Wolność od znanego

2014-04-22
1986-01-01
Franciszek Urbańczyk
Zysk i S-ka
wolność spokój prawda prostota pokora świadomość radość pragnienia strach gniew zależność śmierć miłość medytacja umysł religijny
Freedom From The Known
filozofia, etyka
2014-04-22
Franciszek Urbańczyk

Absolutna strata czasu. Zlepek literek bez zadnego sensu czy wartosci; pelen bzdur schowanych pod zaslona "trudnych slow", "ja tylko pytam" I atmosfery paeudointeligentnej.

Gdzies na poczatku autor zacheca by zaprzestac poszukiwan. Tlumaczy ze nie mozna znalezc prawdy o sobie u kogos innego lub z jakiejs ksiazki. Gdyby wziac to na powaznie (do czego kilkukrotnie zacheca)...

Warto powracać do tej książki.

Krishnamurti jest jednym z niewielu - lub nawet jedynym - autorem, który wywołuje we mnie uczucie totalnego zmieszania. Ilekroć sięgam po jego książki, zawsze dopada mnie jakiś dziwny sentyment. Jakbym odnajdywał tutaj coś, co dawno porzuciłem. Powyższa pozycja w dużym stopniu uświadomiła mi, jak mało wiem o samym sobie, o tym co mnie otacza, i jak bardzo potrzebuje, aby to...

Książka do której należy wracać, Czytać uważnie. Pobudza do refleksji, inspiruje zmiany, koi. Może być przewodnikiem.

NAJPIERW WYRWIJ SIĘ Z ZAMĘTU, KTÓRY JEST W TOBIE!

Po przeczytaniu "Wolności od znanego" Krishnamurtiego zapisałem sobie w dzienniku trzy poniższe zdania:
1. BĄDŹ SWYM WŁASNYM PROROKIEM I AUTORYTETEM.
2. NIE STAŃ SIĘ PAPUGĄ MYŚLENIA INNYCH LUDZI.
3. KWESTIONUJ WSZYSTKO. ŻADNA TEORIA, KONCEPCJA CZY IDEA NIE JEST ŚWIĘTA I BEZSPRZECZNA.
Wiem, że powyższe zdania są dużym...

Stare ale jare..

Truth is a pathless land - | J. Krishnamurti

Trudna, wymagająca skupienia, ale niezwykle odkrywcza i mądra książka.
Nie udzieli odpowiedzi na żadne pytanie, ale za to sprawi, że pojawi się masa kolejnych. Polecam!

Bardzo piękna książka, szkoda, że to tylko jednak utopia..ale sporo mądrych myśli zawiera.

Trafia w sedno, przebijając się przez szum tła naszej codzienności.

• Filozofia
  • 2018