Zmartwychwstały

Wydawnictwo: W.A.B.
Eternal
Jerzy Malinowski
joly_fh

Dwa morderstwa w ciągu 24 godzin: znany kiedyś radykalny obrońca przyrody oraz genetyk, który pracował nad zagadnieniem dziedziczenia, zostają znalezieni martwi. Zabójca obu oskalpował, a na jednym i drugim miejscu zbrodni technicy odkrywają „podpis” mordercy: rude włosy, które pochodzą z tej samej głowy, odcięte przed 20 laty. Jan Fabel i jego ludzie z wydziału zabójstw pracują pod ogromną...

Jan Fabel i jego ludzie z wydziału zabójstw pracują pod ogromną presją. Rozpętuje się medialna burza, prasa pisze już o seryjnym zabójcy, Hamburskim Fryzjerze. Czy zbrodnie w Hamburgu to makabryczny rytuał, czy chodzi może o zemstę?

źródło opisu: W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Kruczoczarnyblond | 2017-11-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 listopada 2017

Podchodziłam bardzo sceptycznie do tej książki, w końcu kupiłam ją w słynnej sieci sklepów z owadem w nazwie za 9,99 zł. Każdy miałby wątpliwości, czy to aby na pewno dobry zakup. Leżała na półce i czekała na lepsze dni, jak nie będzie nic innego do czytania.
Czemu tak długo czekałam ?! Chyba po to by móc w pełni docenić tego autora. Książka nie przynudza, akcja rozwija się z każdą stroną. Bohaterowie, których od razu można polubić, że aż chce się przeczytać inne książki z serii. Super kryminał.

Krzysztof Mroczko | 2014-11-02

Craig Russell, brytyjski autor powieści kryminalnych, tworzy dwa cykle. Pierwszy z nich to czarny kryminał rozgrywający się w Glasgow lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Drugi to tak zwany „hamburski”, gdzie główną rolę odgrywa Jan Fabel, szef wydziału zabójstw. Zmartwychwstały należy właśnie do tego cyklu. Trzeba przyznać, że z książki na książkę czyta mi się Russella coraz lepiej.

Zmartwychwstały na pozór jest zwykłym thrillerem policyjnym. Fabel i jego ludzie prowadzą śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który skalpuje swoje ofiary. Z każdą kolejną odkrytą śmiercią strach w mieście narasta, a gazety mianują mordercę przydomkiem Hamburskiego Fryzjera. Jest tak sprytny, że nie pozostawia za sobą śladów. Gra z policją coraz śmielej, posuwając się do bezpośrednich gróźb wobec samego Fabla i członków jego zespołu.

Prawdziwą siłą pisarstwa Russella jest jednak fakt, że stara się on wyjść poza schemat powieści akcji. Ważne dla niego są inne elementy budowania dobrej opowieści. Te...

dxsuinik | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Już trzeci raz zostałam zupełnie zmiażdżona tym jak doskonale można połączyć wątki historyczne ze współczesnym obrazem psychopatii. Russell jest niesamowity pod tym względem. Już wiem, co tak strasznie mnie fascynuje w jego książkach. Poza tym, że są pełne akcji, mimo że są w nich tony opisów, w tym opisów historycznych, w nich się cały czas coś dzieje. Nie są jakoś wybitnie nieprzewidywalne, ale mają zaskakujące zwroty akcji i budują napięcie. Ale punktem głównym są tutaj fakty. Piękność z Loulan i pozostałe wymienione mumie, organizacje jak Frakcja Czerwonej Armii, operacja Gomora, opisywane i w tej części i w "Krwawym orle" wydarzenia wojenne. To wszystko są niepodważalne historyczne fakty, opisane przez Russella w taki sposób, że ciężko uwierzyć, że towarzyszący im Fabel i jego zespół są fikcją. Również opisy Hamburga, ulic, doskonale przybliżony plan miasta. Ma się wrażenie, że jeździ się po tych ulicach w samochodach policyjnych razem z postaciami z książki i patrzy się na...

