Kosmonautka

Okładka książki Kosmonautka Piotr Wawrzeniuk
Okładka książki Kosmonautka
Piotr Wawrzeniuk Wydawnictwo: Poławiacze Pereł Seria: PILOTKA literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
PILOTKA
Poławiacze Pereł
2014-03-08
2014-03-08
28 min.

Okładka książki Co z ciebie wyrośnie? Maciej Byliniak, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Co z ciebie wy... Maciej Byliniak, Al...
Okładka książki Dom Roberto Innocenti, J. Patrick Lewis
Dom Roberto Innocenti, ...
Okładka książki Samotny Jędruś Joanna Rusinek, Wojciech Widłak
Samotny Jędruś Joanna Rusinek, Woj...

"Kosmonautka" to pierwsza z książek w serii "Pilotka". Seria została zainaugurowana w Dzień Kobiet 2014 roku. Pierwsze trzy z czterech planowanych tomów poświęcone są kobietom. Czwarty, planowany na jesień 2017 tom posiada roboczy tytuł "tata" i będzie przedstawiał 12 profesji ojców.

Trzeba przyznać, że reklamę miały książki bardzo dobrą. W pewnym momencie o „Kosmonautce” mówiło się niemal wszędzie. Pierwszy zawrzał Internet. Wszystko za sprawą zdjęcia, na którym z książką pozowała Tilda Swinton. Co wybitną aktorkę, ale też niezwykle inteligentną kobietę z dyplomem Cambridge, skłoniło do zareklamowania polskiego wydawnictwa? Jego cel, czyli przełamywanie stereotypów dotyczących pracujących matek przy jednoczesnym wzmacnianiu rodziny. Cel jakże zgodny z hasłem, które tak często powtarza nam Agnieszka Graff - równość jest wartością rodzinną.

Jak wspomniałam, „Kosmonautka” to pierwsza z serii książek opowiadających o profesjach mam. W „Kosmonautce” znajdziemy m.in. architektkę, pastorkę, pilotkę, prezydentkę, arcymistrzynię szachową, generałkę a nawet mistrzynię formuły 1. W krótkich, przewrotnych i bardzo zgrabnie ułożonych tekstach znajdziemy zawsze zarówno kilka słów o zawodzie danej mamy, jak i o tym jaka jest prywatnie lub czym charakteryzuje się jej życie rodzinne. A charakteryzuje się ono np. budowaniem dobrych relacji, gotowaniem niedzielnych obiadów, spędzaniem czasu z dziećmi, przekazywaniu im pewnych umiejętności i pilnowaniu by odrobiły lekcje. Wszystko to dopełnione przez piękne ilustracje Doroty Wojciechowskiej składa się na urzekającą opowieść o tym, że wszystko jest możliwe. Co nie znaczy, że jest możliwe już teraz i bez żadnych komplikacji.

Gdyby świat był tak różowy jak „Kosmonautka” pracujące matki, kobiety w ogóle oraz całe rodziny nie potrzebowałyby wsparcia. Niewątpliwie różowo nie jest a problemy można by mnożyć w nieskończoność. W kontekście książki warto powiedzieć o jednej trudności, a mianowicie o pozornym ograniczeniom języka. Język opisuje rzeczywistość, jeśli czegoś nie ma w języku trudno jest mu zaistnieć w umysłach ludzi. Dlatego z językiem trzeba pracować i książka ta właśnie to robi. Pod bacznym okiem prof. Mirosława Bańko, językoznawcy, leksykografa i pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma takiego zawodu, którego kobieta nie mogłaby wykonywać, mogąc być przy tym być dumną z żeńskiej nazwy swojej profesji. Miód na nasze równościowe serca. Zresztą cała książka to po prostu sama słodycz!

Co ważne, nie wszystkie bohaterki tomów to kobiety pracujące w zawodach o wysokim prestiżu społecznym. Na szczęście wydawcy nie pragną z wszystkich matek zrobić rasowych bizneswoman. I świetnie! Już nie mogę się doczekać spotkania z ostatnim tomem i jego bohaterem - tatą. Ciekawa jestem w jakich zawodach będzie pracował. No i jakim będzie człowiekiem...

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

Trzeba przyznać, że reklamę miały książki bardzo dobrą. W pewnym momencie o...

Kochane mamy! Jeśli miałyście jeszcze jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, ta książka rozwieje je do końca - jesteśmy bohaterkami!

"Kosmonautka" to dwanaście zabawnych tekstów, których bohaterkami są mamy. Mamy bohaterki, a jak! Jedna jest prezydentką, druga architektką, trzecia generałką, a czwarta kosmonautką. Wszystkie kobiety łączą jedna, a właściwie dwie cechy. Są mamami. Na dodatek prawdziwymi bohaterkami. Dają przykład swoim dzieciom i umożliwiają im wiarę w marzenia. W to, że kiedyś się spełnią.

"Kosmonautka" to doskonała okazja, aby oddać się marzeniom. Lektura idealna zarówno dla tych, którzy mają lat 4, jak i 84. Bo któż nie lubi marzyć? Bohaterki "Kosmonautki" pokazują, iż wszystko jest w życiu możliwe, a mieć fantazje.. to bardzo fajna sprawa. To doskonała lekcja dla najmłodszych, aby te w przyszłości nie obawiały się sięgać wysoko, aby realizować swoje pragnienia. Lektura już dzisiaj przygotowuje dzieciaki na to, że wszystko jest w zasięgu ich ręki, jeśli tylko będą dążyć do spełniania marzeń.

