rozwińzwiń

Droga birmańska

Okładka książki Droga birmańska Donovan Webster
Okładka książki Droga birmańska
Donovan Webster Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311104419
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

Lektura wzbudziła mieszane uczucia. Z jednej strony książka porusza praktycznie nieznany w Polsce temat walk w Birmie podczas II wojny światowej w latach 1942-1945 (publikacje w języku polskim dotyczące tego zagadnienia są bardzo nieliczne – zresztą znaczenie tego teatru wojennego we wspomnianych latach systematycznie malało, w związku ze zmianami planów strategicznych aliantów),z drugiej opracowanie pozostawia duży niedosyt. Ukazuje wydarzenia przez pryzmat bardzo amerykański, koncentrując się nadto na losach amerykańskiego dowódcy, gen. J. Stilwella. To z pewnością postać wybitna i ciekawa, przesłania jednak w prezentowanej książce całość wydarzeń. Krótko mówiąc, zbyt dużo generała, zbyt mało szerszego omówienia sytuacji, przedstawienia planów i możliwości wszystkich stron konfliktu, wreszcie systematycznego przebiegu samych działań zbrojnych. Trudno na podstawie lektury uzyskać ogólny obraz kampanii. Z pewnym zdziwieniem przyjąłem też zamieszczone w tekście wzmianki na temat indyjskiego przywódcy, Mohandasa Gandhiego. Trafiają się one kilkakrotnie, mają charakter nader skrótowy (bo też i rola tej postaci w opisywanych wydarzeniach była tylko pośrednia),Gandhi ukazywany jest jednak zawsze w świetle bardzo negatywnym, jako działający przeciwko aliantom nacjonalista. Zapewne nie darzył Brytyjczyków sympatią, ale przypisywanie mu inspirowania działań terrorystycznych, zamachów i zabójstw, to jednak gruba przesada i wypaczanie faktów.

Lektura wzbudziła mieszane uczucia. Z jednej strony książka porusza praktycznie nieznany w Polsce temat walk w Birmie podczas II wojny światowej w latach 1942-1945 (publikacje w języku polskim dotyczące tego zagadnienia są bardzo nieliczne – zresztą znaczenie tego teatru wojennego we wspomnianych latach systematycznie malało, w związku ze zmianami planów strategicznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
967
967

Na półkach: , ,

Pamiętam, że pierwszy materiał o Drodze Birmańskiej oraz jej przedłużeniu do miasta Ledo w Indiach przeczytałem bardzo dawno temu, bodaj jeszcze na łamach czasopisma „Perspektywy” :-) Mijał czas, ale nowych artykułów nie przybywało, zaś książki poświęcone wojnie na Dalekim Wschodzie traktowały ten temat bardzo zdawkowo, wręcz po macoszemu. Wreszcie do mych rąk trafiła pozycja książkowa dedykowana Stillwell Road, ale chyba zdecydowanie zbyt późno. Lektura niestety nie była porywająca, obecnie nawet trudno jest mi wskazać jej mocne, bądź szczególnie pamiętne punkty. Zapamiętałem proalianckie spojrzenie na przebieg konfliktu oraz sporne poglądy na temat udziału sił chińskich. Nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, choć została wydana w dość mocnej serii „Wielkie Bitwy – Wielcy Dowódcy”. Po prostu nie ujął mnie pisarski styl, choć może być to czysto subiektywne wrażenie.

Pamiętam, że pierwszy materiał o Drodze Birmańskiej oraz jej przedłużeniu do miasta Ledo w Indiach przeczytałem bardzo dawno temu, bodaj jeszcze na łamach czasopisma „Perspektywy” :-) Mijał czas, ale nowych artykułów nie przybywało, zaś książki poświęcone wojnie na Dalekim Wschodzie traktowały ten temat bardzo zdawkowo, wręcz po macoszemu. Wreszcie do mych rąk trafiła...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
10

Na półkach: , ,

Dobra książka ukazująca pomijany w Polsce aspekt II wojny światowej, ukazujący nie tylko aliantów ale i przegranych.

Dobra książka ukazująca pomijany w Polsce aspekt II wojny światowej, ukazujący nie tylko aliantów ale i przegranych.

Pokaż mimo to

avatar
1867
203

Na półkach: ,

Liczyłem na podejście bardziej problemowo - naukowe, dostałem chronologiczną opowieść o tym teatrze wojennym, skupioną na dowódcy po stronie alianckiej. Niewiele na temat planów Japończyków, a i kwestie alianckie mocno okrojone.
Lekki zawód.

Liczyłem na podejście bardziej problemowo - naukowe, dostałem chronologiczną opowieść o tym teatrze wojennym, skupioną na dowódcy po stronie alianckiej. Niewiele na temat planów Japończyków, a i kwestie alianckie mocno okrojone.
Lekki zawód.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15
  • Chcę przeczytać
    11
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • II wojna światowa
    3
  • XP&R
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • 1
    1
  • Monografie i opracowania historyczne
    1
  • Orient, Bizancjum I kultura
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Droga birmańska


Podobne książki

Przeczytaj także