Słownik Maqiao

Wydawnictwo: Świat Książki
Maqiao Cidian
Chiny, rewolucja kulturalna
jusola

Trudno się dziwić, że na świecie panuje ostatnio moda na literaturę chińską, skoro powstają tak niezwykłe dzieła! Autor był jednym z milionów studentów, którzy podczas „rewolucji kulturalnej” zostali wysiedleni na wieś, by stworzyć bezklasowe społeczeństwo. Przez sześć lat mieszkał w małej wsi Maqiao, poznając dzieje i osobliwe zwyczaje mieszkańców. W oryginalnej formie słownika ich...

W oryginalnej formie słownika ich specyficznego języka – każde „hasło” jest kolejnym rozdziałem powieści – opowiada o ich życiu, mieszając legendy z codziennością i fakty z anegdotami. Jedna z najważniejszych chińskich powieści ostatnich lat.

Emma | 2016-09-13
Przeczytana: 10 września 2016

Książka inna niż wszystkie. Autor pod pretekstem tłumaczenia słów, mających na głębokiej chińskiej prowincji inne niż zwyczajowe znaczenie, opisuje życie małej, zagubionej w górach wsi.
Powieść jest właściwie zbiorem opowiadań, których bohaterami są mieszkańcy Maqiao. Akcja dzieje się w czasach Rewolucji Kulturalnej. Narratorem jest przedstawiciel "wykształconej młodzieży", który wraz ze swoimi kolegami został zesłany na wieś, aby uczyć się od małorolnych. Młody człowiek ogląda życie chłopów trochę z boku, postrzega ich z innej perspektywy. Ta wieś, ci ludzie, ich bieda, głód i ciężka praca wywarły na niego niezatarte wrażenie. Czuje się z nimi w pewnym sensie związany i dlatego wraca do Maqiao w późniejszych latach.
Czytelnik poznaje nie tylko stosunki panujące na wsi, ale jej historię i zwyczaje.
Pasjonują mnie Chiny i dopiero teraz, po przeczytaniu książki, odkryłam dlaczego są aż tak wielkie różnice w mentalności Europejczyków i Azjatów.
Powieść jest przesycona specyficznym...

mamuna | 2013-12-08
Przeczytana: 2011 rok

Zapowiadała się ciekawe, ale po kilku rozdziałach, które nie bardzo trzymają się kupy, okazała się dużym rozczarowaniem. Trudna w odbiorze, nużąca, niestety w ogóle mnie nie porwała i z trudem dobrnęłam do końca.

| 2011-09-30
Przeczytana: 27 września 2011

Zapowiadała się wyśmienicie jednak po czterech stronach znudziła potwornie. Nie powiedziane jednak, że kiedyś jeszcze do niej nie wrócę.

aztique | 2011-12-23

oryginalna forma :)