Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela

Okładka książki Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela John Bradshaw
Okładka książki Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela
Adam Pluszka

Okładka książki Gwiazdka Aniela Cholewińska-Szkolik, Joanna Kencka
Gwiazdka Aniela Cholewińska-...
Okładka książki Dziwo Magenta Fox, Nick Laird, Zadie Smith
Dziwo Magenta Fox, Nick L...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Kiełbaska nie chce jeść kolacji Siri Melchior, Oliver Zahle
Kiełbaska nie ... Siri Melchior, Oliv...

Wspaniała książka dla tych, którzy pragną mieć kociego przyjaciela. Z humorem przedstawione są najważniejsze cechy sugerujące właściwą opiekę. Ja mam koty już wiele lat a z wielkim zaciekawieniem przeczytałam tą książeczkę. Myślę że, dzieci będą zachwycone i dowiedzą się jak troszczyć się o kitku. Polecam dzieciom i dorosłym.

Ja przyznam szczerze, że nigdy nie lubiłam kotów. Chyba, że te malutkie, które są faktycznie słodkie. Koty zawsze kojarzyły mi się ze smrodem, cwaniactwem i wrednością. A może ja na takie koty trafiłam.

Oczywiście żadnej kociary nie obrażam, sama moja przyjaciółka miała koty, ma i zdecydowanie mi nie przeszkadzają. Jako tako z jej "Czarną" się dogaduję 😂

Książka jest idealna dla każdej rodziny, która ma kota lub chciałaby mieć.

Wszystkie sekrety życia kotów ujawnia dr. John Bradshaw. W książce ukazuje codzienne życie kotki Libby.

Zatem dołącz do Libby, podczas jej codziennego dnia, który kotka spędza sama na zewnątrz. Poznaj sposoby jakimi się kieruje w codziennym funkcjonowaniu.

Dowiesz się też, jak właścicielka kotka dba o to, aby czuła się bezpiecznie i komfortowo.

Książka jest...

Dzisiaj bardzo przyjemna niedziela, zatem podzielę się z wami leciutką książką o kotach. Jest to obowiązkowa lektura dla najmłodszych, którzy chcą poznać co, dlaczego, jak i gdzie. Autor z zawodu jest naukowcem badającym zachowania zwierząt i posiada ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Językiem odpowiednim dla młodego czytelnika wyjaśnia co kieruje kotami. Dlaczego chodzą własnymi ścieżkami, zagrzebują co nieco w kuwecie, wyginają się w łuk na wypadek niebezpieczeństwa albo dlaczego spadają na cztery łapy. Jak myślicie czy to prawda, że kot ma 9 żyć ? Książeczka jest niewielka i króciutka, a rzetelne informacje odpowiednio uzupełniają obrazki, aby zainteresować czytelnika jak najdłużej. Każdy kto już kota posiada, a także Ci co planują zakup powinni się pokusić na lekturę.

Koty od zawsze mieszkały w naszym domu, nie wyobrażam sobie, by miało zabraknąć mi ich towarzystwa. Często wspominam moje futrzaki, które już odeszły za tęczowy most. Przypominam sobie także dni, w których babcia- pracownica schroniska dla bezdomnych zwierząt, zabierała mnie z sobą do pracy, a ja od razu biegłam do "kociarni". Ja, mój mąż oraz nasze dzieci kochamy koty, więc nie mogło zabraknąć książki o nich w naszej biblioteczce!

Libby to czteroletnia czarno-biała kotka, przez lekturę tej książeczki towarzyszymy kici przez cały, pełny wrażeń dzień. Poznając jej zwyczaje oraz zachowanie. Ta książeczka to wiedza o kotach od A do Z, przekazana w przystępny dla młodego czytelnika sposób. Przyznam, iż sama sporo się z niej dowiedziałam.
Koty to bardzo mądre zwierzęta i można je uczyć, podobnie jak psa. Obserwując swojego pupila zrozumiesz go, poznasz jego potrzeby. Tak ! One komunikują się z ludźmi.
Mówi się, że koty chodzą swoimi drogami. Ale w dzisiejszych czasach wiele jest kotów niewychodzących. I jeśli zatroszczymy się o to, by kot się nie nudził w domu, wcale nie będzie mu tam źle, będzie ponadto bezpieczny.

