Wolność od znanego

Freedom from the known
wolność, mądrość, spokój
filozofia i etyka
Bounty

Książka prezentuje poglądy hinduskiego filozofa Juddi Krishnamurti, według którego pełną wolność można osiągnąć jedynie poprzez uważną obserwację własnego umysłu. Tematy poruszane (między innymi): Ludzkie poszukiwania Uczenie się siebie Świadomość siebie Pogoń za przyjemnością Pragnienie pozycji społecznej Usprawiedliwianie i potępianie Stosunki z ludźmi Wolność Czas Miłość Piękno,...

Tematy poruszane (między innymi):
Czym jest myślenie
Brzemię dnia wczorajszego
Doświadczenie
Medytacja

źródło opisu: http://allegro.pl/wolnosc-od-znanego-j-krishnamurti-i1374649921.html

źródło okładki: http://allegro.pl/krishnamurti-wolnosc-od-znanego-i1354909355.html

Pioter | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Ta krótka książka wstrząsnęła mną do głebi! Przeczytana jednym tchem. Najświętsza Prawda w najczystszej postaci. Bez absolutnie żadnych konotacji religijnych, które to autor całkowicie odrzuca, tak samo takie pojęcia jak: kraj, naród, społeczeństwo, kultura, rodzina... Całkowita transcendencja sposobu postrzegania świata i doświadczania go. Zrozumienie i odrzucenie wszelkich wpływów związanych z wyżej wymienionymi pojęciami. Rewolucja wewnątrz człowieka - jedyna możliwa rewolucja. Nie ma co się rozdrabniać w tej opinii na szczegóły gdyż umieszczenie książki na półce 11/10! robi swoje. Zresztą jestem pod zbyt dużym wrażeniem by analizować. Niech to wystarczy.

Demios | 2014-10-05
Przeczytana: 2014 rok

Na książkę trafiłem przypadkiem w jednym z poznańskich antykwariatów. Nie jest to łatwa i przyjemna pozycja. Zauważyłem, że nieliczni którzy ją przeczytali dodają ją często do półek typu rozwojowe itp. Czy książka jest rozwojowa? Odpowiem na to pytanie cytatem autora: "Ale my nie zadajemy pytania sobie. Pragniemy, by nam to powiedziano. Jedną z najdziwniejszych cech struktury naszej psychiki jest to, że chcemy, aby nam wszystko powiedziano. [...] Pragniemy, aby ktoś inny potwierdził naszą myśl. Tymczasem zadawanie pytań jest pytaniem samego siebie. To, co ja mówię, ma bardzo małą wartość dla was. Zapomnicie o tym, gdy zamkniecie tę książkę. Być może zapamiętacie, będziecie jednak powtarzać pewne zdania, porównywać to, co przeczytaliście, z inną książką, ale wtedy nie spojrzycie prosto w twarz swemu własnemu życiu. A tylko to ostanie ma znaczenie. Wasze życie, wy sami, wasza znikomość, płytkość, brutalność, chciwość, ambicja, codzienna udręka i nie mający końca smutek - oto co...

Przeczytana: 25 maja 2015

Oj drzemie w słowach Pana Jiddu boska moc. Jednak percepcją zwykłego przeciętnego umysłu ciężko to wszystko ogarnąć a co dopiero wprowadzić w życie.

Dawidk01 | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

Bardzo inspirująca książka, świetnie przeprowadzone wywody myślowe. Całkiem inny punkt widzenia.

AndziaBlue | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Jak dla mnie zbytnio przekombinowana. Owszem, znalazłam kilka rozdziałów, w które się wgłębiłam, które mnie zaintrygowały, jednak jak dla mnie książka jest zbyt zimna. Brakuje mi zdania o stosunkach międzyludzkich. Krishnamurti na pierwszym miejscu stawia wolność niezależną od wszystkiego do okoła...czy aby na pewno jest to możliwe? Nie wydaje mi się. Opętałaby nas pustka.

MArian | 2017-01-16

Dziwna ta prawda w wydaniu autora. Nie można do niej dotrzeć poprzez innych, więc w gruncie rzeczy również poprzez autora książki. Jeżeli tak, to jest, to problem relatywizmu, który gdyby konsekwentnie stosować, obala sam siebie. Także zgodnie z radą najdojrzalszego dzieła Jiddu, lepiej przeczytać coś innego ;-)

Filip | 2016-01-26
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Coelho dla ambitnych. Wieje sektą.

Każdy powinien przeczytać raz jeden choć w życiu swoim. Kropeczka. Odpowiedź w środku.

Jakub | 2015-12-15

Nie udziela odpowiedzi, ale zmusza czytelnika do zastanowienia się. Zawiera pewną dozę banałów, ale też przedstawia kilka interesujących myśli. Nie należy się spodziewać, że ta książka odmieni twoje życie, ale na pewno da ci okazję do spojrzenia na pewne rzeczy z innej perspektywy.

anamorphosee | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017