Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga

Tłumaczenie: Katarzyna Różycka
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Cycle Of Lies
Ag2S

Latami uparcie zaprzeczał, jakoby używał jakichkolwiek niedozwolonych środków. W odpowiedzi na oskarżenia wrzeszczał na całe gardło, konfrontował się z krytykami, pozywał do sądu każdego, kto odważył się zakwestionować jego słowa i atakował wszystkich, którzy publicznie nagłaśniali problem dopingu. Wreszcie w styczniu 2013 roku w programie Oprah Winfrey wyznał swoje grzechy. Ciężkie grzechy. Grzechy, z którymi ciężko będzie pogodzić się wielu jego fanom. Jego nazwisko zostało wykreślone z listy zwycięzców Tour de France, musiał zwrócić brązowy medal igrzysk olimpijskich w 2000 roku w Sydney, grożą mu liczne procesy o odszkodowanie od byłych sponsorów. Dostał też dożywotni zakaz startu w imprezach kolarskich. Oto historia jednego z najbardziej dramatycznych i bezceremonialnych upadków w historii sportu. Oparty na nigdzie wcześniej niepublikowanych materiałach dokument odpowiada na pytania, które dręczą nas wszystkich: Jak udało się Armstrongowi zbudować fortecę zdolną latami bronić wizerunku uczciwego sportowca i niszczyć każdego, kto stanął mu na drodze?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Łukasz Kopeć | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Drobiazgowa biografia największego oszustwa w sporcie. Autorka przedstawia jak rodziło się w Armstrongu chęć wygrywania - wygrywania za wszelką cenę! Doping przewijał się praktycznie przez całą karierę amerykańskiego kolarza i ta książka to dobrze oddaje. Skupiamy się głównie na powolnym upadku gwiazdy, zachaczając też o innych kolarzy, któzy też przecież brali. Warto poznać tę historię. Polecam szczególnie tym, którzy z zapartym tchem kibicowali kiedyś Armstrongowi, nie znająć kulis jego zwycięstw w Tour de France.

rzepka | 2019-01-21
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Dobrze przedstawiona historia Armstronga, jak wyglądał doping w peletonie przez kilkanaście lat jak interesowałem się tym sportem. Większość nazwisk pamiętałem, z każdą stroną utwierdzałem się w przekonaniu, że kolarstwo nigdy nie powinno mnie już interesować, bo jest to jeden wielki przekręt i nie ma szans na jakąkolwiek wersję czystej jazdy.
Najbardziej zapamiętam z tej książki stwierdzenie Armstronga, że on nigdy nie oszukiwał, bo wg niego oszustwo jest wtedy, gdyby tylko on to robił. A ponieważ cały Tour się szprycował, to on po prostu był lepszy i skuteczniejszy. Zatem nie oszust.
Polecam każdemu kibicowi, który chce utwierdzić się w przekonaniu że zawodowy sport to syf, kiła i mogiła. Romantycy niech trzymają sie z daleka. Aha i księzki tej nie powinno się czytać w listopadzie, za bardzo dołuje.

WolneLitery | 2018-08-08

Jest to trochę kontrowersyjna książka, która bliżej pokaże nam historię oraz upadek Lence’a Armstronga. Mi bibliografie zazwyczaj czyta się dość ciężko. Tutaj bałam się, że będzie podobnie i , że nie uda mi się przez nią przejść. Mimo to, jako fanka sportu wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Książka jest napisana bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem. Mimo wielu sytuacji, nazw i rzeczy które mamy w niej przedstawione to wszystko jest bardzo jasne i czytelne. Pokonałam ją bardzo szybko i z bardzo dużym zainteresowaniem aż do ostatnich jej stron. Zdecydowanie polecam! Zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla fanów sportu i to nie tlyko kolarstwa.

Ramzes1988 | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Ta książka to bardzo szczegółowy i przede wszystkim bardzo rzetelny zapis upadku jednej z największych legend, nie tylko kolarstwa, ale w ogóle sportu.
Lata 90, amerykański kolarz, który w miarę rokuje na przyszłość, nagle się dowiaduje, że ma raka. Wyrok, nie tylko jeśli chodzi o karierę sportową, ale również o życie. Nasz bohater przezwycięża chorobę (chwała mu za to, z pewnością jest inspiracją dla wielu chorych), oraz co bardziej zaskakujące, wraca do wyczynowego sportu, wraca silniejszy niż przed chorobą. Brzmi to absolutnie niesamowicie, losy idealne pod scenariusz filmowy.
Niewielu jednak wierzy w taki powrót, pojawiają się plotki o dopingu. Armstrong przez wiele lat skutecznie odsuwał od siebie te oskarżenia, wielokrotnie zresztą wygrywając procesy o zniesławienie. Najgorsze go w sumie spotkało po zakończeniu kariery sportowej, dopiero wtedy agencje antydopingowe zdołały dobrać mu się do skóry, ostatecznie burząc pomnik Amerykanina.
Ta książka to zapis wyniszczającej wojny...