Thomason | 2017-06-13

Przeżyłem szok. Można było się spodziewać, że będzie w to wszystko wmieszana wtyka, bo to wszystko wyglądało za ładnie i ogóle, ale że to będzie wtyka w tej postaci nie powiedziałbym. Dla mnie mistrzowska obmyślany plan.

Jednak patrząc na powieść, jako całość, a nie tylko jej końcowe fragmenty, trzeba powiedzieć, że napisana bez fajerwerków, przez co autor na pewno stracił u swoich fanów. Przełom nastąpił według mnie za późno.
Za dużo było dla mnie archeologii, czy też genetyki, to zaburzało mi dobry odbiór.

Zabrakło mi w prowadzonym dochodzeniu takiej luźnej atmosfery w zespole wszystko było robione na sztywno. Wprowadzenie większej możliwości współpracy z mordercą , by się przydało.

deltakom | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

To już trzeci tom powieści o nadkomisarzu hamburskiej policji i zdążyłem się przyzwyczaić , że nie ma co liczyć na błyskotliwe dialogi czy zabawne scenki . Wszystko jest poprawne , postaci nijakie , nawet kiedy autor opisuje ich życie uczuciowe . Intryga trzyma się tak zwanej "kupy" , ale nie jestem przekonany , że to zdarzyło się na prawdę . Warsztatowo oczywiście bez zarzutu , czyta się dość przyjemnie , nie ma dłużyzn , przy okazji poznajemy nieco historii Niemiec wpisanej w wątki kryminalne . To co mnie irytuje , to ciągłe próby przedstawiania Niemców jako ofiar II wony światowej . Owszem to prawda , ale nie zapominajmy , kto to piekło rozpętał i kto wypowiedział wojnę totalną , w wyniku której atakowano cywilów w Polsce i Wielkiej Brytanii już od pierwszych dni starć militarnych .

iwona | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Czyta się szybko i z przyjemnością. Ciekawa akcja z wykorzystaniem motywu terrorystycznych zamachów w latach 70. na terenie Niemiec. Informacje , które przytacza autor z zakresu genetyki, archeologii czy topografii Hamburga są istotne dla fabuły i nie nużą , co niestety często zdarza się w polskich kryminałach. I co dla mnie -wielbicielki gatunku- bardzo istotne , powieść ma całkowicie zaskakujące zakończenie.Chętnie sięgnę po inne powieści tego autora .

Aneta | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Czytałam dużo lepsze pozycje tego autora.
Książka jest dobra, nie przeczę, ale, jako czytelniczka, od Russella wymagam więcej.
Fabuła ciekawa, ale brakowało mi głębi w samej treści.

krokodylek | 2015-07-29

Trzecia część z policjantem Fablem, którego darzę ogromną sympatią ;) Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ część druga zachęciła mnie do dalszego czytania książek z cyklu hamburskiego. Kupiłam ją z lekką obawą, że okaże się słaba, tak jak pierwsza część,która w ogóle nie przypadła mi do gustu.
Cóż mogę o niej powiedzieć? Szczerze mówiąc, to nie wiem, jak mam ją ocenić. Tematyka zupełnie odległa od moich upodobań. Mogę śmiało powiedzieć, że terroryzm to jeden z najnudniejszych tematów, o których przyszło mi czytać książkę. Książka strasznie ciężka. Czasem musiałam pewnie opisy czytać dwa razy, żeby je zrozumieć. Pierwsza połowa książki kompletnie bezbarwna, czytałam ją z nudów, żeby zabić czas. Jednak końcówka była naprawdę dobra. Bardzo ciekawa postać mordercy. Zainteresowały mnie również rozważania o przeszłości i wiary w reinkarnację. Postawiłam książce ocenę 5 - za jedną słabą połowę, a drugą o wiele lepszą ;)

Robert Sikora | 2017-08-15

Doskonały kryminał. Niemcy zaczynają dotrzymywac kroku Skandynawii. Bardzo fajny jest dodatek mistycyzmu do fabuły.

uhatka | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017