Grace Kelly

Okładka książki Grace Kelly Wendy Leigh
Okładka książki Grace Kelly
Wendy Leigh Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Ikony kina biografia, autobiografia, pamiętnik
Ikony kina
True Grace: The Life and Times of an American Princess
Prószyński i S-ka
2014-05-06
2014-05-06
Anna Maria Nowak
Grace Kelly Księżna Monako

Daleko od ideału

Chyba najlepsza z wielu biografii Grace, jakie czytałam, ale nie zadowala mnie do końca.

Grace Kelly zawsze kojarzyła mi się ze wzorem cnót i delikatności. Stawiałam ją w rzędzie z księżną Dianą. Jakież było moje zdziwienie, gdy czytając doszłam do wniosku, że Kelly była zupełnie inną osobą. Na pewno nie była chodzącą świętością i oazą dobroci. Bez skrupułów odbijała mężów i lubiła jednorazowe przygody, takie zachowanie zdecydowanie gryzie się z krystaliczną Grace.
Sama książka jest napisana w bardzo fajny sposób, momentami trudno się oderwać. Mimo, że zawiera dużo intymnych i bardzo prywatnych informacji, sposób przekazu nie jest namolny i kwaśny. Czytelnik nie czuje się nieswojo, jak bywa w przypadku innych biografii - gdzie na wierzch zostają wyjęte największe brudy. Ogólnie ciekawa pozycja.

Cieszę się, że książka "odidealizowała" mi wizerunek Grace. Zawsze tylko słyszałam, że Reinar był jej niewierny. Lecz ona także wiodła bardzo bogate życie towarzyskie. Dzięki książce mogłam poznać jej amerykańskie życie zanim przypłynęła do Europy.

Intrygująca historia, w której narratorem jest wiele osób, które spotkały Grace. Autorka już na początku książki ostrzega, że ci, którzy nie chcą niszczyć w swojej głowie idealnego wizerunku "świętej" księżnej, nie powinni czytać dalej. I ma trochę racji - Grace nie była ideałem, ale miała wiele słabości, które czyniły ją według mnie bardziej ludzką, niż nieosiągalna i zimna monarchini.

Do dnia dzisiejszego Grace Kelly była dla mnie aktorką, którą znałam z dwóch filmów oraz księżną Monako, która zginęła w wypadku samochodowym. Teraz jest dla mnie niezwykłą, skomplikowaną, fascynującą kobietą, która miała ciekawe, momentami dość smutne życie. Zaczęłam dostrzegać w niej kobietę z krwi i kości, która popełniała błędy, ale mimo to nie można o niej mówić inaczej niż: "miała klasę". Polecam czytelnikom, którzy lubią biografię. Ta jest napisana dość sprawnie, więc czyta się ją szybko i ze zrozumieniem, choć nie zawsze wiadomo, kim jest rozmówca autorki lub o jakim znajomym księżnej opowiada.

Aby biografia trafiła do mnie musi być naprawdę wyjątkowa i o kimś kogo "znam", lubię, szanuję. Także wspomnienia o Grace Kelly tylko mnie zaciekawiły, nic więcej. Przez większość książki czekałam aż się skończy, ale skoro sama wybrałam akurat tę pozycję to postanowiłam przebrnąć. Udało się, a moja "cierpliwość" w jakiś sposób została nagrodzona. Jak przez dużą część mnie nudziło, tak ostatni rozdział zmienił moje nastawienie. Z dużym zaciekawieniem czytałam o wypadku samochodowym Grace i jej śmierci. Można się domyślać jak trudną decyzję musiał podjąć jej mąż.
Grace Kelly nazywana jest amerykańską księżniczką. Młodość spędziła właśnie tam biorąc udział w kilku amerykańskich produkcjach, grając w filmach z najpopularniejszymi amerykańskimi aktorami np Clarkiem Gable'm czy Marlonem Brando. Wyszła za mąż za księcia Rainera mieszkającego w Monako. Urodziła troje dzieci.
Księżna uważana jest za osobę nieskazitelną, niemal świętą. Mówi się, że ta książka w jakimś stopniu zmieni to przekonanie zdradzając szczegóły z jej życia.

• Kino
  • Biograficzne