Thorgal: Zdradzona czarodziejka

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Thorgal [Kolekcja Hachette] (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
La Magicienne trahie
fantasy, wikingowie
komiksy

Pierwszy tom najpopularniejszej serii fantasy w Polsce. Mimo upływu lat, komiks wydany po raz pierwszy we Francji w 1976 roku, czyta się jednym tchem. Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów - Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, chcąca wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. Thorgal trafia do magicznej doliny - tajemniczego miejsca, w którym czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkują trzy siostry. Ich marzeniem jest zatrzymanie u siebie Thorgala na zawsze, jednak on pragnie wyrwać się z tego więzienia. Najmłodsza z sióstr postanawia mu pomóc...

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Villiana | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Z ciekawości sięgnęłam po pierwszy tom Thorgala. Zainteresowało mnie, a nawet bardzo się podobało.

Gandalf Szalony skazuje skalda Thorgala na śmierć w wodach morza. Jednak zostaje on uratowany przez tajemniczą rudowłosą kobietę, której w zamian za pomoc ma ofiarować rok ze swojego życia.

Przyznam szczerze, że ciężko mi ocenić ten tom, ponieważ był bardzo ubogi, wydaje się ledwie strzępkiem większej całości, wstępem, z którego tak naprawdę nie dowiadujemy się zbyt wiele, zwłaszcza o bohaterach. Ale muszę przyznać, że ten wstęp mnie zaintrygował i zachęcił, żeby zapoznać się bliżej z kolejnymi częściami tej historii. Graficznie nie specjalnie mi się podobało i mimo iż treść wciągająca, to jednak jest to komiks, opiera się na obrazach.

Reasumując wydaje mi się, że osiem będzie uczciwą oceną. Jestem zainteresowana tą historią i może z czasem przekonam się i do grafiki.

Łędina | 2017-02-28

Pierwsza część najpopularniejszej serii w Polsce! Mimo upływu lat, komiks ten wciąż czyta się jednym tchem. Teraz możesz poznać świat Thorgala, dzięki wyjątkowej kolekcji komiksów z dodatkowymi stronami pełnymi ciekawostek i kulisów powstawania sagi. Po raz pierwszy w Polsce w każdym numerze wyjątkowe dodatki: historia powstania komiksu, galerie postaci, szkice oraz kolekcje grafik Grzegorza Rosińskiego!

Jean Van Hamme - ukończył Akademię Ekonomiczną, studiował również dziennikarstwo, zapewne ze względu na zamiłowanie do pisania. Obecnie nie sposób zliczyć, z iloma rysownikami współpracował. Polskiemu czytelnikowi jego nazwisko znane jest głównie dzięki udanemu partnerstwu z Grzegorzem Rosińskim. Za swe dzieła otrzymał ponad czterdzieści nagród, m.in. w Belgii, Francji, Kanadzie i Hiszpanii. Oprócz tego pisał sztuki teatralne i powieści. Na podstawie jego komiksów nakręcono dwa seriale telewizyjne: "Largo" oraz "Piwny smak miłości".

Grzegorz Rosiński - ukończył Liceum Sztuk...

Thadeus | 2017-09-18
Przeczytana: 16 września 2017

Pierwszy tom przygód Thorgala odświeżony po wielu latach ;) planuję przeczytać je wszystkie po kolei, a nie tak jak kiedyś, że wypożyczyłem sobie ich kilka i nie wiedziałem jak je posklejać w logiczną całość ;)

Czasami chwila reminiscencji się przydaje :)

słoneczko | 2017-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Klasyka komiksu.
Pierwsze tomy czytałem na początku lat 90 poprzedniego wieku.
Za namową syna uzupełniamy brakujące w moim księgozbiorze tomy i kolekcjonujemy cały cykl oraz cykle poboczne.
W związku z tym, że zawsze czytam książki które kupuję, postanowiłem cofnąć się do lat młodości i przypomnieć sobie tamte odczucia.
Bardzo miłe i przyjemne doświadczenie. Czar pozostał.
Oceniając cykl – świetny scenariusz, rewelacyjna „kreska” i grafika.
Świetne wydanie, twarda oprawa.
Polecam.

Bastard | 2014-03-07
Przeczytana: 05 marca 2014

7/10 – BARDZO DOBRA

Przykuty do pierścienia ofiarnego Thorgal czeka na nadchodzący przypływ i pewną śmierć. Jest to kara za to, że miał czelność pokochać córkę wodza wikingów Aaricię. Uwolniony przez tajemniczą rudowłosą kobietę, poprzysięga jej posłuszeństwo oraz roczną służbę. Wkrótce dowiaduje się, że zarówno on jak i enigmatyczna Slivia mają wspólny cel, jakim jest zemsta na Gandalfie Szalonym – ojcu Aaricii oraz człowieku, który skazał Thorgala na śmierć.

