Thorgal: Zdradzona czarodziejka

Wydawnictwo: Egmont Polska
La Magicienne trahie
fantasy, wikingowie
komiksy

Pierwszy tom najpopularniejszej serii fantasy w Polsce. Mimo upływu lat, komiks wydany po raz pierwszy we Francji w 1976 roku, czyta się jednym tchem. Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów - Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, chcąca wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. Thorgal trafia do magicznej doliny - tajemniczego miejsca, w którym czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkują trzy siostry. Ich marzeniem jest zatrzymanie u siebie Thorgala na zawsze, jednak on pragnie wyrwać się z tego więzienia. Najmłodsza z sióstr postanawia mu pomóc...

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Marcin | 2015-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Na Odyna! Zaiste, nie byle jaki to komiks! Późno bo późno ale zabieram się w końcu do tej serii i już od pierwszego kontaktu mam pewność że muszę ją kontynuować. O "Thorgalu" jak dotąd tylko wiele słyszałem ale jakoś nigdy mi w ręce nie wpadł. Seria otoczona kultem i teraz już się domyślam dlaczego. Stworzony prawie czterdzieści lat temu ale nawet na współczesnym czytelniku robi wrażenie. To jest właśnie fantasy którego szukałem na próżno we współczesnej literaturze. Skandynawski klimat, elementy mitologii nordyckiej i germańskiej, świetne ilustracje Rosińskiego oraz równie świetnie skonstruowane postaci, dialogi i fabuła Van Hamme'a. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko brać się za kolejne tomy.

Merida | 2013-06-21

Pomijam już fakt, że "Thorgal" to kultowy komiks. Ten odcinek to mój początek przygody z nim, dlatego mam do niego wielgachny sentyment. Zgrabne dwie historie z życia tytułowego Thorgala, przedstawiają nam jego początki, a wszystko z nutą tajemnicy, tak, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej. Byłam wtedy naprawdę małym dzieciakiem, ale już wtedy poczułam coś na kształt miłości do tej serii. Zauroczyła mnie cudowna kreska oraz klimaty skandynawskie. A wszystko takie realistyczne, brutalne, ale piękne zarazem.

Wiele zawdzięczam Thorgalowi, ale to już temat na odrębną dyskusję ;)

Wkp | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Zbiór dwóch komiksów o Thorgalu. W pierwszym tytułowym, Gandalf Szalony, zostawia Thorgala na śmierć za to, że związał się z jego córką Aaricią. Uratowany przez czarodziejkę w zamian za rok służby, tytułowy bohater chce, jak i ona, zemścić się na Gandalfie...
W drugim, "Prawie raj...", Thorgal trafia do podziemnego świata, gdzie nie płynie czas, i ma stać się mężem trzech kobiet...

Oba komiksy, narysowane całkiem nieźle, nie są jednak wielkimi dziełami. Fabule brak jest głębi, z kontrolą treści tez różnie bywa, niemniej całość czyta się naprawdę dobrze.

Na tle innych Thorgali, pierwszy tom serii nie wypada najlepiej, ale i tak mogę go polecić z czystym sumieniem każdemu, kto ceni sobie historie obrazkowe.

MadameShepard | 2014-02-14

Najlepszy komiks współtworzony przez Polaka. Jak dla mnie - najlepsza seria komiksowa EVER! Ta część jest wspaniałym wprowadzeniem do serii, która zrosła się z moim życiem na zawsze, czytam ją już 26 lat!! Ach, te kobiety, kręcące się wokół Thorgala zawsze były niesamowite, ognistowłosa, jednooka Slivia - obiekt marzeń sennych moich kolegów z klasy.

Fuzja | 2013-05-29

www.gandalf.com.pl | www.czytajzfantazja.blogspot.com

Smaki dzieciństwa – jest wiele rzeczy przypominających ludziom o czasach, kiedy byli dziećmi. Dla mnie jednym z takich przywoływaczy wspomnień są komiksy o Thorgalu, które odnalazłam wiele lat temu upchnięte w szafie swojego sąsiada. Dzieło spółki stworzonej przez Grzegorza Rosińskiego i Jean’a Van Hamme od wielu lat bywa dla ogromnej liczby osób pierwszym skojarzeniem słowa komiks. Nie ma co się dziwić, gdyż na sukces zeszytów Thorgal składają się dwa czynniki. Pierwszy z nich to naprawdę ciekawe historie przeżywane przez tajemniczych i genialnie wykreowanych bohaterów, drugi to naprawdę bardzo dobra pod względem technicznym szata graficzna. Właśnie to sprawia, że komiksy o Thorgalu funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzydziestu lat i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Egmont to bodajże piąty z kolei wydawca zeszytów tego tytułu, które tym razem można zakupić w twardej oprawie, dzięki czemu czytelnik może mieć...

CubeX | 2012-11-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 listopada 2012

Absolutny kult. Od czasu, kiedy miałem okazję poznać tę historię (a było dzięki ś.p. nieodżałowanemu „Relaxowi”), jest ona dla mnie ucieleśnieniem tego, za co kocham fantasy. Dalsze losy Thorgala śledzę na bieżąco, zakupując każdy kolejny tom w dniu premiery, ale w mojej opinii każda z kolejnych części jest choćby minimalnie słabsza od „Zdradzonej czarodziejki”. Wiele kadrów mam od lat w pamięci. Świetna fabuła, świetny rysunek, super bohater – temu komiksowi nie brakuje dosłownie nic.

książek: 1936
mamase | 2011-07-22

Brak chronologii przynajmniej w początkowych tomach sprawił, że chciałam więcej i więcej. Dowiedzieć się, poznać, odkryć. Absolutna klasyka, jak dla mnie najlepszy komiksowy cykl wszech czasów.

visenna88 | 2012-06-11
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Mrok, okrucieństwo, bohaterstwo, tak obecne w literaturze skandynawskiej rzutują i na komiks. Cała seria pochłania czytelnika jak posępny cień, z którego nie idzie się już wydostać. Choć sama za komiksami nie przepadam, przyznam, że pierwsze trzy części tej serii przeczytałam za jednym zamachem. Bardzo polecam.

Immortalon | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Thorgal to nie tylko monument wśród europejskich historii rysunkowych. To także początek mojej fascynującej podróży po świecie tych ilustrowanych opowieści dla starszych czytelników. Stworzony przez Belga Jeana Van Hamme, zobrazowany przez naszego rodaka Grzegorza Rosińskiego, zdobył uznanie na całym świecie, wprowadzając czytelników we wspaniały świat fantasy zawierający elementy mitologii i folkloru nordyckiego, połączonych subtelnie wątkami science-fiction. Zdradzona czarodziejka, pierwszy tom serii, który miał premierę w 1980 roku, do dziś pozostaje jedną z moich ulubionych ksiąg. Jest w tym pewnie z mojej strony trochę nostalgii, albowiem to właśnie ten tom wpadł mi w ręce jako pierwszy, gdy będąc dziewięciolatkiem, przeglądałem zasoby biblioteki publicznej w moim mieście. To było moje pierwotne doświadczenie z prawdziwym, poważnym komiksem, co spowodowało, iż od tamtej chwili dzielnie śledziłem kolejne losy Thorgala Aegirssona i jego przyjaciół.
Zdradzona czarodziejka ujawnia...

Maynard | 2013-08-27
Przeczytana: 1993 rok

Pierwsze spotkanie polskich czytelników z Thorgalem, choć nie moje pierwsze spotkanie. Album przeczytałem około dwudziestu lat temu i niezbyt mi się podobał. Teraz, po latach (i setkach przeczytanych książek) dostrzegam jego kunszt, ukryty w licznych nawiązaniach do ponadczasowych i uniwersalnych toposów (rok służby jako cena za ratunek, zemsta kobiety, połączone siły wrogów, raj ukryty pośród lodów). "Zdradzona czarodziejka" przedstawia, również, czytelnikowi dość ważne wydarzenia z życia głównego bohatera, choć bez zachowania należytej chronologii. reasumując: klasyk - polecam!

Powstaje audiobook na podstawie komiksów o Thorgalu

Podstawą dla słuchowiska będą dwa pierwsze tomy cyklu "Zdradzona czarodziejka" i "Wyspa lodowych mórz". Realizacją zajmuje się warszawskie studio Sound Tropez, znane już dzięki słuchowisku na podstawie serii komiksowej "Żywe trupy".