Zagłada Żydów Europejskich

Tłumaczenie: Jerzy Giebułtowski
Wydawnictwo: Piotr Stefaniuk
The Destruction of the European Jews
historyczna

Książka Raula Hilberga to obszerne, liczące niemal 1700 stron studium Zagłady Żydów europejskich. Pierwsze wydanie książki ukazało w 1961, drugie w 1985, trzecie w 2003 r.. wydanie polskie poszerzone jest o poprawki autora, które tworzył do ostatnich chwil życia, spędzając nad nią ponad 50 lat życia. Jest to precyzyjny, szczegółowy i doskonale uporządkowany obraz zagłady społeczności żydowskiej w Europie dokonanej przez działające w III Rzeszy struktury hierarchiczne: partię nazistowską, biznes, administrację i armię, tworzące razem maszynerię Zagłady.

źródło opisu: Wydawnictwo Piotr Stefaniuk, 2014

źródło okładki: http://www.holocaustresearch.pl

Petroniusz | 2016-02-20
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2014 rok

Hilberg tak naprawdę w swoim życiu napisał jedną książkę. Choć precyzyjniej byłoby powiedzieć, że przez swoje życie pisał jedną książkę. Chyba nigdy jej nie skończył.
3 tomy, prawie 2000 str. wielkiej analizy tego strasznego wydarzenia.
Książka od początku kontrowersyjna, gdyż Hilberg jako pierwszy w centrum swojej analizy postawił sprawców i organizatorów Zagłady. Żydzi jako tylko przedmiot Zagłady, są de facto tłem. Autor narażał się tym samym na zarzut nie doceniania czysto ludzkiego aspektu tej tragedii. to był zresztą powód dla którego dość długo nie ukazywała się w Izraelu. Z drugiej strony jest to po prostu chłodna analiza samego procesu dojrzewania do Zagłady.
Co ciekawe, większość wniosków i tez jakie Hilberg postawił w pierwszym wydaniu tej książki *liczącym "Tylko" ok 700 str.) już ładne kilkadziesiąt lat temu, pozostały aktualne, a kolejne wydania pozycji tylko uzupełniały obraz.
W mojej ocenie jedna z ważniejszych książek o Holcoauście. Od razu zaznaczam, oprócz...

marcjn | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Monumentalne opracowanie tematu Zagłady zasługujące na wszelkie pochwały. Książka jest przystępnie napisana, dobrze się czyta przede wszystkim zaś wyjaśnia procesy prowadzące do Shoah. Autor porusza większość (o ile nie wszystkie) aspektów Holokaustu, o każdym z nich ma coś ciekawego do napisania.
Dzieło Hilberga mimo suchego języka porusza, można też je uznać za swego rodzaju oskarżenie wobec świata, który wiedział o Zagładzie, lecz nie podjął intensywniejszych działań.
Książka ta jest ze wszech miar godna polecenia, to jedno z najdoskonalszych studiów Shoah, obowiązkowe dla każdego zainteresowanego tematem.

Bauero | 2014-04-03
Przeczytana: styczeń 2015

Ciężka ale zarazem znakomita! Książka nie ma odpowiednika w polskiej literaturze. Jest to szczegółowe studium Zagłady, pisane przede wszystkim jako opis procesu jaki miał miejsce w Europe w latach 30-tych oraz 40-tych. Jednocześnie już w momencie powstania publikacja ta była książką wyjątkową. Autor skupia się przede wszystkim nie tyle na ofiarach (co jest często punktem wyjścia badań nad Zagładą), ale na samym procesie jako takim. Ofiary i sprawcy pojawiają się zatem w książce w zależności od roli, jaką odgrywali w samym mechanizmie Zagłady, który stworzyli Niemcy, i który analizuje Hilberg. W przedmowie czytamy, że jest to analiza Zagłady opisana przez pryzmat głównych jej podmiotów i wykonawców (w tym wypadku Niemców i ich administracji), lub studium niemieckiej administracji czasu III Rzeszy, z szczególnym podkreśleniem jej zadań związanych z Holocaustem.Książka jest pozycją wyjątkową, długo można pisać o jej zaletach. Co ciekawe jest to w zasadzie wciąż jedno z nielicznych...

Eszem | 2018-01-21
Przeczytana: 2018 rok