Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony

Luca Caioli Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2014-01-01
2014-01-01
reportaż literatura faktu sport biografie Neymar

Okładka książki Kylian Mbappe. Nie do zatrzymania Luca Caioli, Cyril Collot
Kylian Mbappe.... Luca Caioli, Cyril ...
Okładka książki Karim Benzema. Królewska perfekcja Luca Caioli, Cyril Collot
Karim Benzema.... Luca Caioli, Cyril ...
Okładka książki Mbappe Luca Caioli, Cyril Collot
Mbappe Luca Caioli, Cyril ...

W moje ręce wpadła kolejna biografia poświęcona wielkim piłkarzom naszych czasów. Z triady Lionel Messi – Cristiano Ronaldo – Neymar, ten ostatni osiągnął chyba relatywnie najmniejsze sukcesy. Tylko złoty medal olimpijski, brak medalu mistrzostw świata, zaledwie srebro w Copa America 2021. Pamiętajmy jednak, że w tym gronie jest on najmłodszym i ma przed sobą przynajmniej sześć lat grania na światowym poziomie. Z drugiej strony zauważalny jest mniejszy apetyt na sukces, jakby zawodnika zadowalały seryjne tytuły mistrza Francji w barwach PSG oraz świadomość bycia gwiazdą pop-kultury. Żywot celebryty, charakterystyczna fryzura, koszulki i inne gadżety sygnowane jego nazwiskiem – to jednak gigantyczne pieniądze i mogą budzić większe zainteresowanie niż sama gra.
O tym traktuje też niniejsza książka, aczkolwiek więcej w nim zachwytu nad niepoślednimi umiejętnościami Neymara. Autor zauważa też niepokorny charakter, w tym słynny konflikt z trenerem Santosu. Nadmierne zwiększenie poborów, aby zatrzymać gwiazdę „Ryb” w składzie doprowadziło do przekonania o swojej nieomylności. Wątpliwość może budzić powtarzana teza, iż w przypadku tej kariery nie chodzi o pieniądze. Cóż, książka została napisana w 2014 roku, jeszcze przed nałożeniem gigantycznej kary podatkowej.
Luca Caioli, podobnie jak w przypadku książki o Messim, przedziela kolejne rozdziały wywiadami z osobami ze świata piłki, które miały okazję zetknąć się z Neymarem. Czasem powoduje to zakłócenie toku narracji. Jest krótki polski wątek – debiut Brazylijczyka w Barcelonie (12 minut) miał miejsce w trakcie towarzyskiego meczu z Lechią Gdańsk (2:2) w 2013 roku. W sumie nieco lukrowana biografia (uwaga: w dwóch wersjach okładek w koszulce Brazylii i Barcelony),choć na uwagę zasługują wstawki o początkach futbolu w Brazylii oraz dziejach Santos FC.

Na początek mogę Neymara określić trzema podstawowymi wartościami: wiara, talent, miłość.

Sceptycznie podchodziłem do tej biografii, ale w końcu napisał mój ulubiony autor czyli Luca Caioli. W książce autor opisuje mnóstwo informacji, anegdot od początku kariery sportowej i wejścia na sam szczyt bez szukania zbędnych sensacji w jego życiu prywatnym. Znajdziemy nie tylko źródło informacji na temat samego zawodnika, ale także nieocenione kompendium wiedzy na temat całego brazylijskiego futbolu. Lektura jest dość krótka, ale nie można zapomnieć, że Caioli pisał ją, gdy Neymar miał zaledwie 22 lata.

To była naprawdę dobrze napisana biografia. Nie spodziewałam się, że historia Neymara mnie tak mocno może wciągnąć. Jak najbardziej polecam fanom piłki nożnej; oczywiście kibicom Santos, FC Barcelony, reprezentacji Brazylii i Neymara.

