Siostra mojego serca

Cykl: Siostra mojego serca (tom 1) | Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Sister of my heart
Siostra, serce

Suda i Andżu są kuzynkami. Urodziły się w wielkim domu, w Kalkucie, tej samej tragicznej nocy, gdy okazało się, że ojcowie ich obu zaginęli w tajemniczych okolicznościach. W rządzonym przez kobiety domu rodziny Chatterji dziewczynki, bliższe sobie niż siostry, dzielą się strojami, zmartwieniami i marzeniami. Ale okropny sekret z przeszłości, jaki odkrywa Suda, wystawi na próbę ich wzajemną lojalność. Rodzinny kryzys zmusza ich matki, by zajęły się poważnym zadaniem zaaranżowania małżeństw dla dziewcząt. Przyjaciółki czeka rozstanie. Suda przenosi się na bengalską wieś, do rodzinnego domu nowopoślubionego męża, zaś Andżu wędruje do Kalifornii, by dołączyć do męża-emigranta. Obie zostały wychowane tak, aby były doskonałymi żonami, lecz nic nie przygotowało ich ani na ból, ani na radość, jakie czekają na nie w nowym życiu. Ta podobna do klejnotu opowieść, zanurzona w mistycyzmie pradawnych podań, rzuca światło na więzy rodzinne, na miłość i utratę, na realia tradycyjnego związku małżeńskiego, zawartego we współczesnych czasach.

enga | 2010-08-24
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

Ta książka dotknęła mego serca i duszy w sposób magiczny. Sama właściwie nie wiem dlaczego, ale losy bohaterek przeżywałam chyba tak, jak własne – zdarzyło mi się uśmiechać w momentach szczęśliwych oraz ocierać łzę z policzka w momentach tragicznych.

Dlaczego tak mnie ta książka urzekła? Muszę przyznać, że sama nie wiem. Może dlatego, że autorka stworzyła bohaterki tak prawdziwe, tak żywe, tak barwne? Może dlatego, że ich świat jest przedstawiony tak realistycznie, a jednocześnie magicznie? A na dodatek to wszystko okraszone jest pięknym stylem i bogatym, urzekającym językiem. Nierealność połączona z rzeczywistością.

Kiedy je poznajemy, Sudha i Anju [1] są dziewczynkami, które uważają się za siostry, żyją razem z ich trzema matkami, kobietami, które po śmierci ukochanych mężczyzn skupiły się na wychowaniu dziewcząt. Temu poświęcone jest właściwie ich całe życie – by dziewczynki wyrosły na porządne, dobrze wychowane kobiety, które świetnie wyjdą za mąż. Ale przedtem pójdą na...

Justyna | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książka, która otwiera oczy na wiele spraw. Plus, że można się dowiedzieć dużo o kulturze Indii. Lubię takie historie.

Evita | 2011-03-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 marca 2011

Przejmująca historia dwóch dziewczynek,hindusek.Ich wielka przyjaźń zostaje wystawiona na próbę,ich drogi w pewnym momencie się rozchodzą.Wychowywane bez ojców,ale za to przez trzy matki,spedzają beztroskie dzieciństwo w Kalkucie.Do czasu,gdy rodzinny kryzys zmusza ich matki do podjęcia jedynej słusznej decyzji-wydania Sudy i Andżu za mąż.Ich losy od tej pory zależą nie tylko od nich.

Tamanna | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Indie

Co prawda tytuł i tej książki i jej ciągu dalszego ("Liana pragnień") mnie odrzucały, ale została we mnie pamięć może nie tyle bohaterów, ich relacji, co sytuacji matki spodziewającej się w Indiach dziewczynki zamiast upragnionego chłopca, dramat utraty ciąży i cień Kalkuty z jej właśnie smakami i zapachami, a potem tęsknota za nimi w Ameryce.

jw72 | 2012-04-15

Przepiękna opowieść.