Piczi | 2017-11-08
Przeczytana: 20 lipca 2017

Znakomita opowieść o tym w jaki sposób Lance Armstrong działał na całe otoczenie, w jaki sposób rujnował tych, którzy nie chcieli z nim współpracować. Z jednej strony otrzymujemy obraz totalnego oszusta i manipulanta, z drugiej jednak dostrzegamy, że sam doping do niczego nie prowadzi, ale w połączeniu z wydolnością, charakterem, ciężkim treningiem oraz niestety... brakiem skrupułów w rujnowaniu ludzi, dał Armstrongowi siedem tytułów Tour De France. Autorka dokładnie rozpracowuje działania Lance'a. Ego kolarza było wręcz obrzydliwe.

Grzybek | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Po lekturze tej książki zaczynam się zastanawiać, czy warto oglądać jakiekolwiek transmisje sportowe. Czasy się zmieniają, kontrole są co prawda częstsze, ale trudno mi jakoś uwierzyć, żeby dzisiejsi kolarze, czy biegacze byli całkowicie czyści.

Bitel | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Moja mama już dawno polecała mi tą książkę, ale jakoś nie mogłem się zebrać...Przyczyna była prozaiczna-nigdy nie interesowałem się kolarstwem.Natomiast obecnie miałem "okienko",gdzie potrzebowałem jakiejś książki i w końcu nadszedł czas wziąć udział w tytułowym "Wyścigu kłamstw".I muszę przyznać,że książka jest naprawdę bardzo dobra i wciągająca,w 5 dni przeczytałem.Jest to historia pozornie wielkiego sportowca,absolutnej legendy,siedmiokrotnego zwycięzcy Tour the France,najbardziej morderczego i wyczerpującego wyścigu.Okazuje się jednak,że legenda ma swoje za uszami,a konkretnie jest totalnym oszustem,który cały swój sukces oparł na programie nielegalnego dopingu,stosowaniu transfuzji krwi i tzw EPO.W proceder uwikłana była cała drużyna Lance`a,był on szefem i wszystko kręciło się wokół niego,inni zawodnicy mieli obowiązek się szprycować, tak aby torować drogę gwiazdorowi do kolejnych zwycięstw.Lance Armstrong przez lata wypracował sobie system kłamstw,był twarzą kampanii...

Jacekkz | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Może z historią afery dopingowej Lance`a Armstronga będzie tak, jak z filmem „Titanic”. Obejrzymy go dziesiątki razy i za każdym razem uronimy łzę. Książka Wyścig kłamstw. Upadek Lance`a Armstronga daje nam kolejną możliwość sprawdzenia, czy chcemy spróbować dowiedzieć się o niej jeszcze więcej.

Tom_Ash Moczybród | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Książka opisująca historie króla kolarstwa który dzięki swoim poczynaniom upadł i stracił wszystko co zdobył w sporcie. Książka przystępnie napisana, czyta się bardzo szybko, wiele ciekawych informacji.

Osobiście dziwi mnie fakt że nagle Lance stał się pariasem w mediach i podczas relacji z wyścigów. Nawet po zapoznaniu się z jego historią odnoszę wrażenie że został on po części kozłem ofiarnym dopingu w kolarstwie.

Marcin | 2016-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2016

O ciemnej stronie współczesnego sportu. Kibice śledzą z wypiekami na twarzy zmagania zawodników z nieludzkim wysiłkiem na trasie Tour de France lub emocjonują się innymi dyscyplinami, a ich herosi są w rzeczywistości zwykłymi oszustami. Najbardziej szokujące jest, że choć niektórzy sportowcy, ich trenerzy i ekipy odżegnują się publicznie od stosowania dopingu, to w swoim środowisku specjalnie się nie kryją i koksują na maksa, nie zważając na konsekwencje zdrowotne, a głównym motorem ich działań jest żądza zwycięstwa i zarobienia większej kasy. Smutne jest to , że uczciwi zawodnicy nie mają w tym wyścigu najmniejszych szans i często rezygnują z wyczynowego uprawiania sportu, albo jeśli chcą zbliżyć się do hochsztaplerów, muszą zacząć robić to co oni.