Dudziak

5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
У великому рейді
UPA, Hromenko, sotnia
Orest

Wspomnienia dowódcy sotni UPA, która spod Przemyśla przebiła się przez Czechosłowację i Austrię do Bawarii.

Akcja "Wisła" trwa, Pętla wokół UPA zaciska się. Dostaję rozkaz przebijania się do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech.

źródło opisu: Wydawnictwo Mireki, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MM1990 | 2017-11-10
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Antykomunizm jest w Polsce tak silnie zakorzeniony, że po wyczerpaniu się tematów związanych z działalnością polskich Żołnierzy Wyklętych, wiele osób szuka historii ich odpowiedników poza granicami kraju. Dlatego trudno się dziwić, że w Polsce zaczęły się ukazywać nawet wspomnienia żołnierzy UPA, którzy wspominają swój szlak bojowy podczas walk z NKWD oraz KBW. Niestety wszystkie tego typu publikacje są mocno stronnicze i od razu bije z nich mocne podkoloryzowanie rzeczywistości. Z "Wielkiego rajdu" można się więc dowiedzieć, iż oddział UPA właściwie nie przegrywał potyczek, ale... jednak z jakiegoś powodu musiał stale się wycofywać, w tym przez tereny Czechosłowacji, zaś jednocześnie miał być wszędzie witany niemal kwiatami. Tak chyba nie było, więc lekko pachnie to wszystko powieścią science fiction.

martoniusz | 2017-11-07
AldivonKacap | 2016-05-13