Zapewne wiesz co oznacza nastroszone futro kota, warczenie, prychanie czy nerwowe machanie ogonem. Ale to nie wszystko, co warto wiedzieć. Czy wiesz co to są wibrysy, lub po co kotu narząd Jacobsona tzw. drugi nos? Co sprawia, że zwierzę mruczy i miauczy, na dodatek na kilka sposobów?

"Zapach jest jak podpis". Koci węch jest prawie tak samo dobry jak psi. To właśnie dzięki zapachom wiele się dowiadują, oraz zostawiają swój zapach- znaczą teren. Dla mruczków zapachy są najważniejsze, nie kolory.
Kocie oczy to niesamowity narząd, wiemy, że świecą w ciemności, ale jak to się dzieje wyjaśnia Dr Bradshaw.
Natura jest niesamowita, przystosowała zwierzęta do warunków oraz stylu życia, wyposażyła w odpowiednie oczy, futro, nos czy nawet język!

Jeśli lubisz koty, mieszka u Ciebie już kot, będzie to idealna pozycja dla Ciebie !
A może dopiero planujesz przygarnąć mruczącego przyjaciela? To idealnie się składa ! Bowiem z tej książeczki dowiesz się także, o adaptacji zwierzątka w nowym otoczeniu.
Lektura tej książki sprawi frajdę nie tylko miłośnikom kotów, oraz nie tylko dzieciom. Dzięki dużym literom, krótkim rozdziałom oraz pięknym ilustracjom dziecko chętnie będzie czytać samodzielnie.

Niewiele czytam książek dla młodszej publiczności, ale ponieważ w temacie kotów sama jestem trochę jak dziecko i jeszcze się wiele muszę nauczyć, postanowiłam zrobić wyjątek i sięgnąć po ten tytuł.

Książeczka jest cieniutka, a dzięki dużej czcionce przystosowanej dla małych czytelników, czyta się ją w tempie ekspresowym. Dla dorosłego myślę, że jest to robota na maksymalnie pół godzinki. Nadaje się więc idealnie na przykład do porannej kawki.

Autorem jest dr John Bradshaw, a sama książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9+. Czy zatem ja, jako mocno starszy czytelnik znalazłam w niej coś dla siebie? Oczywiście! Autor stworzył mini powieść, której główną bohaterką jest kotka o imieniu Libby. Śledząc jej losy dowiadujemy się wielu ciekawostek z życia kotów. Niektóre z nich oczywiście znałam, ale kilka okazało się dla mnie nowością, więc jak widać na naukę nigdy nie jest za późno 😀

Dlaczego oczy kotów świecą w ciemności? Ile rodzajów mruczenia znają koty i co oznacza każdy z nich? Jakim sposobem koty potrafią utrzymać się na tak wąskiej powierzchni jak płot? Z jakiej wysokości może spaść kot bez żadnego uszczerbku na zdrowiu, a jaka wysokość jest dla niego najbardziej niebezpieczna? Ile kot ma tak naprawdę nosów i czym jest “wietrzenie”? Co oznacza ocieranie się kota różnymi częściami ciała o przedmioty lub ludzi? Co w kocim języku oznacza nastroszony grzbiet i wpatrywanie się w oczy? Czy koty widzą kolory lub czy lubią słuchać muzyki? Jak to jest z tym przynoszeniem martwych zwierząt jako trofeum do domu? I czy w ogóle kot rozumie, co do niego mówimy?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Jeżeli Wy lub Wasze dzieci jesteście miłośnikami futrzaków, albo planujecie powiększyć rodzinkę o kociego członka, to może być dla Was dodatkowe źródło przydatnych i niezwykle ciekawych informacji, a jednocześnie forma rozrywki i idealny sposób na wspólne spędzenie czasu.

Obok książek z kotami nie możemy przejść obojętnie. Zwłaszcza, że w naszym domu na punkcie tych zwierząt bzika ma także pies, któremu nie wystarczają osobiści domowi przyjaciele. Koniecznie musi powąchać każdego mijanego kota, a po powrocie ze spaceru jest obwąchiwany. Zresztą jak nie kochać tych zwierzaków. Mają w sobie coś takiego czarującego, przyciągającego, magicznego. Wąchanie to zdecydowanie za mało: trzeba poznać je na wylot. I właśnie z tego powodu regularnie trafiają do nas książki o wąsatych przyjaciołach. Każda pozwala na lepsze poznanie ich, zobaczenie ich z innej perspektywy. Publikacji o tych zwierzakach jest naprawdę wiele. Dr John Bradshaw w książce „Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela” zabrał nas na kolejne interesujące spotkanie z gwiazdami mediów społecznościowych. Tym razem bez kamer i puszczania w świat śmiesznych filmików tylko obserwacje prowadzone z całą powagą i dużą dawką podstawowej wiedzy.
Na początku lektury dowiemy się, że autor jest biologiem kochającym koty i badającym zachowanie zwierząt domowych. Jego publikacja to opowieść o otoczeniu z perspektywy kociej bohaterki, Libby.
Całodniową kocią przygodę zaczynamy w jesienny poranek, kiedy kotka powoli wraca z nocnego obchodu do domu. Dowiemy się, czego się boi, do czego przywykła, ale też zostanie poruszony temat pierwszych udomowionych kotów oraz nietypowego działania wzroku, wielkości oczu. Dokładnie opisany mechanizm pozwala na lepsze zrozumienie przyczyn świecenia oczu w ciemnościach. Pojawią się też ciekawostki na temat zdolności rozpoznawania zapachów, dlaczego są one dla nich bardzo ważne, jak pomagają w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Interesująca okaże się także zdolność poruszania uszami, niesamowicie wrażliwe stopy i mistrzowskie utrzymywanie równowagi. Poznamy zastosowanie wąsów i wibrysów, a także ogona. Poruszony jest też temat kociego mruczenia i sygnalizowania różnych potrzeb, pamiętania, a także przetwarzania informacji przez drugi nos.
Bardzo ważne w tej publikacji jest pokazanie życia wśród ludzi, wzajemnego zrozumienia, kształtowania u kotów nawyków, które uchronią przed zanieczyszczaniem ogrodów sąsiadów. Zobaczymy jakie znaczenie ma dla tych zwierząt ustawiona w spokojnym i zawsze dostępnym miejscu kuweta z odpowiednim żwirkiem. Do tego dowiemy się, że Libby jest bardzo płochliwa. Wszystko przez jej wrażliwy słuch i to trzeba wziąć pod uwagę w czasie organizowania jej przestrzeni, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.
Poruszono tu także problem potrzeby polowania i tego, w jaki sposób stworzyć proste zabawki zachęcające koty do aktywności będącej namiastką łapania mniejszych zwierząt. Do tego zobaczymy jak dużą potrzebę swobody posiadają te zwierzęta i jak pięknie dostosowują się do ludzkiego świata.
W książce „Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela” poza kocią codziennością znajdziemy też ludzką rodzinę i przy okazji przyglądania poruszony zostanie temat adopcji dzieci, stwarzania domów dla tych, którzy nie mają rodziców ani opieki. Zobaczymy jak wyciągnięta pomocna dłoń pozwala na stworzenie rodziny.
Każda informacja i ciekawostka jest tu podsuwana przez autora przy okazji opowiadania o kocich przygodach. Relacja zwierzaka z ludźmi staje się też pretekstem do przyjrzenia stosunkom międzyludzkim, postawom właścicielki, która okazuje się osobą empatyczną, która pomagając nie zapomina o potrzebach osób mieszkających w sąsiedztwie.
Książka jest krótka i zdecydowanie będzie świetną lekturą dla dzieci i młodszej młodzieży. Poza lepszym poznaniem zwierząt dowiedzą się, że dając dom pupilowi nie mogą też zapomnieć o ludziach i ich potrzebach. Dr John Bradshaw pokazuje, w jaki sposób szanować cudzą przestrzeń.
W tekst wpleciono ramki z ciekawostkami pozwalającymi przyjrzeć się dokładniej zwinności kotów, niezwykłej budowie źrenic czy dowiedzieć się jaka dieta jest dla kota najlepsza.
Całość dopełniają piękne i proste ilustracje Clary Elson. Widzimy na nich kota w różnych sytuacjach: skradającego się, chodzącego w różne miejsca, a także w ciepłej relacji z człowiekiem. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę z dzieckiem. Zwłaszcza, kiedy planujecie mieć kota lub już go macie. Będziecie mieli wówczas okazję przedyskutować z dzieckiem to, w jaki sposób zachowywać się w towarzystwie tego zwierzaka, jak budować dobrą więź, zapewnić mu opiekę.
Miłośnikom psów zdecydowanie polecam też książkę „Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela” pozwalającej lepiej poznać te czworonogi.

