6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

zbiór opowiadań pt. Hej tam Podlasiem to ponowne odkrywanie i wielkie zauroczenie krainą między Bugiem i Narwią. zachwyt nad lasami, polami i ludźmi stamtąd. Pierwszym zauroczeniem była powieść Żurawiejka, okrzyknięta w latach osiemdziesiątych wydarzeniem literackim.

Mollinka_90 | 2016-09-12
Przeczytana: 2015 rok

Dzisiaj naszła mnie ochota na wyrażenie opinii o książkach, które dotyczą Podlasia - mojej małej ojczyzny.

Wiesław Rozbicki to twórca "tutejszy", podejmujący w swych utworach tematykę lokalną, akcję swych utworów lokujący na Podlasiu. Zbiór opowiadań "Hej tam Podlasiem" niezbyt przypadł mi do gustu, zarówno z powodu stylu pisania autora, jak i wyboru tematów poszczególnych opowiadań. Jest to jednak moja subiektywna ocena. Większość opowiadań skupia się wokół tematów kolejowych, lecz dwa spośród nich są naprawdę warte uwagi i zaciekawiły mnie swoją treścią. Pierwsze z nich przedstawia legendę o ukrytym w Puszczy Białowieskiej skarbie. Rzekomo po dziś dzień pilnuje go tajemniczy strażnik, choć istnieje też wersja, jakoby skarb został odnaleziony i wykorzystany w szczytnym celu. Jak podaje autor, dzięki pieniądzom ze skarbu można było wybudować w Hajnówce, staraniem księdza Dziewiatowskiego, jedną z najważniejszych cerkwi w Polsce - Sobór pw. Świętej Trójcy.

Drugie z opowiadań...

FannyBrawne | 2016-09-12