Słownik Maqiao

Wydawnictwo: Świat Książki
Maqiao Cidian
Chiny, rewolucja kulturalna
jusola

Trudno się dziwić, że na świecie panuje ostatnio moda na literaturę chińską, skoro powstają tak niezwykłe dzieła! Autor był jednym z milionów studentów, którzy podczas „rewolucji kulturalnej” zostali wysiedleni na wieś, by stworzyć bezklasowe społeczeństwo. Przez sześć lat mieszkał w małej wsi Maqiao, poznając dzieje i osobliwe zwyczaje mieszkańców. W oryginalnej formie słownika ich...

W oryginalnej formie słownika ich specyficznego języka – każde „hasło” jest kolejnym rozdziałem powieści – opowiada o ich życiu, mieszając legendy z codziennością i fakty z anegdotami. Jedna z najważniejszych chińskich powieści ostatnich lat.

WisemantheWise | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Książka niezwyczajna w formie. Poprzez tłumaczenie pojęć językowych, specyficznych dla małej społeczności autor przedstawia trudną historię Państwa Środka za panowania przewodniczącego Mao. Jest to jednak swoisty wycinek, ponieważ do małej wioski Maqiau, życie toczyło się inaczej niż w wielkich, rozwijających się miastach chińskich. Dla mieszkańców wioski rytm życia wyznaczały pory roku, powiązane z uprawą ziemi, zachowania zwierząt. Ludzie stosowali nieznane nigdzie indziej zwyczaje, mieli dziwne nawyki i posługiwali się tajemniczym językiem, którego poszczególne słowa znaczyły coś zupełnie innego niż w języku ogólnonarodowym. I tylko bardzo rzadko do wioski dochodziło jakieś echo zmian polityczno-kulturowych ze stolicy, głównie za sprawą tzw. wykształconej młodzieży, do której autor również się zaliczał a która to miała wprowadzać postęp do zacofanych regionów.

Za każdym zwrotem językowym kryje się jakaś dziwna i ciekawa historia związana z wioską Maqiau i jej...

Emma | 2016-09-13
Przeczytana: 10 września 2016

Książka inna niż wszystkie. Autor pod pretekstem tłumaczenia słów, mających na głębokiej chińskiej prowincji inne niż zwyczajowe znaczenie, opisuje życie małej, zagubionej w górach wsi.
Powieść jest właściwie zbiorem opowiadań, których bohaterami są mieszkańcy Maqiao. Akcja dzieje się w czasach Rewolucji Kulturalnej. Narratorem jest przedstawiciel "wykształconej młodzieży", który wraz ze swoimi kolegami został zesłany na wieś, aby uczyć się od małorolnych. Młody człowiek ogląda życie chłopów trochę z boku, postrzega ich z innej perspektywy. Ta wieś, ci ludzie, ich bieda, głód i ciężka praca wywarły na niego niezatarte wrażenie. Czuje się z nimi w pewnym sensie związany i dlatego wraca do Maqiao w późniejszych latach.
Czytelnik poznaje nie tylko stosunki panujące na wsi, ale jej historię i zwyczaje.
Pasjonują mnie Chiny i dopiero teraz, po przeczytaniu książki, odkryłam dlaczego są aż tak wielkie różnice w mentalności Europejczyków i Azjatów.
Powieść jest przesycona specyficznym...

mamuna | 2013-12-08
Przeczytana: 2011 rok

Zapowiadała się ciekawe, ale po kilku rozdziałach, które nie bardzo trzymają się kupy, okazała się dużym rozczarowaniem. Trudna w odbiorze, nużąca, niestety w ogóle mnie nie porwała i z trudem dobrnęłam do końca.

| 2011-09-30
Przeczytana: 27 września 2011

Zapowiadała się wyśmienicie jednak po czterech stronach znudziła potwornie. Nie powiedziane jednak, że kiedyś jeszcze do niej nie wrócę.

aztique | 2011-12-23

oryginalna forma :)