Wielki rajd

2013-01-01
2013-01-01
Przemysław Tomanek
UPA Hromenko sotnia

Autor dość ciekawie opisuje zmagania swojego oddziału UPA w czasach powojennych, wprowadza czytelnika w akcję. Jednak brakuje tu historii działań oddziału Dudy w trakcie II wojny światowej, o której autor milczy. Również sposób opisu walk budzi zastrzeżenia. Z jednej strony mamy Wojsko Polskie, czyli zdaniem autora "wychowanków Bieruta", gubiących czapki, uciekających w popłochu. Również polscy cywile przedstawieni są jako bandyci i złodzieje. Z drugiej strony sotnię UPA, składającą się z żołnierzy zawsze gotowych do boju, z którego wychodzili często bez strat, sami zabijając kilkunastu-kilkudziesięciu wrogów, a czasem udzielający pomocy medycznej polskim jeńcom - kto chce niech w to wierzy. Interesujący jest opis wędrówki przez Polskę i Czechosłowację, kiedy oddział mimo wielu trudności pokonywał kolejne kilometry, choć i tutaj nie brak propagandy. Można przeczytać, ale oczekiwałem spojrzenia od drugiej strony na temat walk między oddziałami WP i UPA po II wojnie światowej, wyjaśnienia celu walki(prócz oczywiście utworzenia państwa ukraińskiego) oraz pomysłu na dalszą politykę wobec choćby Polski czy ZSRR, jednak tego nie znalazłem.

Temat działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii od wielu lat budzi uzasadnione emocje. Spychana na boczny tor problematyka przez lata omawiana była z perspektywy Akcji „Wisła”. Dopiero w latach 90-tych zaczęły pojawiać się na polskim rynku wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, również z ukraińskiej strony. Niestety, jak to w przypadku partyzanckich wspomnień bywa, są one najczęściej tknięte subiektywizmem i wybiórczością. Od tego mankamentu nie uchronił się „Wielki rajd”, który dotyczy właściwie tylko wydarzeń z 1947 roku.
Trzeba jednak przyznać, że od strony wojskowej przeprowadzenie sotnią „Hromenki” udanej operacji odwrotowej przez granice Czechosłowacji może nawet budzić podziw. Z tego punktu widzenia warto tę książkę poznać. Mychajło Duda, bo tak właściwie się nazywał, był zaliczany do jednego ze zdolniejszych spośród dowódców kurenia „Udarnyky”, choć także na nim ciążą zarzuty popełnienia mordów na ludności cywilnej. Co ciekawe, zginął dopiero w 1950 roku w trakcie misji kurierskiej realizowanej na terytorium Ukrainy. Jak zwykle w przypadku literatury tego typu trzeba podchodzić do niej z dużą ostrożnością oraz pewnym przygotowaniem merytorycznym odnośnie kontekstu historycznego.

Zakupiłem tą książkę dość tanio z myślą poznania ukraińskiego punktu widzenia w sprawie walk na Zakerzoniu. Po przeczytaniu całej książki można powiedzieć, że spełniła częściowo moje oczekiwania. Początkowo, jednak czułem wręcz odrazę do tej publikacji, która kipiała wręcz antypolonizmem, utożsamiając Polaków jako samych bandytów, rabusiów i degeneratów. Ukraińcy oczywiście byli przedstawieni z goła odmiennie, jako honorowi i nieskazitelni ludzie. Coś co mi się nie podobało, to to że autor zaczyna swoje wspomnienia wiosną 1947, nie wspominając w ogóle o swojej działalności przed tą datą (służba w niemieckim batalionie Roland, szkolenie dywersyjne w 1939 w III Rzeszy, ataki na Birczę w 1945) i nie wyjaśnia genezy powstania konfliktu polsko-ukraińskiego. Czytelnikowi niezorientowanemu w historii autor może łatwo przedstawić sytuację, że to Ci źli Polacy wysiedlają Ukraińców praktycznie bez żadnego poważnego powodu.
Moja ocena tej pozycji rosła natomiast wraz z kolejnymi stronami, gdzie autor już faktycznie opisuje sam przebieg wędrówki i zdarzające się na co dzień potyczki najpierw z oddziałami KBW, LWP a po przekroczeniu granicy także z CzAL i SNB, co sprawiało iż książkę zaczęło czytać się płynnie , czego nie mogę powiedzieć o początkowych rozdziałach.
Daję ocenę 5,5 ale, że takowej nie ma zaokrąglam do 6. Przyszłym czytelnikom polecam podejść do tej książki z dystansem, bowiem autor mocno podkoloryzowuje swój naród, co zresztą mnie nie dziwi, skoro należał przed wojną do OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów).

Antykomunizm jest w Polsce tak silnie zakorzeniony, że po wyczerpaniu się tematów związanych z działalnością polskich Żołnierzy Wyklętych, wiele osób szuka historii ich odpowiedników poza granicami kraju. Dlatego trudno się dziwić, że w Polsce zaczęły się ukazywać nawet wspomnienia żołnierzy UPA, którzy wspominają swój szlak bojowy podczas walk z NKWD oraz KBW. Niestety wszystkie tego typu publikacje są mocno stronnicze i od razu bije z nich mocne podkoloryzowanie rzeczywistości. Z "Wielkiego rajdu" można się więc dowiedzieć, iż oddział UPA właściwie nie przegrywał potyczek, ale... jednak z jakiegoś powodu musiał stale się wycofywać, w tym przez tereny Czechosłowacji, zaś jednocześnie miał być wszędzie witany niemal kwiatami. Tak chyba nie było, więc lekko pachnie to wszystko powieścią science fiction.

• XX wiek
  • Wyd. Mireki
  • Bieszczady
  • Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Wielki rajd