Basia i urodziny w muzeum

Okładka książki Basia i urodziny w muzeum Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia i urodziny w muzeum
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Basia literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Basia
Egmont Polska
2014-03-18
2014-03-18
24 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Urodziny przedszkolaków

Czytam siostrzenicom. Im się podoba, więc czytałam ponownie i ponownie.
Dla mnie Basia jest rozpieszczonym urwisem. I wolę czytać Kubusia Puchatka, albo inne książki.
Jest domieszka feminizmu... dla mnie przesadna, ale dla dzieciaków chyba bez znaczenia.
Bo wiadomo, że dziewczynki górą ;)

Czytam siostrzenicom. Im się podoba, więc czytałam ponownie i ponownie.
Bo wiadomo, że dziewczynki górą ;)

Basia jak każde dziecko jest pomysłowym urwisem, a że ma rodzeństwo to nie zabraknie wiele zabawy, troszkę kłótni, wyznaczania granic i przeżywania niezwykłych przygód. Tym razem Basia zabiera swoich małych czytelników do… muzeum na niezwykłe urodziny Anielki, która jest nieco inna niż inne dzieci: nie je słodyczy, nie ogląda telewizji, nie uczestniczy w galopie za modnymi rzeczami i zabawkami, które mają wszyscy. Zgodnie z trendem inności Aniela nie ma urodzin w klubie zabaw, ale w muzeum, gdzie dzieci bawią się równie dobrze (a może i lepiej) niż wśród stosów zabawek, a przy okazji poznają dawne zwyczaje, trenują bycie prawdziwą damą i rycerzem, mogą samodzielnie wykonać średniowieczne stroje dla siebie, poznać mityczne zwierzęta.
Seria książek o Basi to doskonała propozycja dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci nie ulegały modom, rozwijały ciekawość świata, potrafiły myśleć i bawić się samodzielnie oraz nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, a także miały czas na beztroskie dzieciństwo, w którym jest miejsce na błędy i niespodzianki. Basia przekonuje dzieci, że zdrowe jedzenie też może być smaczne.
Polecam wszystkim przedszkolakom.

Kolejne przygody Basi. Tym razem trochę feminizmu w łagodnej postaci, ale i tak nieco mnie to drażni. Nie jest to jednak ani nachalne, ani niebezpieczne więc to tylko moje subiektywne odczucia.
Basia wybiera się na urodziny Anielki do Muzeum Narodowego i uczestniczy w zajęciach edukacyjnych. Całkiem miła opowiastka ale chyba inne są bardziej autentyczne i takie wolę.

Na półkach: , , , , , , ,

Basia z bratem wybiera się na urodziny Anielki. Uroczystość urodzinowa dla małych księżniczek i rycerzy odbędzie się w nietypowym miejscu, bo w muzeum. Rodzeństwo rozmawiając o tym wydarzeniu zdążyło się jeszcze pokłócić zanim nadszedł dzień urodzin jubilatki, na szczęście mama zażegnała konflikt. W dniu przyjęcia Basia już rano wystrojona była w własnoręcznie przerobioną kreację księżniczki i rycerski napierśnik. W Muzeum Narodowym na dzieci czekały różne atrakcje. Oprócz tradycyjnego zwiedzania dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych, ćwiczyć ukłony przed królem i trudną sztukę chodzenia prawdziwej księżniczki. Przy okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat historii, a także poznały zasady zachowania się w muzeum.
"Basia i urodziny w muzeum" to trzecia część serii "Basia", która wpadła w moje ręce. Seria ta skierowana jest do dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dzieci w wieku przedszkolnym dopiero poznają otaczający je świat, a książeczki z serii "Basia" w dużej mierze może im to ułatwić. Ich lektura przybliża wiele interesujących tematów, może być inspiracją do podejmowania rozmów z rodzicami. Poszerza horyzonty myślowe dzieci i pobudza do dyskusji z rodzicami.
Ten tom, wydany we wsparciu Muzeum Narodowego w Warszawie jest też okazją do przybliżenia działalności muzeum. W internecie wyszukałam informacje na ten temat i rzeczywiście Muzeum Narodowe organizuje zajęcia dla dzieci np. wakacje w muzeum. Pracownicy muzeum na pewną chcą zerwać ze stereotypowym wizerunkiem muzeów, w których trzeba było sztywno trzymać się wytyczonych szlaków, poruszać się w specjalnych "kapciach" i broń Boże nie rozmawiać między sobą - co najwyżej zadać pytanie przewodnikowi. Uważam, że to świetny sposób na obalenie tego mitu i zachęcenie czytelników do odwiedzenia muzeum.

Bardzo lubię serię książeczek o Basi i wspominam o tym, przy każdej okazji, a to dlatego, że te książeczki poruszają konkretny problem i wspomagają rodziców w rozmowach z dzieckiem na jego temat. Była już książka o tym, jak Basia podróżowała, było o pieniądzach i o wizycie u dentysty, ... Najnowsza książka o Basi opowiada o urodzinach zorganizowanych w muzeum.
Basia i Janek dostali zaproszenie na urodziny do Anielki. Miały to być wyjątkowe urodziny, bo zorganizowane w muzeum. Dzieci miały przebrać się za królewny i rycerzy. Niestety Basi pomysł ten wydał się nudny i pewnie zrezygnowałaby z udziału w urodzinach, gdyby nie mama. W Muzeum Narodowym dzieci bawiły się bardzo dobrze. W ramach zorganizowanych zajęć był czas przewidziany na zwiedzanie, czas ma zabawę i tworzenia chaperonu i henniny.
Książka "Basia i urodziny w muzeum" powstała we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, po to by promować muzeum oraz zajęcia w nim organizowane. Na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie, znajdziecie szereg propozycji dla dzieci i rodziców, a wśród nich opisane w książeczce zajęcia urodzinowe "Magiczny świat księżniczek i rycerzy".
Zadaniem książeczki "Basia i urodziny w muzeum" jest zachęcenie dzieci i rodziców do odwiedzania muzeum i to mi się podoba. Jednak książka sama w sobie, na tle poprzednich pozycji z serii wydaje mi się dość słaba. Mało śmieszna i trochę nudnawa. Zabrakło w niej tego czegoś. Jakby była pisana tak na przymus. Być może to tylko moje zdanie, jednak muszę się nim podzielić.
Mimo wszystko książeczkę polecam, właśnie dlatego, że jest o muzeum i dzięki niej dziecko dowie się, że muzeum to nie tylko eksponaty, których nie można dotykać, ale są również zajęcia, które mogą być ciekawe i przyjemne.

Recenzję tej i innych książeczek o Basi wraz z ilustracjami znajdziecie na moim blogu http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2014/04/basia-i-urodziny-w-muzeum-z-stanecka-m.html

Basia i...

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Biblioteka
  • Basia przeczytała z mamą
  • Wyzwanie Odnajdź w sobie dziecko 2014

Dodaj cytat z książki Basia i urodziny w muzeum