Pierwszy tom przygód Thorgala podzielony jest na dwa krótsze opowiadania. „Zdradzona czarodziejka” to historia o zemście i honorze, natomiast uzupełniająca zeszyt nowelka „Prawie raj” opowiada o pragnieniu wiecznej młodości i cenie jaką za nią trzeba zapłacić. Najmocniejszą stroną tego komiksu jest jego główny bohater, którego nie można nie polubić (ja zrobiłem to już od pierwszej strony). Van Hamme’owi udała się trudna sztuka, ponieważ stworzył archetyp wielkiego, romantycznego bohatera - postać niemal krystaliczną i co...

Wkp | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Wielki początek najpopularniejszej serii w Europie.

Thorgal, dziwny wiking, kocha Aaricię, córkę Gandalfa Szalonego, który w pełni zasłużył na ten pseudonim. Pozostawiony przez niego na pewną śmierć, zawiera pakt z czarodziejką, która na Gandalfie też szuka zemsty…

W drugim komiksie składającym się na ten album, Thorgal trafia do podziemnego świata, gdzie czas płynie zupełnie inaczej niż na zewnątrz. Ale czy na pewno?

Pierwszy komiks to znakomite dzieło przygodowe. Lekkie, przyjemne, drażni płaska psychologicznie Aaricia, ale poza tym fabułę czyta się z zaciekawieniem i przyjemnością.
Druga historia, nie pasująca chronologicznie w żaden sposób, to rzecz średnia i przewidywalna w każdym aspekcie. Nie mniej znakomicie narysowana, choć pod tym względem z całej serii jest to najsłabszy album.

Zachwycają za to dodatki i wydanie. Papier kredowy, twarda oprawa, zmienione nieco (w kilku momentach na gorsze) tłumaczenie, uzupełniono to plakatem z reprodukcją okładki albumu Barbarzyńca...

Marcin | 2015-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Na Odyna! Zaiste, nie byle jaki to komiks! Późno bo późno ale zabieram się w końcu do tej serii i już od pierwszego kontaktu mam pewność że muszę ją kontynuować. O "Thorgalu" jak dotąd tylko wiele słyszałem ale jakoś nigdy mi w ręce nie wpadł. Seria otoczona kultem i teraz już się domyślam dlaczego. Stworzony prawie czterdzieści lat temu ale nawet na współczesnym czytelniku robi wrażenie. To jest właśnie fantasy którego szukałem na próżno we współczesnej literaturze. Skandynawski klimat, elementy mitologii nordyckiej i germańskiej, świetne ilustracje Rosińskiego oraz równie świetnie skonstruowane postaci, dialogi i fabuła Van Hamme'a. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko brać się za kolejne tomy.

Merida | 2013-06-21

Pomijam już fakt, że "Thorgal" to kultowy komiks. Ten odcinek to mój początek przygody z nim, dlatego mam do niego wielgachny sentyment. Zgrabne dwie historie z życia tytułowego Thorgala, przedstawiają nam jego początki, a wszystko z nutą tajemnicy, tak, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej. Byłam wtedy naprawdę małym dzieciakiem, ale już wtedy poczułam coś na kształt miłości do tej serii. Zauroczyła mnie cudowna kreska oraz klimaty skandynawskie. A wszystko takie realistyczne, brutalne, ale piękne zarazem.

Wiele zawdzięczam Thorgalowi, ale to już temat na odrębną dyskusję ;)

Wkp | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Zbiór dwóch komiksów o Thorgalu. W pierwszym tytułowym, Gandalf Szalony, zostawia Thorgala na śmierć za to, że związał się z jego córką Aaricią. Uratowany przez czarodziejkę w zamian za rok służby, tytułowy bohater chce, jak i ona, zemścić się na Gandalfie...
W drugim, "Prawie raj...", Thorgal trafia do podziemnego świata, gdzie nie płynie czas, i ma stać się mężem trzech kobiet...

Oba komiksy, narysowane całkiem nieźle, nie są jednak wielkimi dziełami. Fabule brak jest głębi, z kontrolą treści tez różnie bywa, niemniej całość czyta się naprawdę dobrze.

Na tle innych Thorgali, pierwszy tom serii nie wypada najlepiej, ale i tak mogę go polecić z czystym sumieniem każdemu, kto ceni sobie historie obrazkowe.

MadameShepard | 2014-02-14

Najlepszy komiks współtworzony przez Polaka. Jak dla mnie - najlepsza seria komiksowa EVER! Ta część jest wspaniałym wprowadzeniem do serii, która zrosła się z moim życiem na zawsze, czytam ją już 26 lat!! Ach, te kobiety, kręcące się wokół Thorgala zawsze były niesamowite, ognistowłosa, jednooka Slivia - obiekt marzeń sennych moich kolegów z klasy.