Kolonizacja niemiecka i na prawie niemieckim w średniowiecznych Czechach i na Morawach w świetle historiografii

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
historyczna

Autorka przedstawia poglądy historiografii czeskoi niemieckojęzycznej z ziem czeskich od schyłku XVIII wieku po 1989 rok na kolonizację średniowiecznych Czech. Porusza więc zagadnienia: jak sytuacja polityczna, społeczna oraz kulturalna w Europie środkowo-Wschodniej zaważyła na ocenie kolonizacji niemieckiej i na prawie niemieckim w historii Czech i Moraw, jaki wpływ miała narodowość poszczególnych uczonych na ich ocenę przeszłości, jak z biegiem lat zmieniały się opinie poszczególnych historyków, na ile różniły się sądy badaczy wyrażane w ściśle naukowych artykułach od poglądów prezentowanych w publicystyce i syntezach adresowanych do szerszego krgu odbiorców.

Ewa | 2016-05-01
Homo_Mediaevalis | 2014-02-28