"Kosmonautka" to nie tylko nauka o dążeniu do samorealizacji, ale i.. Odważny głos, który pomaga dzieciom raz na zawsze pożegnać się z typowym podziałem na "męskie" i "damskie" zajęcia. Wydawnictwo Poławiacze Pereł po raz kolejny przekonuje mnie, że idzie z duchem czasu i wydaje literaturę dziecięcą realizującą wymagania dzisiejszego świata. W książce spotkamy panią mistrzynią Formuły 1 zamiast mistrza, pilotkę zamiast pilota czy pastorkę zamiast pastora.

Książka obfituje w liczne związku frazeologiczne, co daje możliwość poszerzenia zasobu słownictwa dziecka. Rodzice powinni pomóc najmłodszym w zrozumieniu tekstu w co trudniejszych momentach, jednak większość wierszyków pozostaje czytelna nawet dla dzieci 3-letnich. Na uwagę zasługuje również wydanie i czcionka stylizowana na pismo ręczne. Grzechem byłoby nie wspomnieć o ilustracjach, które dopełniają całość. Punkt za piękną kreskę!

"Kosmonautka" to idealna pozycja dla rodziców, którzy dla swoich dzieci szukają nieco ambitniejszej i nietuzinkowej literatury. Pozwólmy ponieść się marzeniom, bo przecież te nie są zarezerwowane tylko dla najmłodszych. My również mamy prawo marzyć, a może tak jak bohaterki książki zostaniemy kosmonautkami czy mistrzyniami?

przeglad-czytelniczy.blogspot.com

Mama - bohaterka życia codziennego! Często, łącząca pracę zawodową z wychowaniem dziecka. Dzień po dniu, zdająca egzamin z macierzyństwa. Otwiera drzwi do marzeń dzieciom, żeby w przyszłości odważnie sięgały po swoje pragnienia. Tak jest w przypadku mamy: kosmonautki, pilotki, generałki czy mamy prezydentki, w książce Piotra Wawrzyniuka pt "Kosmonautka".

Dwanaście mam, a wśród nich: inżynierka, architektka, pastorka...

Moja mama jest
wszyscy budujemy
dobre relacje,
a mama gotuje
obiad.

Autor z humorem opisuje kolejne, niespotykane profesje kobiet, widzianych z perspektywy dziecka. Z wrażliwością małego obserwatora bawi się słowem, ukazując rodzinę i pielęgnując je wartości - miłość, szacunek, akceptację.

Moja mama jest
prezeską banku.
Pracuje w najwyższym
budynku w naszym mieście, a tata
nazywa ją "rekinem".
Najbardziej lubię chodzić
z mamą
do delfinarium.

Pisze o ważnych kobietach, cieszących się z małych domowych spraw. Codzienna krzątanina, odrabianie lekcji, wyjście do lasu, przyszycie guzika nie jest obce mamie generałce, czy mamie pilotce samolotu.

Zgrabnym i celnym tekstom towarzyszą ciekawe ilustracje Doroty Wojciechowskiej. Stają się kwintesencją rozmyślań o tym, czym zajmuje się mama. Kto by nie chciał mieć wszystkiego w tubce jak kosmonautka?

Ta niepozorna, pastelowa książeczka wzbudza emocje. Udowadnia, że świat stoi otworem, a marzenia się urzeczywistniają. W każdym zawodzie można się spełniać, wszystko to kwestia determinacji i talentu.

Opowiastka jest wielowymiarową publikacją, stwarzającą płaszczyznę do rozmów z dziećmi, ale też do myślenia o przyszłości, czy po prostu do śmiechu. Udowadnia, że w dzisiejszych czasach zanikają podziały płciowe, a rodzicielstwo można pogodzić z każdą działalnością.

Zbiór krótkich wierszyków jest świetną zabawą dla każdego :). Przewrotne teksty i zabawa językiem polskim wzbudzają szczery uśmiech. Oczywiście, wszystkie żeńskie formy zawodów, których używa się rzadko albo wcale, zostały skonsultowane z językoznawcą - prof. Mirosławem Bańko. Miejmy nadzieję, że na stałe wejdą do codziennego języka. Tak jak świadomość tego, że kobiety świetnie radzą sobie na wysokich i odpowiedzialnych stanowiskach.

Dominika Żukowska z wydawnictwa Poławiacze Pereł przekonuje, że książka jest z różnych względów potrzebna, a nawet oczekiwana:

"Kosmonautka" wzięła się z braku - mówi wydawca.- Sama jestem mamą trójki dzieci. Kiedy szukałam dla nich książek o zawodach, dziewczynki były sprzedawczyniami, nauczycielkami, pielęgniarkami. Tylko dla chłopców nie było granic. Warto uzupełnić różne luki, przełamywać stereotypy i rozszerzać horyzonty - podkreśla.

Z książki wyłania się postać, która na co dzień zarządza finansami, wydaje rozkazy swoim podwładnym, tworzy przestrzeń wspólną, czy zajmuje się duchowością, ale przede wszystkim jest ciepłą kobietą, zanurzoną w codzienności i bezgranicznie kochającą swoje dziecko...

Więcej na temat książki na moim blogu:

Dwanaście mam, a...

• Literatura dziecięca