Mistrz karnawału

Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Cykl: Cykl hamburski - Jan Fabel (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Carnival Master
Jan Fabel, Jerzy Malinowski
Lara Notsil

Karnawał w Kolonii. Miasto opanowuje chaos, stanowiący tło dramatycznych wydarzeń. Jan Fabel odkłada swoją decyzję o odejściu ze służby i postanawia pomóc kolońskiej policji w schwytaniu seryjnego mordercy kanibala. W tym samym czasie jego podwładna, Maria Klee, potajemnie rozpoczyna swoją prywatną krucjatę przeciwko dawnemu wrogowi – Wasylowi Witrence. Tropem bossa ukraińskiej mafii...

W tym samym czasie jego podwładna, Maria Klee, potajemnie rozpoczyna swoją prywatną krucjatę przeciwko dawnemu wrogowi – Wasylowi Witrence. Tropem bossa ukraińskiej mafii handlującej żywym towarem podąża również major Taras Buslenko. Przewodzi tajnej misji mającej jeden cel: wyeliminowanie Witrenki.

Punktem kulminacyjnym wydarzeń staje się Karnawałowa Noc Kobiet, podczas której nic nie jest takie, jakim się wydaje. Jak wytropić mordercę, gdy nie wiadomo, czyja twarz kryje się za maską?

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?autor=754

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?autor=754

Beata | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Bardzo dobry kryminał. Wprawdzie akcja nie toczy się zbyt szybko, ale jest wciągająca i interesująca. Powieść poprowadzono wielowątkowo, jednym motywem jest tropienie brutalnego mordercy i kanibala, drugim kontynuacja wątku ze "Zmartwychwstałego" - poszukiwania Witrenki, rosyjskiego handlarza żywym towarem. Zakończenie, jak zwykle zaskakujące i nieoczywiste. Lubię Fabla i cieszy mnie jego decyzja:)

Redaktor_na_Tropie | 2014-07-17
Przeczytana: czerwiec 2014

Przypadek sprawił, że nie jest mi dane poznawać „cyklu hamburskiego” Craiga Russella po kolei, co jednak nie przeszkadza mi się nim zachwycać. Mistrz karnawału, czwarta odsłona serii, jest porywającą, wielowątkową fabułą poprowadzoną z kunsztowną precyzją, w której dynamiczna akcja bardzo umiejętnie wymieszana jest z zadumą nad człowiekiem, jego wyborami i nieodwracalnymi zmianami, jakie mogą zajść w jego umyśle pod wpływem dramatycznych wydarzeń.

Nietypowo jak na „cykl hamburski” większość fabuły Mistrza karnawału rozgrywa się w innym niemieckim mieście, Kolonii. Komisarz Jan Fabel zostaje poproszony o poradę w sprawie tamtejszego śledztwa, dotyczącego mordercy – kanibala atakującego kobiety raz na rok, w wybraną noc słynnego kolońskiego karnawału. Hamburski policjant niechętnie godzi się na wyjazd i współpracę. Niechętnie, ponieważ po porażce podczas próby schwytania jednego z szefów ukraińskiej mafii, kiedy jego podwładna Maria Klee została ciężko ranna, postanowił zakończyć...

Mateusz_Krzywousty | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Mistrz Karnawału jako moja druga książka Craiga Russella z Cyklu hamburskiego również zasługuje na uznanie. Ale już nie tak wielkie jak chronologicznie następna część, czyli Pieśń Walkirii. Czytało się przyjemnie, Fabel jak zwykle charyzmatyczny, ciekawe wątki i postaci, ale czegoś tu zabrakło. A może wręcz przeciwnie. Panował lekki przepych. Odnosiłem wrażenie, że pod sam koniec sprawy nabierają dziwnego obrotu. Stawało się to co najmniej mało prawdopodobne (nie wszystko, oczywiście). Oceniam tę pozycję nie za wysoko, ale też nie nisko. Jest to ciekawy kryminał, przy którym można spędzić dużo czasu na raz. Szczególnie pomaga w tym sposób pisania autora. Rozdziałów jest paręnaście, a każdy podzielony na tę samą liczbę mini-rozdziałów. Książka godna polecenia, zdolna zainteresować czytelnika twórczością pana Russella.

