Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota

koty, poradnik, behawioryzm
poradniki
Joanna Gacek

Masz kota na punkcie kota? Pragniesz lepiej poznać kocią naturę? Dzielisz dom ze zwierzakiem, którego reakcji nie rozumiesz lub który zachowuje się w sposób niemożliwy do zaakceptowania przez domowników? Nie kupuj kota w worku! Ten poradnik omawia kocie zwyczaje, potrzeby i reakcje oraz przybliża informacje dotyczące opieki nad kotem, m.in. zasady właściwego żywienia, pielęgnacji i...

Nie kupuj kota w worku! Ten poradnik omawia kocie zwyczaje, potrzeby i reakcje oraz przybliża informacje dotyczące opieki nad kotem, m.in. zasady właściwego żywienia, pielęgnacji i organizacji przestrzeni. Dzięki książce dowiesz się również, jak wybrnąć z kłopotów w kocio-ludzkim domu, zarówno w sytuacjach codziennych, takich jak korzystanie z kuwety czy wizyta u weterynarza, jak i nietypowych, np. przeprowadzka, narodziny dziecka czy wyjazd.

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno?
- wskazuje przyczyny kocich zachowań i wyjaśnia ich związek ze zdrowiem pupila
- pokazuje, kiedy problem ma źródło w kociej naturze, a kiedy jest wynikiem działania i reakcji opiekuna
- podpowiada, jak interpretować kocią mowę oraz rozumieć sygnały zapachowe, wzrokowe i dźwiękowe wysyłane przez kota
- zawiera praktyczne wskazówki i rozwiązania najczęstszych problemów behawioralnych, np. brudzenie w domu, konflikty między kotami, niszczenie mebli, kocia agresja czy lenistwo

Małgorzata Biegańska-Hendryk – technik weterynarii, kocia behawiorystka. Wieloletnia wolontariuszka Fundacji Kocie Życie, prowadząca dom tymczasowy i przydomowy szpital dla kotów bezdomnych, propagatorka idei powszechnej sterylizacji zwierząt. Swoją wiedzą dzieli się na szkoleniach z behawioryzmu i pierwszej pomocy dla zwierząt. Prywatnie szczęśliwa opiekunka czterech kotów.

źródło opisu: http://www.samosedno.com.pl/co-jest-kocie-wszystko...(?)

źródło okładki: http://www.jezykiobce.net/jezykiobce_images/cms/1/...»

Wioleta Sadowska | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

"Każdy kot jest inny – niby truizm, a jednak rzecz bardzo istotna".

Podobno ludzie dzielą się na dwa typy: tych, którzy kochają koty i na tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że je kochają. Ja zdecydowanie od zawsze zaliczam się do tej pierwszej grupy, próbując jednocześnie zrozumieć pewne zachowania mojego zwierzaka, jakie często napawają mnie swoistym zdziwieniem. Po lekturze tej publikacji zdałam sobie sprawę, że jeszcze sporo wiedzy do zdobycia przede mną. Wiedzy, która niestety nie będzie miała zastosowania w przypadku wszystkich kotów, gdyż każdy jest inny.

Małgorzata Biegańska-Hendryk to technik weterynarii i kocia behawiorystka. Jest wieloletnią wolontariuszką Fundacji Kocie Życie, prowadzi tymczasowy dom i szpital dla bezdomnych kotów, a także jest zwolenniczką powszechnej sterylizacji zwierząt. Autorka prowadzi szkolenia z behawioryzmu oraz pierwszej pomocy dla zwierząt, sama opiekuje się czterema kotami.

"Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć...

