty język sprawia, że książkę szybko się czyta. Nie jest to może arcydzieło, ale na leniwe popołudnie w sam raz. Czy sięgnę po drugi tom? Jeszcze nie zdecydowałam.