Ale super książka! Russell trzyma poziom.

Świetnie zbudowana fabuła, która jest kontynuacją "Zmartwychwstały". Duża liczba bohaterów, która zapewnia, że będzie się działo. Bez zbędnego ciągnięcia wątków, to co miało być i starczy.

Akcja książki nie pędziła, ale to jej duża zaleta. Russell tak potrafi napisać, że przysiada się w fotelu i czyta i czyta.

Jak na kryminał było mocno i drastycznie. Kanibalizm! Zapachniało mi Carterem.

Wydawało się, że wszystkie karty są odsłonięte, a tu takie zakończenie MEGA. Może słaby jestem, ale zdębiałem na mordercę

deltakom | 2017-05-17
Na półkach: Takie sobie, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2017

Autor jak zwykle nie zaskoczył : nadkomisarz - szary , intryga - nie porywa , dialogi - kiepskie . To dlaczego to coś czytasz ? Bo jest dobrze napisane , brak dłużyzn , akcja ciągle prze do przodu , bo wreszcie w tej , jak w każdej z książek Craig'a czytelnik dostaje dużą dawkę wiedzy historycznej , kulturowej i obyczajowej . Jedno co irytuje to ciągłe nawroty do II wojny światowej i przedstawianie Niemców jako ofiar , na równi z innymi narodami . I ta niemiecka "krótka pamięć" , która pozwala zapomnieć , że bombardowania Hamburga nastąpiły po nalotach na Warszawę czy Londyn .

Krzysztof Mroczko | 2014-12-01

Cykl hamburski trwa. Ta część jest jednak nieco przewrotna. Jan Fabel wyruszy do Kolonii, by tam ścigać seryjnego mordercę. Przypadkiem całkiem inne śledztwo zaprowadzi tam jedną z jego współpracownic. Jak zwykle będzie się sporo działo, trupów znajdzie się też kilka.

Muszę przyznać, że Mistrz karnawału nieco mnie rozczarował. Z pozoru jego części składowe odpowiadają innym częściom serii. Fabuła jest wielowątkowa, autor nie ogranicza się do jednego wątku seryjnego mordercy, mamy trochę historii Niemiec i Hamburga, zawsze poruszane tematy społeczne również są łatwe do odnalezienia. Niestety, większość z tych elementów w tej powieści sprawia wrażenie pisanych na szybko i bez większego pomysłu.

Weźmy na przykład historię. Tym razem akcja przenosi się do Kolonii. Niestety, Russell w ogóle nie wykorzystał szansy na to, by dobrze przedstawić swoim czytelnikom miasto opisywanego w powieści śledztwa. Jego opisy ograniczają się do słynnej katedry i kilku przejażdżek policjantów po...

Patryk Kluk | 2014-08-30

Szczerze nie potrafię powiedzieć dlaczego ta książka nie szczególnie przypadła mi do gustu. Jest w niej wszystko a jednak niektóre wstawki mające na celu jeszcze bardziej zaciekawić (lub obrzydzić), są zwyczajnie zbyt odtrącające. Sama fabuła dość zagmatwana ale zdecydowanie na plus. Myślę że warto przeczytać, chociaż nie ma najmniejszej gwarancji że się spodoba.

dxsuinik | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Kolejny raz Russell zaspokoił moją chęć przeczytania inteligentnej, pełnej akcji książki bez miliona zbędnych opisów. Chociaż ukraińska mafia, handel ludźmi i fakty historyczne to w dalszym ciągu zupełnie nie moje klimaty, ta seria to najlepsza seria, jaką do tej pory czytałam. Nawet trzystustronicowy wstęp do stustronicowej fabuły doskonale mi się czyta.

robert_lubowiecki | 2018-09-04
Marta | 2018-09-01