8_oclock | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 marca 2016

Poradnik o bardzo ładnej, czytelnej konstrukcji na temat zachowania kota, w prostych słowach poruszający multum zagadnień, ze zdjęciami i bibliografią (w której znalazłam m.in. moją ulubioną Vicky Halls). Autorka ma 15 lat doświadczenia, współpracowała z kocią fundacją we Wrocławiu, prowadziła dom zastępczy. Opisuje naturę i potrzeby kota, powszechne problemy czy nieporozumienia, czasem pretensje ludzkie, że kot jest kotem, interakcje kota w kociej grupie. We mnie książka pozostawiła poczucie lekkiego niedosytu, brakowało mi większej ilości przykładów z życia, ale jest to poradnik. Przeczytać warto!

Octopus | 2017-08-24
Na półkach: Branżowe, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Książka dla osób, które zastanawiają się nad przygarnięciem kota lub początkujących kociarzy. Opisująca różne kocie zachowania, ale jak każdy poradnik nie zawierająca dokładnej instrukcji "obsługi kota". Gdyż każde zwierzę jest nietuzinkowe i nie da się przyłożyć do szablonu.
Dla wytrawnych kociarzy - same oczywistości.
Gwiazdka więcej za pasję autorki, jej miłość do kotów i działania charytatywne :)

Eliza | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Dobra, ciekawa, pożyteczna. Treść raczej dla nowicjuszy, niż wprawionych kociarzy, dla mnie idealna. Nie za dużo informacji, stopień uszczegółowienia informacji wystarczający. Przyjemnie zdjęcia, czytelna konstrukcja książki.

alison2 | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Wydawnictwo Samo Sedno znane jest z publikacji różnorodnych poradników. Osobiście bardzo cenię je za przejrzystą formę poradników, jak również za ich ogromną różnorodność. Ilekroć zaglądam na stronę wydawnictwa, znajduję tam kolejny tytuł, z którym chętnie bym się zapoznała. W przypadku „Co jest, kocie?” nie można nawet mówić o chęci, a bardziej o palącej potrzebie. Jestem kociarzem i bez chwili zastanowienia sięgam po wszystko, co w moim przekonaniu jest "kocie". Nie inaczej było z tym poradnikiem i muszę przyznać, że już lektura spisu treści utwierdziła mnie w przekonaniu, że był to trafny wybór.

Autorka książki to wieloletnia wolontariuszka w fundacji, zajmującej się bezdomnymi kotami ale również osoba, w której domu swoje miejsce znalazły cztery bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem upodobań, jak i zdrowotnych przypadłości, zwierzaki. Można śmiało powiedzieć, że świat Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk kręci się wokół kotów. Autorka uważnie obserwowała te niesamowite...

aAtlanta | 2016-10-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Od niedawna w moim domu zagościł nie kto inny, a kot. Chcąc ja dobrze wychować, na miłą, przyjacielską kotkę, której nigdy nic nie zabraknie, postanowiłam przeczytac tą książkę.
Byłam do niej obiecująco nastawiona. Moje przeczucie, że po niej będę profesjonalną behawiorystką kotów, nie spełniło się. W pierwszej połowie cała w fascynacji przeczytałam, dowiedziałam się kilka ogólnych faktów, ale nic ponadto. W drugiej zaś, byłam tak znudzona już ta samą powtarzającą się fabułą, iż odechciewało mi się czytać! Z całym szacunkiem, ale kilka faktów nie zrobi ze mnie dobrego opiekuna kota! Reszta to lekarskie specjalizacje, opisane w sposób LEKARSKI, tak, że nie można było zrozumiec o co chodzi. Spodziewałam się czegoś innego. Nie polecam.

Aga_Lk | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Bardzo dobry podręcznik dotyczący tajemniczego i jednocześnie pięknego stworzenia jakim jest kot.
Całość opisana jest w sposób czytelny, płynny, ciekawy. Nie jest to kolejna nudna encyklopedyczna książka za co daję jej wielkiego plusa.
Jest tu wiele historii z życia wziętych oraz takich, które każdemu właścicielowi kota może wiele tematów wyjaśnić i przedstawić.
Bardzo dobra i fajna książka.

