Wolność od znanego

Zysk i S-ka
2014-04-22
1986-01-01
Franciszek Urbańczyk
wolność spokój prawda prostota pokora świadomość radość pragnienia strach gniew zależność śmierć miłość medytacja umysł religijny

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Niezwykle mądra książka, jednak nie dla każdego. Trzeba być na wyższym poziomie zrozumienia, aby móc przyjąć jej mądrość. Część osób zwyczajnie odrzuci zawarte w niej treści, gdyż jest zbyt uwikłana i zależna od wielu spraw.

Mam wielki sentyment dla Krishnamurtiego. Książka jednak nie jest tak inspirującą jak jego wystąpienia. Fajne dla kogoś kto zna Krishnamurtiego z nagrań, ale dla kogoś kto go wcześniej nie słuchał może to być zbyt wydumane i zawiłe. Ogólnie oczekiwałem więcej.

super

super

Wykład wideo to podstawa a książka jest uzupełnieniem.

Wykład wideo to podstawa a książka jest uzupełnieniem.

Szkoda czasu na złe książki – zarówno jeśli chodzi o czytanie jak i pisanie o nich. Będzie więc wyjątkowo zwięźle. Pozycję tę polecono mi, ponieważ od lat uprawiam jogę. Opis i recenzja zachęciły na tyle, że uznałam iż chętnie przeczytam „Wolność od znanego”. A nuż znajdę jakąś inspirację i motywację do nowych działań. Niestety, poza zirytowaniem, niewiele na mnie „spłynęło”.

Wątpliwości zaczęły się już w pierwszym rozdziale, kiedy autor stwierdził, że należy wyzbyć się wszelkich autorytetów i wiedzy szukać w sobie. Po co więc ta książka, skoro Krishnamurti – nomen omen przez wielu uznany za autorytet w swojej dziedzinie – neguje wzorowanie się lub też podążanie i słuchanie autorytetów. Kolejne rozdziały zdecydowanie w tym samym tonie. Wszystkiego należy szukać w sobie.

Nużące, chaotyczne lanie wody i chyba dość mocno zdewaluowane – archaiczne – zupełnie nie na te czasy. Za podobne eksperymenty podziękuję i pozostanę po prostu przy ćwiczeniu jogi, które bardzo mocno mnie relaksuje – psychicznie i fizycznie. P.s. Książeczka doczytana do końca tylko ze względu na fakt, iż zawsze kończę. Na plus jej długość – około 100 stron.

Absolutna strata czasu. Zlepek literek bez zadnego sensu czy wartosci; pelen bzdur schowanych pod zaslona "trudnych slow", "ja tylko pytam" I atmosfery paeudointeligentnej.

Gdzies na poczatku autor zacheca by zaprzestac poszukiwan. Tlumaczy ze nie mozna znalezc prawdy o sobie u kogos innego lub z jakiejs ksiazki. Gdyby wziac to na powaznie (do czego kilkukrotnie zacheca) to powinnysmy w tym momencie go czytac (jaka szkoda ze tego nie zrobilem).

Ale zawsze pojawia sie jakies ale. Nie zartuje. "Ja wam nie jestem w stanie pomoc, ja tylko zadaje pytania. Ale w kazdym rozdziale po tych pytaniach udzielam tez odpowiedzi zebysmy wszyscy mieli takie same. No i w kazdym kolejnym rozdziale uzywam formulek typu 'jak juz ustalilismy w poprzednim rozdziale'".

Hola, hola, ja z toba nic nie ustalalem. Ba, sam mi mowiles ze moje odpowiedzi beda inne niz swszysykich bo beda moje, a nagle sa nasze, my ustalilismy?

Juz nie wspominajac o calkowicie klamliwych tezach dotyczacych podswiadomosci.

Sprzedawanie tej ksiazki po cenie wiekszej niz jak za makulature to kradziez.

Warto powracać do tej książki.

Warto powracać do tej książki.

Krishnamurti jest jednym z niewielu, lub nawet jedynym autorem, który wywołuje we mnie uczucie totalnego zmieszania. Ilekroć sięgam po jego książki, zawsze dopada mnie jakiś dziwny sentyment. Jakbym odnajdywał tutaj coś, co dawno porzuciłem. Powyższa pozycja w dużym stopniu uświadomiła mi, jak mało wiem o samym sobie, o tym co mnie otacza, i jak bardzo potrzebuje, aby to inni powiedzieli mi jak wyglada świat i jaka drogę w nim obrać. Nigdy nie czułem tak dziwnego dyskomfortu związanego z konformistycznym myśleniem, jak gdy czytam książki Krishnamurtiego.

Książka do której należy wracać, Czytać uważnie. Pobudza do refleksji, inspiruje zmiany, koi. Może być przewodnikiem.

NAJPIERW WYRWIJ SIĘ Z ZAMĘTU, KTÓRY JEST W TOBIE!

