rozwiń zwiń

Tatulo

Okładka książki Tatulo
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Daddy Love
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-05-07
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-07
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328009172
Tłumacz:
Łukasz Witczak
Tagi:
Dziecko porwanie pedofil dramat strach przemoc
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Twój niepokój to jej specjalność



380 19 76

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
330 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
929
113

Na półkach: , ,

„Tatulo: historia zła”

Joyce Carol Oates nie należy do autorek budujących ckliwe narracje. Jej proza zakorzeniona jest niezwykle głęboko w doświadczeniu zła, straty i egzystencjalnego fatalizmu. W „Tatulu” Oates bada tematy kontrowersyjne, bulwersujące. Podobnie jak w książce „Moja siostra, moja miłość” autorka skupia się raczej na rozkładzie więzi międzyludzkich, podejmuje tropy psychologiczne niż zajmuje się samą historią, w tym przypadku dotyczącą porwania pięcioletniego chłopca przez pedofila i mordercę. „Tatulo” to powieść niewielka objętościowo, jednak pod względem zawartego w niej fabularnego materiału jest narracją gęstą tak pod względem warstwy emocjonalnej, co znaczeniowej. Oates operuje niedopowiedzeniem, niejednoznacznością, przemilcza sytuacje, które i bez autorskiego komentarza są nad wyraz jednoznaczne. Przenikliwość w rysowaniu portretów psychologicznych postaci to największy atut „Tatula”. Wraz z rozwojem akcji śledzimy ból po stracie dziecka, rozpad więzi małżeńskiej, obserwujemy różne strategie radzenia sobie z cierpieniem i utratą, wreszcie zbliżamy się ku perwersji, spoglądamy w twarz ucieleśnieniu zła, którego obraz Oates drobiazgowo, acz bez zbędnego dramatyzmu odmalowała. Wstrząsające sceny, gdy Tatulo – jak każe mianować się porywacz – w niewybredny sposób przez sześć lat tresuje porwanego chłopca, poddając go wykrzywionemu systemowi kar i nagród, dają do zrozumienia, że i tym razem nie możemy liczyć na pomyślne zakończenie. Niezwykle silne wrażenie wywiera właśnie finał „Tatula”, próżno szukać w nim pocieszenia; Oates nie daje prostych rozwiązań, podkreśla, że traumatyczne przeżycia zawsze kładą się cieniem na normalności dnia codziennego. Pedofilowi udaje się zniszczyć nie tylko psychikę Robbie’go, ale przede wszystkim wspomnienia szczęśliwych lat, gdy nikt z rodziny nie podejrzewał, że zło nadejdzie. „Tatulo” to powieść niezwykle naturalistyczna, ponura w swoim wydźwięku, dotykająca najmroczniejszych zakątków ludzkiej natury, gdzie drzemią prawdziwe potwory. To także rzecz o radzeniu sobie z bólem fizycznym i psychicznym, odwadze, samotności. Oates w najlepszej formie.

„Tatulo: historia zła”

Joyce Carol Oates nie należy do autorek budujących ckliwe narracje. Jej proza zakorzeniona jest niezwykle głęboko w doświadczeniu zła, straty i egzystencjalnego fatalizmu. W „Tatulu” Oates bada tematy kontrowersyjne, bulwersujące. Podobnie jak w książce „Moja siostra, moja miłość” autorka skupia się raczej na rozkładzie więzi międzyludzkich,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    397
  • Chcę przeczytać
    338
  • Posiadam
    102
  • 2014
    8
  • 2018
    6
  • 2015
    5
  • Ebooki
    5
  • 2015
    5
  • Literatura amerykańska
    5
  • Ulubione
    4

Cytaty

Więcej
Joyce Carol Oates Tatulo Zobacz więcej
Joyce Carol Oates Tatulo Zobacz więcej
Joyce Carol Oates Tatulo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także