Cairenn | 2017-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2017

„Koty to zwierzęta bardzo skomplikowane”.

Dlaczego kotom zdarza się drapać meble? Jak interpretować kocią mowę? Czy brudzenie poza kuwetą to oznaka kociej złośliwości? Co robić, kiedy kot wpadnie w panikę? Takie pytania przynajmniej raz w życiu zadał sobie każdy opiekun futrzastego myszołapa, bez względu na to, czy jest nim bury dachowiec czy rasowy długowłosy syberyjczyk. Wbrew pozorom odpowiedzi na wiele zadawanych przez kocich entuzjastów pytań nie są wcale tak oczywiste, jak mogłoby się z początku wydawać.

„Koty są pozbawione obojczyków, mają jedynie mocno zredukowane fragmenty tych kości. Potrafią więc przeciskać się przez bardzo wąskie otwory, co zaowocowało powstaniem popularnego stwierdzenia: „Jeśli przejdzie głowa, reszta też się zmieści”. Warto pamiętać, że nie zawsze odpowiada to rzeczywistości”.

„Co jest, kocie?” to poradnik, który pokazuje, jak wiele trzeba zmienić w ludzkim podejściu do zwierząt, wyłuszcza też podstawowe braki w behawiorystycznej wiedzy nawet...

Bibliofilem_być | 2018-02-17
Na półkach: 2018, Przeczytane

Na porządku dziennym jest, że matki czytają poradniki jak wychować swoje dzieci. Normą jest też, że kociarze uważają się za rodziców swoich sierściuszków. Doszło więc do tego, że jako młoda kocia mama przed snem zaczęłam czytać «Co jest, kocie?» Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk, coby wychować tego swojego małego szatana na porządnego kota, z którego mogłabym być dumna.

Autorka książki jest kocią behawiorystką ze sporym stażem, wieloletnią wolontariuszką Fundacji Kocie Życie i od lat prowadzi dom tymczasowy dla kocich sierotek, które nie mają się gdzie podziać. Swoje doświadczenie przelała na papier, poruszając różne tematy: od kociej anatomii, poprzez rozwój małego zwierzaka, jego potrzeby aż do trudniejszych zagadnień, jak starość czy niepełnosprawność. Przekazywaną wiedzę uzupełnia historiami swoich podopiecznych.

Od razu wam napiszę, że jeśli planujecie przygarnąć małego kota do domu, najpierw koniecznie przeczytajcie ten poradnik. To prawdziwa skarbnica wiedzy! Autorka porusza...

marKiza | 2016-06-29

Podziwiam ludzi pragnących innym "wyjaśnić kota". Mam dla nich dużo szacunku i muszę powiedzieć, że poradnik, który zaserwowała nam pani doktor, weterynarz z dość długim stażem i "koci behawiorysta" ( osobiście nienawidzę tego określenia - brzmi jakbyśmy wysyłali kota do psychiatryka! ), jest napisany niezwykle poprawnie. Szczegółowo możemy się dowiedzieć co powinniśmy my, co powinien kot, jak pokazać, że "się kocha kota".. Wszystko to piękne! Dopóki nie zjawia się kot. Taki z krwi i kości, który ociera się o nas i "puca" nas rozkosznie w czoło.. I wtedy ci nieświadomi (a raczej uświadomieni przez wiedzę z takich właśnie podręczników) właściciele futrzaków cieszą się, że "kocha mnie.. kocha..". I głaszczą, a nie daj Boże chcą tulić, sadzać sobie na kolanach.. słowem udomowić DZIKUSA! Tym czasem wszystko - UWIERZCIE - WSZYSTKO co kot "nam robi" ma być dla nas jednoznacznym sygnałem - "DAJ ŻREĆ! CHCĘ PEŁNEJ MICHY! IDŹ DO LODÓWKI NAJKRÓTSZĄ TRASĄ!.." jeśli myślimy, że jest...