Gapiszon i wędzone morze

Okładka książki Gapiszon i wędzone morze Bohdan Butenko
Okładka książki Gapiszon i wędzone morze
Bohdan Butenko Wydawnictwo: Dreams Cykl: Gapiszon literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Gapiszon
Dreams
2014-02-28
2014-02-28
40 min.

Okładka książki Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara Bohdan Butenko, Edward Lear
Dong, co ma św... Bohdan Butenko, Edw...
Okładka książki Pali się! Jan Brzechwa, Bohdan Butenko
Pali się! Jan Brzechwa, Bohda...
Okładka książki Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o t... Bohdan Butenko, Ann...
Okładka książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o n... Bohdan Butenko, Ann...

#Wyzwanie LC Sierpień 2022

Przygody Gapiszona to moje wspomnienia z dzieciństwa, oglądałam jego przygody w "Misiu" oraz w Dobranocce. Kreska rysowana przez pana Bohdana Butenkę zawsze mi się podobała. Dlatego jakimś cudem u mojej synowej znalazłam kilka starych książeczek właśnie jego autorstwa. Tym razem oglądałam i czytałam razem z wnuczkami. Muszę przyznać, że kiedyś to dla mnie były świetne książeczki. Teraz zupełnie inaczej je odbieram. Lecz nadal twierdzę, że takie rysunki to niesamowita frajda dla dzieci. Przyciągają wzrok i aż chce się je oglądać.
Tym razem Gapiszon pojechał na wakacje do babci. Babcia zawsze pozwala na wiele rzeczy, których rodzice zabraniają, więc takie wakacje są zawsze udane. Chłopiec rozmyślał co by tu zrobić i wpadł na pomysł łowienia ryb, ale chciała złapać taką, którą mógłby się pochwalić. Gdy miał już wędkę, to zaczął szukać jakiejś niezwykłej ryby, w encyklopedii znalazł rybę... wędzoną. Tylko gdzie się takie ryby łowi? Pewnie w wędzonym morzu. Lecz gdzie szukać takiego morza? Nie dowiecie się ode mnie nic więcej. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak sobie poradził Gapiszon, to musicie sami zajrzeć do tej książeczki. Jest w niej sporo tekstu i można się nauczyć rozpoznawać ryby i ich nazwy.
Młodszej wnuczce opowiadałam kilka razy tę historię, a potem dzieci same dopowiedziały nową opowieść o wędzonym morzu i połowie ryb.
Komiksowe książeczki z rysunkami pana Butenki to bardzo dobra lektura dla dzieci. Już wiele lat temu sama wycinałam historyjki z czasopisma i wklejając je do zeszytu miałam swój własny komiks. Zresztą to nie był tylko mój pomysł, wymieniałyśmy się z koleżankami nie tylko przygodami Gapiszona, ale także Gucia i Cezara, które początkowo były też w czasopismach dla dzieci.
Miło jest wracać do lat dziecięcych, to były zupełnie inne czasy, może niekoniecznie najgorsze, lecz pamiętam, że o książki wszyscy dbali i nie było takiego "wysypu" jak obecnie, więc kwitła wymiana między sobą. Teraz też się wymieniam, ale już tylko w gronie najbliższych i zauważyłam, że niektóre mamy traktują te starsze książki jako zło konieczne. A najbardziej nie lubią komiksów, lecz te nowocześniejsze książeczki właściwie o niczym... Dlatego cieszę się, że moje synowe mają inne podejście do starszych lektur. Nawet książki ze strychu, które wydawane były w latach sześćdziesiątych cieszą oczy moich dzieci i wnuków. Chyba zbyt daleko odbiegłam od tematu. Wracam do Gapiszona zatem.
Może nie jest zbyt prosta lektura dla małych dzieci, lecz można historię opowiedzieć im prościej, więc polecam wszystkim dzieciom i rodzicom a także dziadkom żeby sobie mogli przypomnieć swoje dzieciństwo. Ja nauczyłam się czytać na historyjkach Bohdana Butenki.
Polecam.

#Wyzwanie LC Sierpień 2022

Książka z dzieciństwa i początek miłości do komiksów. Zabawna, pouczająca, zaczytana...

Polecam !

Polecam !

Z Gapiszonem nie ma tutaj czasu na nudę- wiele gier słownych nas rozbawia, a jego nowe pomysły czasami wręcz absurdalne z pewnością zaciekawią i młodszego i starszego czytelnika.

Więcej w recenzji:

Więcej w recenzji:

2081

Przezabawne

Przezabawne

Mimo tego, że lektura jest niełatwa (trudne słowa i długie, rozbudowane zdania),mój czterolatek nękał mnie nią co najmniej rok (z krótkimi przerwami na coś innego Butenki).

Słyszeliście o Gapiszonie, bohaterze polskiego serialu animowanego, emitowanego w paśmie Wieczorynki? A może sami oglądaliście tę bajkę? Ja niestety nie miałam okazji. Za to teraz oglądam i czytam razem z Wiki książeczkę "Gapiszon i wędzone morze".

Gapiszon przyjechał do babci na wakacje. Jak się jest u babci to można robić różne rzeczy, dlatego też Gapiszon postanowił złowić taką rybę, żeby móc się nią później pochwalić. W pierwszej kolejności, Gapiszon przygotował sobie wędkę. Później postanowił przejżeć encyklopedię w poszukiwaniu odpowiednio imponującej ryby. Z pośród wielu gatunków, na swoje trofeum wybrał wędzoną rybę. Przyszła pora na połów, ale gdzie taką rybę znaleźć?

"Gapiszon i wędzone morze" to bardzo ładnie wydana, książeczka dla maluchów. Jej format jest taki sam, jak wcześniej opisywanej przeze mnie książki "Grzyby i król". Według mnie obie książeczki mogłyby być trochę mniejsze, jednak Wiki nie ma problemu z tak dużym rozmiarem stron, więc nie będę się czepiać :)

Ilustracje Bohdana Butenko wyjątkowo trafiają do maluchów. Wiki ostatnio zdecydowanie częściej sięga po książki "Grzyby i król" i "Gapiszon i wędzone morze" niż po inne książeczki, nawet Elmer zszedł na drugi plan.

Historia opisana w książce jest przystępna i dowcipna. Ze względu na większą ilość tekstu oraz sporo nazw ryb, książka bardziej nadaje się dla czterolatków niż dla dwulatków. Można jednak, maluszkom po prostu opowiedzieć książeczkę, ja właśnie tak robię. Oczywiście przeczytałam jej całość jednak zdecydowanie Wiki bardziej pasuje wersja opowiadana przeze mnie (wiecie, chodzi o to szybsze przewracanie stron ;)) Moja Kruszyna uwielbia sama czytać książeczkę o Gapiszonie :) Jakby tak z daleka popatrzeć to wygląda jakby faktycznie potrafiła już czytać i to całkiem płynnie :) Paluszkiem sobie pokazuje wyrazy i coś tam po swojemu, intonując czyta :)

Gapiszona przeczytałem i sobie i małemu, potem wróciłem do tej cienkiej książeczki i przeczytałem jeszcze raz. Bo mi coś zgrzyta. I za cholerę nie wiem co. :(

Bohdana Butenkę znają chyba wszyscy z mojego pokolenia, bardzo się ciesze że Wydawnictwo Dreams zdecydowało się na wydawanie kolejnych jego książek. Gapiszon i Kwapiszon to postacie niemal kultowe, podobnie jak Gucio i Cezar. Kreska Pana Bohdana jest tak charakterystyczna, że nadal pamiętam jego ilustracje do wierszy Jana Brzechwy ze zbioru Androny (nie , nie te z tego wznowienia Prószyńskiego :)). Krasnoludek którego czytaliśmy niedawno był uroczy. Zabawny, z klimatycznymi rysunkami i świetnym pomysłem. W Gapiszonie też jest to wszystko ale mnie tu zgrzyta, może oczekiwałem zbyt wiele?

Reszta opinii na:

• Dzieci
  • Bibliotekoznawstwo - Literatura dla dzieci i młodzieży
  • 2021 dzieci
  • Przeczytane z Oliwką
  • L-owe
  • Bobcio

Dodaj cytat z książki Gapiszon i wędzone morze