Ocalić miasto Erasmus

Tłumaczenie: Barbara Żak
Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Wydawnictwo: WAM
Saving Erasmus

Z okładki: Ostatnią rzeczą, której Andrew, świeżo upieczony pastor, mógł się spodziewać, było to, że w drodze do swej pierwszej parafii spotka... Anioła Śmierci. Ostatnią rzeczą, o jakiej mógł marzyć, była misja uratowania miasta od zagłady, tym bardziej, że do swej dyspozycji miał niewiele czasu - zaledwie tydzień. Czy to wystarczająca ilość czasu, aby nakłonić mieszkańców do zmiany swojego...

Z okładki:
Ostatnią rzeczą, której Andrew, świeżo upieczony pastor, mógł się spodziewać, było to, że w drodze do swej pierwszej parafii spotka... Anioła Śmierci. Ostatnią rzeczą, o jakiej mógł marzyć, była misja uratowania miasta od zagłady, tym bardziej, że do swej dyspozycji miał niewiele czasu - zaledwie tydzień. Czy to wystarczająca ilość czasu, aby nakłonić mieszkańców do zmiany swojego życia?
"Ocalić miasto Erasmus" to pełna humoru i ironii historia człowieka, który posłany, aby pomagać innym, ze zdziwieniem odkrywa, że sam potrzebuje pomocy.

Kolekcja Labirynty zawiera tytuły starannie wybrane z najlepszych półek światowej współczesnej prozy. Ich lektura przysporzy nie tylko przyjemności (czasem wiele łez, czasem dużo uśmiechu), ale będzie też okazją do refleksji nad życiem, światem, a przede wszystkim sobą. Żadnej z książek nie uda się szybko zapomnieć, może nawet zmienią one coś w Twoim życiua

źródło opisu: http://wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwowam.pl/

Raf_use | 2018-03-11
Przeczytana: 10 marca 2018

Bardzo trudno mi ocenić tę książkę. Z początku lektura była dla mnie na poły męczarnią, na poły wkurzająca. Pomysły z czapy (niczym u
Kafki), akcja nieco denerwująca, humor zupełnie słaby (słynny anioł śmierci z pralki, czy jedzenie proszku zamiast miętówek). Ponieważ założyłem sobie, że przeczytam wszystkie książki z serii "Labirynty", brnąłem dalej. W końcu zorientowałem się że książka jest wielowymiarową satyrą. Ale gdzie jest jej prawdziwe dno i w co tak naprawdę uderza - ciężko mi stwierdzić. Pozycja jak dla mnie zupełnie nie pasuje do całego cyklu "Labiryntów". Nie polecam

zielonooka | 2012-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

nie skończyłam - przyznaję się - ale odłożyłam z myślą "albo wrócę do niej za tydzień lub dwa do trzech góra, a jak nie to już raczej nigdy do niej nie zajrzę (no chyba że ktoś mi powie że - np. zakończenie rewelacja lub coś podobnego) to wtedy tak. więc wystawiam jej ocenę za 3/4 książki - naciągana kicha. to moja ocena. nie męczcie się i nie wydawajcie kasy - szkoda. a myślałam że jak na początku śmierć wychodzi z pralki to dalej może być tylko lepiej, ale nie było - chyba że na końcu ale nie dotrwałam - jest tyle fajnych książek do przeczytania - ta miała pecha, brakło mi samozaparcia

Bartłomiej Bester | 2016-08-18
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Książka, którą trudno ocenić. Pod względem literackim czyta się niełatwo, chociaż wydaje się, że objętościowo (nieco ponad 200 stron) będzie to krótka lektura. 6* za pomysł. Stylistyka przypomina trochę "Alicję w krainie czarów" L. Carrolla i "Folwark zwierzęcy" G. Orwella. Jest dużo alegorii np. ocalenie Erasmus to nie tylko misja głównego bohatera. To również kontrola, którą sprawuje nad miastem "Wielka Siostra" - Pani Davenport. Podobnie pojawienie się Anioła Śmierci to często konsekwencja postawy lękowej lub rezygnacji pastora Andrew. Książka wyśmiewa też postawy fałszywego mistycyzmu (grupa mistyków z powieści zachowuje się jak dzieci-kwiaty) oraz postawę fałszywej wiary w kult relikwii. Tych alegorii, symboli i głębszych myśli jest na pewno jeszcze więcej. Czy spróbuję raz jeszcze przeczytać tę książkę, żeby je odnaleźć. Nie wiem...

justi | 2011-07-04
Przeczytana: 2008 rok

Trochę niepoważna.

Anka | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Rozczarowałam się dość, tym bardziej, że zapowiadała się ciekawie. Momentami autora ponosiła wyobraźnia i książka stawała się pokroju science fiction, czego nie lubię.
Nie wciąga, bez szału.

DeathlyHallows | 2011-10-27

Czytało się przyjemnie, fabuła książki dość ciekawa. Najbardziej jednak podobało mi się zakończenie i rozmowy z Aniołem Śmierci.

hadzia | 2011-12-01
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane