Mistrz karnawału

Okładka książki Mistrz karnawału Craig Russell
Okładka książki Mistrz karnawału
Craig Russell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Cykl hamburski - Jan Fabel (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Cykl hamburski - Jan Fabel (tom 4)
The Carnival Master
W.A.B.
2014-01-01
2014-01-01
Jerzy J. Malinowski
Jan Fabel Jerzy Malinowski

Kupiłam tę książkę za dosłownie parę zł na jakiejś stronie, więc nie miałam co do niej jakiś większych oczekiwań. Na szczęście okazała się być całkiem dobra. Choć nie przepadam za motywami mafii i gdzie występują postaci z krajów słowiańskich (wiem, brzmi to dziwnie, sama nie wiem czemu, może to przez to że nie lubię tych języków, oprócz polskiego)XD , tak tutaj jakoś mi to nie przeszkadzało. Wątek głównego złola ciekawy, było sporo plot twistów. Co mi się podobało, to to że tu traumy np. policjantów były pokazane realistycznie. Widać było konsekwencje ich działań, a nie tak jak w większości kryminałów gdzie ktoś ma problemy ale nigdy nie chodzi na terapię i bez jakiś większych problemów dalej pracuje.

Kolejna świetna część serii. Brać i czytać :)

Kolejna świetna część serii. Brać i czytać :)

Dobra pozycja, której największym atutem są zwroty akcji, w części dotyczącej ukraińskiego mafioza.

Kryminał z elementami sensacyjnego thrillera. Mamy dwa wątki - poszukiwanie sprawcy kanibalistycznych morderstw i polowanie na szefa ukraińskiej mafii. Dobrze się tego słucha w aucie bo akcja jest jasna i wyrazista, od czasu do czasu wolty które może nie szokują ale jednak zaskakują, nie nudzimy się, ale też nie nadwyrężamy mózgu. Bohaterowie swoiści, z energią. Językowo bez większych zastrzeżeń. Oprócz kryminalno-sensacyjnego rdzenia mamy też trochę drobiazgów historycznych, kulturowych, jakiś tam głos na temat kondycji współczesnego społeczeństwa. Nic wielkiego ale buduje jakiś dodatkowy wymiar.

Do wad należą pewne uproszczenia, czasem wnioski na skróty, niektóre wolty niezbyt wiarygodne a tej końcowej, której bohaterem jest główny antagonista mafijny, nie zrozumiałem, tzn w mojej ocenie autor tak zakręcił, że się wywrócił.

Świetna interpretacja Andrzeja Mastalerza.

6,5/10

Na początku trochę przeszkadzało mi to ile postaci się pojawia i nie wiadomo było kto, co mówi i robi. Później było już coraz lepiej. Polubiłam bohaterów, mam na myśli Buslenkę, Marię i nawet Fabla. Najlepszym elementem tej powieści była tajna akcja Marii. Najgorszym chyba to, że dwie historie toczyły się jednocześnie. Nie spodobał mi się ten pomysł, ale może to dlatego, że nie czytałam wcześniejszego tomu? Im bliżej końca tym większy szok! Pod koniec opadła mi szczęka, gdy się okazało jak Maria została oszukana! A najbardziej mi żal Buslenki...

Bardzo dobry kryminał. Wprawdzie akcja nie toczy się zbyt szybko, ale jest wciągająca i interesująca. Powieść poprowadzono wielowątkowo, jednym motywem jest tropienie brutalnego mordercy i kanibala, drugim kontynuacja wątku ze "Zmartwychwstałego" - poszukiwania Witrenki, rosyjskiego handlarza żywym towarem. Zakończenie, jak zwykle zaskakujące i nieoczywiste. Lubię Fabla i cieszy mnie jego decyzja:)

Ale super książka! Russell trzyma poziom.

Świetnie zbudowana fabuła, która jest kontynuacją "Zmartwychwstały". Duża liczba bohaterów, która zapewnia, że będzie się działo. Bez zbędnego ciągnięcia wątków, to co miało być i starczy.

Akcja książki nie pędziła, ale to jej duża zaleta. Russell tak potrafi napisać, że przysiada się w fotelu i czyta i czyta.

Jak na kryminał było mocno i drastycznie. Kanibalizm! Zapachniało mi Carterem.

Wydawało się, że wszystkie karty są odsłonięte, a tu takie zakończenie MEGA. Może słaby jestem, ale zdębiałem na mordercę

Ale super książka! Russell trzyma poziom.

Jak na kryminał...

Kolejny raz Russell zaspokoił moją chęć przeczytania inteligentnej, pełnej akcji książki bez miliona zbędnych opisów. Chociaż ukraińska mafia, handel ludźmi i fakty historyczne to w dalszym ciągu zupełnie nie moje klimaty, ta seria to najlepsza seria, jaką do tej pory czytałam. Nawet trzystustronicowy wstęp do stustronicowej fabuły doskonale mi się czyta.

Autor jak zwykle nie zaskoczył : nadkomisarz - szary , intryga - nie porywa , dialogi - kiepskie . To dlaczego to coś czytasz ? Bo jest dobrze napisane , brak dłużyzn , akcja ciągle prze do przodu , bo wreszcie w tej , jak w każdej z książek Craig'a czytelnik dostaje dużą dawkę wiedzy historycznej , kulturowej i obyczajowej . Jedno co irytuje to ciągłe nawroty do II wojny światowej i przedstawianie Niemców jako ofiar , na równi z innymi narodami . I ta niemiecka "krótka pamięć" , która pozwala zapomnieć , że bombardowania Hamburga nastąpiły po nalotach na Warszawę czy Londyn .

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Mistrz karnawału