Książka o Neymarze to nie tylko bogate źródło informacji na temat samego zawodnika, ale także nieocenione kompendium wiedzy na temat całego brazylijskiego futbolu. Przydało się zwłaszcza przed mundialem, ale jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to przyda się i teraz, bo trudno wyobrazić sobie światową piłkę bez "Canarinhos".

Zajefajna książka !!!!

Książka przedstawia życie młodej gwiazdy piłki nożnej.Zawodnik ten gra dla FC Barcelony i reprezentacji Brazylii z której pochodzi.W książce wypowiadają się
dziennikarze, byli piłkarze oraz bliscy i znajomi piłkarza. Historia Neymara pokazuje że futbol to nie taka prosta sprawa.

Polecam miłośnikom piłki nożnej, FC Barcelony i fanom reprezentacji Brazylii oraz fanom samego Neymara !!!!

Zajefajna książka !!!!

Polecam miłośnikom piłki nożnej, FC Barcelony i fanom reprezentacji...

Luca Caioli, włoski dziennikarz, który wydał na świat kolejne papierowe dziecko wprost ze świata futbolu. Na swoim koncie ma już książki opisujące życie współczesnych legend piłkarskich, takich jak Ronaldo i Messi. Tym razem pod lupę wziął życie młodego, bo 22 letniego Brazylijczyka, który w ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie futbolu.
Czy istnieje jeszcze ktoś dla którego imię Neymar byłoby obce? Śmiem w to wątpić. W Brazylii już wiele lat temu został okrzyknięty „następcą króla Pelle”. Można by zadać pytanie czy to nie za szybko, czy po tak młodym piłkarzu, ciągle się kształtującym, to nie nazbyt wygórowane wnioski. Nic bardziej mylnego, wystarczy przedstawić zaledwie kilka jego sukcesów i prześledzić choć część jego kariery aby upewnić się, że imię Neymar to przyszłość światowego futbolu.
„Właśnie wtedy pojawia się Neymar- gracz reprezentujący uporczywość stylu poetyckiego. Ponieważ posiada on ogromny repertuar zwodów, trudnych do opisania, który zaskakuje swoją kreatywnością, świeżością.”
Caioli przedstawia nam w sposób uporządkowany jak chłopiec z Morgu das Cruzes staje się gwiazdą reprezentacji Brazylii i piłkarzem wielkiej Barcy. Z początku to widok standardowej drogi jaką musi przejść początkujący piłkarz. Pierwsze kroki w profesjonalnym futbolu Brazylijczyk stawia w Santosie, gdzie brylował przez niemal cztery lata. W 2013 roku został sprzedany za 57 mln euro do legendarnej Barcelony. W nowych barwach Neymar zaprezentował się na początku czerwca 2013 roku, gdzie niemal 56 tysięcy kibiców przybyło tylko po to aby móc być świadkiem tego bezapelacyjnie historycznego momentu. Warto podkreślić, że debiut w katalońskim klubie nowy numer 11 zaliczył w Polsce. Podczas towarzyskiego meczu z Lechią Gdańsk.
Warto zwrócić uwagę na to, że marka NRJ ma największą wartość rynkową na świecie, jeśli chodzi o marketing. Wyprzedza takie potęgi jak Messi i Bolt. Nic w tym dziwnego skoro chłopak z irokezem, dzięki swoim umiejętnościom sportowym jak i naturalności zwraca uwagę całego świata.
„Neymar oprócz swoich czarów z piłką pokazał naturalną charyzmę, wzbudzał sympatię, zaprezentował wielką zdolność do gry swoim wizerunkiem, niczym gwiazda muzyki pop.”
Oprócz tego do rozdziałów wplecione zostały wywiady z przeróżnymi osobami , w szczególnością związanymi z brazylijskim futbolem, które stanęły na drodze Neymara. Mowa tu między innymi o Pepe, Muricy Ramalho czy Tostao.
Mamy także możliwość przeczytać kilka faktów z prywatnego życia Juniho. Począwszy od mrożącego krew w żyłach wypadku, kiedy to kilkumiesięczny Ney ledwo uszedł z życiem, aż do rozterek związanych z wczesnym ojcostwem. Wszystko bez zbędnego zaglądania pod kołdrę.
Sam język książki jest zrozumiały, pozbawiony górnolotnych frazesów ze świata znawców piłkarskich. Książka może służyć także jako przewodnik po brazylijskich rozgrywkach. Mamy czytać dokładnie tyle ile wystarczy nam aby móc odnaleźć się w temacie, ale w 280 stronach inny zabieg nie byłby możliwy.
Żałuję tylko, że wiedzę o piłkarzu dowiadujemy się właściwie tylko z drugiej ręki. Moim zdaniem jeden średniej długości wywiad z gwiazdą Barcelony mógłby wzbogacić książkę. Pomóc nam w bardziej bezpośredni sposób wyrobić sobie zdanie na temat prawdziwego Neya.
„Piłka to najbardziej zazdrosna kobieta jaka istnieje. Jeśli nie traktujesz jej dobrze, przestaje cię kochać i może zrobić ci krzywdę. Ja kocham ją do szaleństwa.”
Książkę „Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony” polecam każdemu kibicowi piłki nożnej i Barcelony. Choć mam cichą nadzieję, że ta pozycja trafi także w ręce odważnych kobiet, które złamią stereotyp i pozwolą, aby historia Neya oczarowała je tak jak i oczarowała mnie.