Po przeczytaniu "Wolności od znanego" Krishnamurtiego zapisałem sobie w dzienniku trzy poniższe zdania:
1. BĄDŹ SWYM WŁASNYM PROROKIEM I AUTORYTETEM.
2. NIE STAŃ SIĘ PAPUGĄ MYŚLENIA INNYCH LUDZI.
3. KWESTIONUJ WSZYSTKO. ŻADNA TEORIA, KONCEPCJA CZY IDEA NIE JEST ŚWIĘTA I BEZSPRZECZNA.
Wiem, że powyższe zdania są dużym uproszczeniem i że nie sposób oddać treści książki w trzech krótkich zdaniach, atoli uważam, że książki i filozofia nie są czymś co ma elegancko wyglądać na półce, tylko czymś co ma mieć realny wpływ na nasze doczesne życie, przy czym dziwnie się składa, że nasz umysł nie za bardzo potrafi kodować, uświadamiać i wdrażać długie łamańce filozoficzne, dlatego staram się przekładać bogate w treść zdania na zdania proste i dobitne, aby z czasem, regularnie powtarzane mogły prowadzić do trwałych zmian w naszym podświadomym myśleniu i sposobie w jaki reagujemy na rzeczywistość.
Pozwólcie, że podzielę się moimi 10 ulubionymi fragmentami książki, którą uważam za kluczową dla ludzi dążących do samopoznania, samostanowienia i stawiania w życiu właściwych pytań.

1. "Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie. Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości".
2. "(...) nie możecie się na nikim oprzeć. Nie ma przewodnika, nie ma nauczyciela, nie ma autorytetu. Jesteście tylko wy - wasz stosunek do innych ludzi i do świata - poza tym nie ma nic. Zrozumienie tego albo wywoła w was wielką rozpacz, z której zrodzi się cynizm i rozgoryczenie, albo też spoglądając prosto w twarz rzeczywistości, ujrzycie, że nikt inny, tylko wy jesteście odpowiedzialni za świat, za siebie samych, za to, co myślicie, co czujecie i co robicie. Zniknie wtedy wszelkie litowanie się nad sobą".
3. "Musicie być sami sobie nauczycielami i swymi własnymi uczniami. Musicie stawiać pod znakiem zapytania wszystko, co ludzie przyjmują za wartościowe i niezbędne".
4. "(...) aby istniała pełna wrażliwość na wszystko, co wiąże się z życiem, nie może być najmniejszego rozdziału między organizmem a psyche. Zarówno organizm, jak i psyche, muszą być w ciągłym ruchu".
5. "Zajmujemy się małym zakątkiem świadomości, który dla większości z nas stanowi całe życie".
6. "W polu myśli nie istnieje nic trwałego. Odkrycie, że nie ma nic trwałego, ma ogromne znaczenie, gdyż tylko wtedy umysł jest wolny, tylko wtedy można obserwować. Wynika z tego wielka radość".
7. "Nie można żyć, nie umierając. Nie można żyć, jeśli w każdej minucie nie umieracie psychicznie. (...). By żyć całkowicie, by żyć w pełni każdego dnia, jak gdyby każdy dzień miał w sobie nowy czar, trzeba umierać dla wszystkiego, co wczorajsze, bowiem w przeciwnym razie żyje się mechanicznie, a zmechanizowany umysł nie może nigdy poznać, czym jest miłość lub czym jest wolność".
8. "Pojęcia stały się dla nas ważniejsze niż działanie. (...). Oddzieliliśmy pojęcia od działania, bo pojęcia pochodzą zawsze z przeszłości, a działania zawsze odbywają się w teraźniejszości. Oznacza to, że teraźniejszość jest zawsze żywa. Boimy się żyć i dlatego przeszłość w postaci pojęć stała się dla nas tak ważna".
9. "(...) my nie zadajemy pytania sobie. Pragniemy, by nam to powiedziano. Jedną z najdziwniejszych cech struktury naszej psychiki jest to, że chcemy, aby nam wszystko powiedziano. (...). Pragniemy, aby ktoś inny potwierdził naszą myśl. Tymczasem zadawanie pytań jest pytaniem samego siebie. (...) spójrzcie prosto w twarz swemu własnemu życiu".
10. "Czy potraficie jednym tchem, w jednym spojrzeniu rozpoznać, kim jesteście?"

--> http://sladamiwilkastepowego.blogspot.com

NAJPIERW WYRWIJ SIĘ Z ZAMĘTU, KTÓRY JEST W TOBIE!

1. BĄDŹ SWYM WŁASNYM PROROKIEM I AUTORYTETEM.
2. NIE STAŃ SIĘ PAPUGĄ MYŚLENIA INNYCH LUDZI.
Wiem, że powyższe zdania są dużym...

• Filozofia
  • Duchowość