Uwielbiam koty. Fascynują mnie i przyznam, że byłam bardzo ciekawa wrażeń jakie mi dostarczy ta książka. Liczyłam, że lektura dostarczy mi wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. I tak jak książka o psach z tej serii była dla mnie rewelacyjna tak ta niestety mnie rozczarowała. Nie wiem czemu. Może dlatego, że jako właścicielka kotów odkąd pamiętam,trochę już je znam? Potrafię je wyczuć... (?) czy po prostu zbyt dużo było innych wg mnie zbędnych informacji a za mało o kotach?

Nie dowiedziałam się z tej książki nic nowego. Nic co by mnie zaskoczyło. Co sprawiłoby, że bym powiedziała "o! o tym nie wiedziałam ☝" Ale... Ale... Jakby nie było... To nie jest książka skierowana typowo do dorosłych lecz do dzieci. Więc pretensji mieć nie mogę. Bo to co dla mnie jest jasne i oczywiste, dla nich może być nowością i z pewnością ich zainteresuje. A porównania jakich użył autor miały na celu zilustrowanie różnic między nami a kotami bądź między kotami a psami, dzięki czemu młody czytelnik łatwiej tę wiedzę przyswoi.

Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela" to książka przeznaczona dla dzieci powyżej 9 roku życia, ale nie jeden dorosły czytając tę pozycję dowie się wielu interesujacych i przydatnych informacji o naszych kocich przyjacielach. Książka ta została napisana przez biologa dr Johna Bradshaw, który dużo czasu spędził badając zwierzęta domowe. Pozycja ta przedstawia nam dzień z życia czteroletniej kotki Libby, na podstawie której dowiemy się jak koty funkcjonują, jak badają swoje najbliższe otoczenie, a także dowiemy sie jakie mają potrzeby i jak sie nimi zajmować. Historia ta wzbogacona jest bardzo ładnymi czarno-bialymi ilustracjami, które umilają nam zapoznawanie się i patrzenie na świat kocimi oczami. Pozycja ta jest idealna dla dzieci które posiadają koty, ale również dla tych którzy planują zaopiekować się wąsatym przyjacielem.
Jak widać na zdjęciu mój roczniak też jest zainteresowany książeczką 😊😊😊
🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈

Krótka książeczka o kotach, opowiedziana głównie z perspektywy kotki Libby. W przystępny i humorystyczny sposób opisuje zachowania czy zwyczaje kotów, które, choć są z ludźmi od wieków, nadal stanowią pewną tajemnicę. "Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela" skierowana jest głównie do młodszych czytelników, ciekawe ilustracje na pewno przyciągną wzrok, duże i wyraźne litery ułatwią czytanie, a być może zachęcą do niego tych bardziej opornych do składania liter w wyrazy. Które dziecko nie kocha swojego mruczka? Więc i tematyka odpowiednia. Polecam.

Koty to puszyste zwierzę siedzące na parapecie przy kaloryferze bądź w innym ciepłym miejscu. Koty to stworzenie nieufne, ale mające w sobie to coś, co potrafi przyciągnąć.

Dzięki książce mogłam z dziećmi w zabawny sposób poznać świat swojego futrzaka, czytając „Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela” dr. Johna Bradshaw. Książka jest mała i poręczna, dzięki czemu dziecku szybciej się ją czyta i bardziej zachęca do lektury.

Wraz z kotką Libby spędzamy jeden wspólny dzień z jej perspektywy. Wczesny ranek to najlepszy czas na spacer po okolicy. Poznanie nowych kotów oraz czas spędzony z rodziną, którą mieszka. Właścicielka kotki próbuje również porozumieć się z nią i sprawić, aby czuła się komfortowo.

Szczerze, Nie spodziewałam się, aż tak wielu informacji, które dla dzieci zostały zobrazowane w książce, by móc lepiej je zrozumieć. Poznajemy nie tylko kocie ciało, ale również jego mimikę i zrozumieć Kiedy coś nam chce przekazać. Dowiadujemy się ważnych informacje o kocie, np. jak je głaskać. Moje dzieci były zachwycone lekturą. Teraz bardziej zwracają uwagę na kociaka i lepiej dbają o jego komfort. Od razu spokojniej żyje się kotu i nam, właścicielom.

• Współpraca
  • Przeczytane w 2023