Zanim przekwitną wiśnie

Schnee im April
Japonia, kobiety, pokolenie
literatura piękna
Ag2S

Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających się z przeznaczeniem. Pewnej wietrznej zimowej nocy Miho przyprowadza sześcioletnią córkę do domu swojej matki, Asako, i obiecuje wrócić po nią wraz z nastaniem wiosny. Gdy płatki kwiatów wiśni zaczynają opadać, Asako wie, że wnuczka zostanie z nią dłużej, niż się spodziewała, być może już na zawsze. Wiele lat wcześniej Miho...

Pewnej wietrznej zimowej nocy Miho przyprowadza sześcioletnią córkę do domu swojej matki, Asako, i obiecuje wrócić po nią wraz z nastaniem wiosny. Gdy płatki kwiatów wiśni zaczynają opadać, Asako wie, że wnuczka zostanie z nią dłużej, niż się spodziewała, być może już na zawsze. Wiele lat wcześniej Miho opuściła rodzinny dom zraniona i pełna żalu do matki. Przyczyny, dla których tak się stało, wyjaśnia opis burzliwej historii pięciu pokoleń kobiet z rodu Tanaka, pełnej cierpienia, ale też nadziei na lepszy los.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zanim_przekwitna_wisnie-p-32175-1-30-.html

Żona_Pigmaliona | 2018-11-30

'' W końcu wszystko samo się wyjaśni . Jesteśmy tylko marionetkami . Rządzi nami nasza karma, a poprzednie istnienia mają wpływ na obecne życie. ''

To właśnie karma, moim zdaniem, jest główną bohaterką tej powieści . Determinuje ona wszystko co się zdarza kobietom z tego rodu . Niezależnie czy opuścisz swój dom dobrowolnie , czy sprzedana przez matkę , czy uciekniesz z ukochanym, karma dopadnie cię zawsze i wszędzie .
Opowieść jest bardzo smutna , a raczej bardzo '' beznadziejna '' , w tym sensie, iż nie zostawia nadziei na polepszenie losu . Mimo że czasem pada w tekście zdanie - pocieszenie , zdanie o zmianach, w domyśle na lepsze , jednak zaraz pada inne zdanie , np: '' Była jak pojedyncza przezroczysta kropla oleju, która przypadkiem znalazła się na ogromnej powierzchni wody ''. Pojedyncza kropla oleju , coś , nawet nie ktoś , od kogo nic nie zależy , kto na nic nie ma wpływu . Ktoś nad kim wciąż wisi karma , czy jak kto woli przeznaczenie i jak Miecz Damoklesa zawieszony na...

Piotrusia | 2017-11-07

Uwielbiam klimaty orientalne, fakt, ale ta książka jest chyba specjalnie napisana "pod uwielbiających klimaty orientalne", a takich czytelników nie brakuje. Jak dla mnie, zbytnio trąci banałem. I, sorry, Kopciuszek Kopciuszkiem, ale wyjątkowo inteligentny i wykształcony książę zakochany w służącej wychowanej w rybackiej wiosce... No może bądźmy dorośli, nawet jeżeli nie pozwala to wierzyć we wszystkie bajki :(

Tinkerbelle | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Dziwna powieść... jakby bez morału. Jak mamy rozumieć opisane wydarzenia? Na pierwszy plan wysuwa się tu wielkie przygnębienie, że życie jest do kitu.

Norka_93 | 2017-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2017

Cudowna książka, bardzo przyjemnie się czytało. Uwielbiam, zwłaszcza w wakacje, czytać powieści, których akcja toczy się w odległym państwie. Poznawać inną kulturę i mentalność. "Zanim przekwitną wiśnie" to historie życie pięciu pokoleń kobiet z jednej rodziny. Co drugie pokolenie mamy do czynienia z powtórką losów. Jest to wyjaśnione zgodnie ze wschodnią mentalnością, karmą i reinkarnacją. Ja, jako familiolog, widzę tu oczywiście racjonalne rozwiązanie- wpływ rodziny i wychowania, powielanie wzorców, dziedziczenie różnych skłonności. A może jest tak, że reinkarnacja jest pewną metaforą i oznacza, że to jak przeżyliśmy własne życie, kształtuje jakim się ono odrodzi w kolejnych pokoleniach?

książek: 1971
pawba | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Książka dla miłośników tematów orientalnych. Mamy tu losy kilku pokoleń japońskich kobiet, ich zmagania z losem, życiowe wybory, które odbijają się na kolejnym pokoleniu córek, bo świat mężczyzn jest tu minimalny. To kobieta zmaga się ze wszystkim, a chwile szczęścia opłaca dalszym życiem pełnym trosk i smutku. Bardzo ciekawa pozycja. Polecam.

Przylaszczka | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok, Azja
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Ta książka ma trzy początki oraz otwarte zakończenie. Zdarza się też, że ledwie opisane wydarzenia są natychmiast streszczane przez innego bohatera, a to powoduje wrażenie niepotrzebnego powtórzenia. Narracji brakuje płynności. Język powieści jest prosty, a miejscami wręcz toporny. Nie polecam.

jossie | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Wciągnęła mnie ta opowieść!
Historie miłosne, tragiczne losy, bogactwo, bieda...
I relacja matka-córka.
Historia o tym czy można zmienić naszą karmę.

Mogłabym przeczytać jeszcze ze 3 tony kontynuacji gdyby były tym bardziej, ze zakończenie troszkę urwane.

Magdalena-cherry | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Dawno nie czytałam tak przejmujących historii kobiet, szkoda tylko, że historia Yuki tak nagle się urwała ale jedno jest pewne; życzenia złożone e światyni jak najbardziej się spełniły

Cerro | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 09 maja 2015

"Zanim przekwitną wiśnie" Alyn Cha to książka przepełniona smutkiem. Zmusza do refleksji i wprowadza w melancholijny nastrój.

Książka niekiedy sięga po bardzo łzawe, kiczowate rozwiązania, jakby autorka nie była w stanie stopniować dramatu i radości, operując tylko samymi krańcami skali. Paradoksalnie opowieść jest więc raczej mądra niż wzruszająca, bo chwilami ciężko uwierzyć w ogrom cierpień bohaterek. Jednocześnie trzeba przyznać, że historia wciąga, pomimo tego że budzi pewien sceptycyzm.

Bohaterki wykreowane są porządnie, ale w sposób raczej typowy dla literatury i przede wszystkim kultury japońskiej. Nie dostaniemy więc tutaj silnych indywidualności, jedynie osoby, starające się przetrwać w nieprzyjaznym dla nich świecie, na przekór losowi. Chociaż to pragnienie łączy wszystkie kobiety z rodu Tanaka, różnice ich doświadczeń i charakterów zostały dobrze ukazane.

"Zanim przekwitną wiśnie" to rzecz bardzo dobrze napisana, w sposób przejrzysty i czytelny, ale uciekający...

książek: 2045
fiNka | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających sie z przeznaczeniem.
Każda z pięciu kobiet rodzi córkę, każda z nich jest kochana ze wzajemnością ale każda musi pożegnać sie ze swoją miłościa. Doświadczają biedy, cierpienia, poniżenia, smutku i niszczycielskich sił nałogów.
Opowieść jest smutna i wzruszająca, pełna cierpienia ale tez nadziei na lepszy los.
Mam tylko wrażenie, ze momentami autorka za bardzo otarła sie o banał, ale pomimo tego jest to powieść po która warto siegnąć. Chociażby ze względu na Japonię, tak odległa, tak egzotyczna, a dzięki tej książce nieco bliższa i bardziej zrozumiała.
Polecam.