Wyzwanie czytelnicze LC

Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
8,58 (233 ocen i 32 opinie) Zobacz oceny
10
78
9
59
8
44
7
33
6
13
5
4
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Whisperers: Private Life in Stalin's Russia
data wydania
ISBN
9788389656384
liczba stron
760
kategoria
historia
język
polski

Poruszająca książka Orlando Figesa opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow, Anatolij Gołownia. Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników oraz innych dokumentów z rodzinnych i publicznych archiwów, a także wywiadów z tymi, którzy przeżyli, autor odtwarza tamten świat...

Poruszająca książka Orlando Figesa opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow, Anatolij Gołownia. Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników oraz innych dokumentów z rodzinnych i publicznych archiwów, a także wywiadów z tymi, którzy przeżyli, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Dużą część dokumentów i wywiadów wykorzystanych w książce autor zebrał we współpracy z Memoriałem, rosyjskim stowarzyszeniem zajmującym się dokumentowaniem represji stalinowskich. Książka, wydana w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przy końcu 2007 roku, znalazła się na liście 100 Notable Books of 2007 dziennika "New York Times".

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1336)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6733
allison | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

"Szepty" to przykład monumentalnej monografii, którą czyta się jak powieść. Lektura tej książki zajęła mi jednak niemal dwa miesiące ze względu na przytłaczającą treść - co kilkanaście, kilkadziesiąt stron musiałam zrobić przerwę, by poukładać sobie w głowie to, o czym przeczytałam.

Mimo iż tematyka stalinowskich represji nie jest mi obca, "Szepty" zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Chylę nisko czoło przed tytaniczną pracą badawczą i dziennikarską wykonaną przez autora, a także przed jego warsztatem.
Figes nie tylko szczegółowo opisuje mechanizm narodzin, rozkwitu i powolnego upadku stalinizmu, ale przede wszystkim przedstawia prawdzie historie rodzin, które przeszły przez piekło czystek, morderczego głodu, aresztowań pod absurdalnymi zarzutami, łagrów i utraty najbliższych.

Najbardziej uderza w książce jej autentyzm, który przejawia się głównie w relacjach "wrogów ludu" i ich rodzin. Podkreślają go również archiwalne zdjęcia i cytaty z dokumentów.

Porażają nie tylko...

książek: 2740
Koronczarka | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Wiele czytałam na temat historii i kultury Związku Radzieckiego. Ale najbardziej pomogły mi zrozumieć ten naród książki Orlanda Figsa "Taniec Nataszy" i właśnie "Szepty...". Podawanie historycznych faktów, cytowanie liczb nie pomoże. Rosja ma swoją podszewkę. Tajne życie, którego poznanie oświetla najbanalniejsze wydarzenia. Niewola mongolska< a potem stalinizm to doświadczenia obce innym częściom Europy i dlatego izolujące to społeczeństwo. Książki Figsa ułatwiają zrozumienie. Pokazują tę podszewkę.

książek: 598
Justyna | 2015-01-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Orlando Figes jest nie tylko historykiem, ale również znakomitym pisarzem. Swoją książkę oparł nie tylko na dokumentach z archiwów publicznych i prywatnych, przeprowadził także wiele rozmów ze świadkami i uczestnikami wielkiego terroru, którzy dopiero po ponad 50 latach mieli odwagę opowiedzieć o swoich przeżyciach wreszcie nie szepcząc tylko opowiadając swoje historie na głos.
Trzon „Szeptów” stanowią konkretne osoby, konkretne rodziny, ich losy, uczucia,wybory, konsekwencje represji na całe życie. To o nich jest tak książka, nie o Stalinie. Wiele osób do śmierci nie miało odwagi mówić o czasach wielkiego terroru w obawie przed ponownym aresztowaniem. Dla wielu prawda o przeszłości była zbyt trudna do zniesienia.
Jest to także książka o tym, jak dyktatura jednego człowieka może mieć wpływ na postępowanie i myślenie całego narodu a w konsekwencji na tragedię całego społeczeństwa. Figes pokazał sytuację pozornie niemożliwą, wiele milionów ludzi, nie wykluczając ofiar reżimu w Rosji...

książek: 1428
almos | 2014-12-01
Przeczytana: 10 listopada 2014

Zawsze mnie intrygowało w jaki sposób Stalin, ten geniusz zła, złamał psychicznie społeczeństwo sowieckie. Niełatwo jest złamać człowieka, jeszcze trudniej naród, ale temu potworowi się udało. Ta wspaniała książka jest szczegółową kroniką gwałtu dokonanego na społeczeństwie sowieckim. Dokładnie pokazuje mechanizmy niszczenia wszelkiej niezależności i tłamszenia narodu. Udowadnia, że skutki stalinowskiego terroru są widoczne do dziś bo: „Trwałym skutkiem rządów Stalina jest społeczeństwo złożone z milczących konformistów.”

Pierwszym aktem gwałtu była kolektywizacja w latach 1929-33, która z milionów gospodarnych chłopów, uczyniła podludzi: wypędzeni z domów, zesłani na nieludzką ziemię, masowo umierali, wegetowali na marginesie społeczeństwa. Określenie „kułak” stało się na dziesiątki lat nieusuwalnym piętnem, niby numer obozowy, dzieci „kułaków” były prześladowane i wyśmiewane. Wiele z nich wyrzekło się swojej przeszłości i rodziny, aby móc prowadzić normalne życie w...

książek: 1567
Lucyjuicy | 2011-06-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Świetna książka, która pozwala zrozumieć i Rosję, i wszystkich ludzi "skażonych" komunizmem. Okrutna, tragiczna i boleśnie prawdziwa. Tej książki się nie czyta - ją się po prostu połyka. Polecam gorąco!

książek: 1448
Tina | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Rosja-kraj który fascynuje i przeraża. Historia Rosji, język i muzyka, a także szeroko pojęta kultura to jeden z moich "koników". Książka Figesa zapelniła pewna lukę, którą miałam w wiedzy o tamtym czasie. Jak wspomina we "Wstępie" sam autor, mało jest opracowań opartych na autentycznych relacjach świadków. Tym cenniejsza jest ta pozycja dla wszytkich zainteresowanych stalinowską Rosją.

Książka niezwykle szokuje, nie da się po prostu usiąść i przeczytać jej od poczatku do końca, co jest oczywiście jedną z charakterystycznych cech literatury historycznej. Czytając osobiste historie Rosjan dotkniętych terrorem totalitaryzmu w b. ZSRR, można moim zdaniem, lepiej zrozumieć cały naród. Myślę, że nic nie trafia do jednego człowieka bardziej, niż prywatne losy drugiego człowieka, jego niedola i cierpienia. Przy wielu fragmentach książki zastanawiałam się, jak możliwy był w ogóle taki "powszechny obłęd", ta ślepa wiara w partię i Stalina, jednak zagłębiając się w lekturę po częsci to...

książek: 1242
Tatiasza Aleksiej | 2014-07-14

Książka nie należy do łatwych. Czytając często musiałam odłożyć ją na trochę. Ogrom zła stalinizmu...

książek: 52
wojtek | 2012-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Komunizm jest jak walec który niszczy wszystko na swojej drodze. Niestety na początku owej drogi stała Rosja którą “kochany” wujek Stalin rozjechał w szerz i wzdłuż. Człowiek nawet nie zdawał sobie sprawy i jaką tragedią musiał zmierzyć się ten naród; tragedią która pozostawiła niezatarte piętno na jego psychice – co dokładnie widać w reportażach z Rosji XX i XXI wieku Hugo Badera. Ile jeszcze lat musi minąć zanim Rosja będzie w stanie otrząsnąć się z tych traumatycznych przeżyć. Czytając tą książkę ma się wrażenie że nie ma w Rosji rodziny która w jakiś sposób nie została dotknięta przez macki terroru. Autor stara się prześledzić losu zwykłych rosyjskich a raczej rzec się powinno sowieckich obywateli od czasu przejęcia władzy przez bolszewików aż do śmierci Stalina. Czytając możemy dostrzec jak powoli wzniosłe idee o równości i braterstwie tworzą pokraczną moralność za którą chronią się przywódcy reżimu stalinowskiego a w szczególności sam „wielki” wódz. Ascetyczny sposób życia...

książek: 122
Rosiomak | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane

Niesamowita, rozdzierająca książka - lektura obowiązkowa, by zrozumieć potworność praktycznego komunizmu i ogrom zła, jakie wyrządzono narodom żyjącym w Rosji sowieckiej.

książek: 4204
eR_ | 2015-09-28
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 28 września 2015

Poruszająca książka Orlando Figesa opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow, Anatolij Gołownia. Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników, dokumentów z rodzinnych, publicznych archiwów, a także wywiadów z tymi, którzy przeżyli, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Dużą część materiałów wykorzystanych w książce zebrano we współpracy z Memoriałem, czyli rosyjskim stowarzyszeniem, zajmującym się dokumentowaniem represji stalinowskich.

Od jakiegoś czasu czytuję prawie wyłącznie książki oraz biografie, stanowiące relacje świadków z okresu czystek stalinowskich. Według mnie to bardzo interesujący temat. Czy to oznacza, iż jest ukrytym despotą? Któż to wie.

Wracając do publikacji, jest to zbiór historii osób znanych z tamtych czasów. Życiorysy są wzbogacone o relacje, mówiące o tym, jak bohaterowie odnajdywali się w opisywanym...

zobacz kolejne z 1326 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd