Moja Portugalia. Tryptyk europejski

Wydawnictwo: Universitas
9788324208265

Autor w 1979 roku założył na Uniwersytecie w Lizbonie pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej. zainteresowany kulturą i historią tego odległego kraju przygotował książkę, w której oprócz dziennika, jaki prowadził w czasie pierwszych miesięcy pobytu w Lizbonie, znalazły się: reportaże z podróży po Portugalii, które odbył w 1980 roku, trzy studia naukowe o związkach polsko-portugalskich, a przede wszystkim fascynująca opowieść o tragicznej historii miłości królewicza portugalskiego Pedra i Ines de Castro, w Polsce właściwie nieznana, o której w przeszłości pisało wieku znakomitych autorów portugalskich, hiszpańskich, francuskich, niemieckich czy angielskich. Książka jest pierwszym ogniwem przygotowywanego przez Autora tryptyku europejskiego. Kolejne tomy Mój Paryż i Moja Prowansja ukażą się w najbliższym czasie.

mon1ka | 2014-09-03

W ksiażce tej miałam problem z przbrnięciem przez opisy sztuki i dywagacje naukowe,ale nie żałuje,że po nią sięgnełam .Wytrwałość w lekturze doprowadziła mnie do odkrycia wielu interesujących rzeczy na temat Portugalii. Dzięki panu profesorowi mogłam uczestniczyć w spacerach po miasteczkach polwyspu iberyjskiego, poznać tamtejszych mieszkanców oraz poddać się czarowi historii o losach największych kochanków portugalskich Inès de Castro i Pedra.Miedzy wierszami mozna znalezc gdzieniegdzie ukryte ciekawostki. Jest to dobra książka dla tych ,którzy marzą o podróży do tego niewielkiego kraju odkrywców.

Sylwia | 2015-08-03
velvet | 2013-04-04