Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać134Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać4Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Han Shaogong
7,2/10średnia ocena książek autora
59 przeczytało książki autora
278 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019
Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku
Qian Zhongshu, Han Shaogong
8,3 z 10 ocen
136 czytelników 2 opinie
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Słownik Maqiao Han Shaogong 
7,4

Słownik Maqiao to tego typu książka, ktora niektórych zrazi od pierwszych stron, szczegolnie czytelników, ktorzy lubia wartką akcję. Tu jej nie ma. Jednak jeśli ktoś lubi cos więcej niż akcję albo jest ciekawy innych kultur, to warto dać Słownikowi szansę. Wydarzenia w niej opisane dzieją sie na chinskiej prowincji, w małej wiosce Maqiao, w czasach rewolucji Mao. Autor doskonale oddaje kontrast pomiędzy wpajaną mieszkancom propagandą a tradycjami, przesądami przez nich podtrzymywanymi. Każde hasło w książce opowiada inną historię. Po oswojeniu z taką słownikową konstrukcją stwierdzilam, ze bardzo mi sie podoba. Opowiadane historie budzą różne uczucia, od zdziwienia, współczucia po dobrą zabawę, bo znaczenie niekorych słów bywa naprawdę zaskakujące i śmieszne. Słownik przedstawiając proste i bardzo ciężkie życie mieszkańców Maqiao powoduje refleksję nad naszym stylem życia, który jest całkowicie przeciwny, ale wcale nie jestem pewna czy jesteśmy przez to szczęśliwsi. Cieszę sie, ze trafiłam na tę książkę, będę ja mile wspominać.
Słownik Maqiao Han Shaogong 
7,4

Książka inna niż wszystkie. Autor pod pretekstem tłumaczenia słów, mających na głębokiej chińskiej prowincji inne niż zwyczajowe znaczenie, opisuje życie małej, zagubionej w górach wsi.
Powieść jest właściwie zbiorem opowiadań, których bohaterami są mieszkańcy Maqiao. Akcja dzieje się w czasach Rewolucji Kulturalnej. Narratorem jest przedstawiciel "wykształconej młodzieży", który wraz ze swoimi kolegami został zesłany na wieś, aby uczyć się od małorolnych. Młody człowiek ogląda życie chłopów trochę z boku, postrzega ich z innej perspektywy. Ta wieś, ci ludzie, ich bieda, głód i ciężka praca wywarły na niego niezatarte wrażenie. Czuje się z nimi w pewnym sensie związany i dlatego wraca do Maqiao w późniejszych latach.
Czytelnik poznaje nie tylko stosunki panujące na wsi, ale jej historię i zwyczaje.
Pasjonują mnie Chiny i dopiero teraz, po przeczytaniu książki, odkryłam dlaczego są aż tak wielkie różnice w mentalności Europejczyków i Azjatów.
Powieść jest przesycona specyficznym humorem, były momenty, które mnie bardzo ubawiły.
Do przeczytania zachęcam wszystkich, którym chińskie tematy są bliskie, ale również tych, którzy są wielbicielami książek innych niż wszystkie. Ostrzegam przed trudnym początkiem, ale gdy ktoś się wciągnie, to gwarantuję świetną rozrywkę.