Pretendent do ręki. Tom 3

Tłumaczenie: Anna Jeleniewska
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Poszukiwania pretendenta do ręki pomyślnie zakończone-po wielu perypetiach Lata Mehra podejmuje decyzję. Tymczasem w Brahmapurze znów dochodzi do konfliktów między hindusami a muzułmanami. W całych Indiach zaś odbywają się pierwsze powszechne wybory...

| 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, 12. 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Chyba najgorsza z trzech części...wszystko jest takie rozwleczone, jakby autorowi zależało na napisaniu jak największej ilości stron. Żadnego zaskoczenia jeśli chodzi o koniec...

Tamanna | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 01 lutego 2009

O książce też pisze przy okazji pierwszego i trzeciego tomu (dlaczego to podzielono?)

tu kopiuję moje słowa z wikipedii (sprzed pięciu lat)
W książce przedstawiono między innymi:

walkę o uwłaszczenie zamindarów
przygotowanie do pierwszych po wyzwoleniu spod okupacji brytyjskiej wyborów
czy demonstracje studenckie domagające się poparcia dla polityki niezaangażowania Nehru, ale i egzaminów do administracji państwowej w hindi zamiast po angielsku.

Autor przedstawia nam w swej epopei obrazy

muzułmańskich policjantów strzelających do tłumu w obronie hinduskiej świątyni budowanej obok meczetu
debatę w obronie języka urdu
niedotykalnych domagających się dla swych dzieci prawa do udziału odegrania ról hinduskich bóstw w Ramlili
miliony wiernych podczas święta Kumbhamela (tu zwanego Pul Meli) i tysiąc ofiar paniki wśród pielgrzymów
dyskusje o istocie hinduizmu prowadzone przez elitę kalkucką
echo tragedii Podziału w 1947 roku
dramat Nehru...

sailor7moon | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Polecam wszystkim, którzy nie boją się długich powieści i lubią się dobrze poznać z bohaterami. Pomimo dość rozwlekłych, trudnych do ogarnięcia wstawek o polityce, książka jest bardzo dobrze napisana. Nie sposób nie polubić nieśmiałej Laty, wesołego Mana czy małego geniusza matematycznego Bhaskara. Po lekturze trzech grubych tomów ciężko mi się z nimi rozstać, zwłaszcza że ich historia nie kończy się typowym happy endem i wiele wątków pozostaje otwartych. Jeśli ktoś ma sporo cierpliwości, czasu i ochotę poznać historię Indii po wyzwoleniu spod panowania Brytyjczyków oraz ich barwnych mieszkańców, to warto sięgnąć po tę książkę.

książek: 2027
Annam | 2017-12-16