Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński29
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Vikram Seth
6
7,5/10
Urodzony: 20.06.1952
Indyjski pisarz. Studiował na Oxfordzie i na Stanford University a także na Uniwersytecie Nankin w Chinach.
Największą sławę przyniosła mu powieść A Suitable Boy (pol.Pretendent do ręki).
Największą sławę przyniosła mu powieść A Suitable Boy (pol.Pretendent do ręki).
7,5/10średnia ocena książek autora
118 przeczytało książki autora
1 139 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Pretendent do ręki. Tom 2 Vikram Seth
7,0
Książkę tę przeczytałam pięć lat temu; kopiuję tu napisaną wówczas na wikipedii notkę o niej opinię. Dotyczy ona całości powieści, wszystkich trzech tomów. Nie wiem, czemu rozdzielono je tutaj; przy ocenie pierwszego tomu kopiuję więc to, co napisałam o niej na blogu, przy przedstawianiu trzeciego tomu - zacytowałam wyliczone przeze mnie na wikipedii problemy ujęte w powieści.
Akcja tej rozległej panoramy społeczeństwa indyjskiego dzieje się w 1950- 1951 roku, cztery lata po odzyskaniu przez Indie niepodległości i obejmuje takie miejsca jak Kalkutę, Delhi, fikcyjne miasto nad Gangesem Brahmpur i muzułmańskie wsie w jego okolicy. Na tle społeczno-politycznych i obyczajowych przemian przedstawiono rok z życia kilku rodzin indyjskich: muzułmańskich nababów Chanów, hinduskich Mehrów i Kapurów, a także bengalskiej rodziny Ćatterdźów. Rodziny te łączą więzy małżeństw i przyjaźni. Główną bohaterką jest hinduska matka, która jeżdżąc po całych Indiach szuka w ramach kasty tytułowego kandydata na męża dla swej córki Laty. Wydając ją szybko za mąż, chce zabić w niej zakazaną miłość do muzułmanina. Rok z życia czterech rodzin to okazja to śledzenia ich radości z narodzin dziecka, zdrady, bólu z powodu tajemnic z przeszłości, czy smutku po śmierci bliskiej osoby.
Autor tej epickiej opowieści o przeobrażaniu się Indii w 4 lata po uzyskaniu niepodległości, o budowaniu niezależnej od Brytyjczyków demokracji pokazuje swoją ojczyznę w całej jej różnorodności wzywając do jedności i porozumienia się.
Forma książki została przez autora porównana do rozrastającego się, wielkiego rozłożystego drzewa banian, symbolu Indii i do Gangesu, który ma swoje odpływy i odnogi". 1471 stron wydanych w Polsce w 3 tomach czyni ją jedną z najdłuższych powieści w języku angielskim .
Pretendent do ręki. Tom 3 Vikram Seth
7,1
Polecam wszystkim, którzy nie boją się długich powieści i lubią się dobrze poznać z bohaterami. Pomimo dość rozwlekłych, trudnych do ogarnięcia wstawek o polityce, książka jest bardzo dobrze napisana. Nie sposób nie polubić nieśmiałej Laty, wesołego Mana czy małego geniusza matematycznego Bhaskara. Po lekturze trzech grubych tomów ciężko mi się z nimi rozstać, zwłaszcza że ich historia nie kończy się typowym happy endem i wiele wątków pozostaje otwartych. Jeśli ktoś ma sporo cierpliwości, czasu i ochotę poznać historię Indii po wyzwoleniu spod panowania Brytyjczyków oraz ich barwnych mieszkańców, to warto sięgnąć po tę książkę.