Jak się zaczęła moja przygoda z FC Barceloną? Jako dwunastolatka, prawie trzynastolatka oglądałam z babcią mecz FC Barcelona-Lechia Gdańsk. W 79 min. wbiega Neymar, a ja nie wiadomo dlaczego zaczęłam klaskać. I chyba tak się zaczęła moja historia z tym klubem. Dzisiaj czuję, że to nie był wybór, tylko to było coś, co musiałam u siebie dojrzeć. Musiałam poczuć, że moje serce należy do FC Barcelony, a nie do żadnego innego klubu. W przyszłym miesiącu kupuję oficjalną bluzkę i marzę o pojechaniu do Barcelony. Jeden klub, a może zmienić całe twoje życie.

Dzisiaj jednak nie o mnie i FC Barcelonie, ale o jednym z jej zawodników, a mowa tu o Neymarze. Była to dopiero druga i na pewno nie ostatnia biografia, którą przeczytam. Moje pierwsze spotkanie z tym gatunkiem można zaliczyć do trochę powyżej przeciętnych, ale się nie zniechęciłam i tak, w moje łapki wpadł Neymar. Każdy kojarzy, prawda? W Brazylii jest gwiazdą, a jak to wygląda w Europie? Dzisiaj przedstawię wam historię chłopaka, który w wieku 21 lat został kupiony za 68 mln euro.

Początek mi się nie podobał. Było o wszystkim, tylko nie o Neymarze Juniorze. Autor przedstawił nam historię taty Juniora, który też był piłkarzem, ale o wiele słabszym od syna. Na starcie uznałam, że te wątki nie były potrzebne, a patrząc na całokształt, te pierwsze rozdziały przedstawiły nam dlaczego, kiedy, jak to wszystko się zaczęło. Porównując obie biografie, początek o wiele lepszy w wykonaniu Cioli, niż Faccio.

O Messim wiem dużo. Od wielu lat jest w Europie, zdobywa wiele goli dla Barcelony, trofea klubowe i indiwidualne. O Neymarze usłyszałam (dopiero!) podczas Pucharu Konfederacji, który wygrała Brazylia z Juniorem w składzie. Praktycznie nic o nim nie wiedziałam i chciałam się dowiedzieć kilku faktów o Neymarze z tej właśnie książki. I muszę przyznać, że ta biografia zmieniła moją perspektywę patrzenia na tego piłkarza. Wcześniej myślałam o nim tak: To ten piłkarz, który co chwile wymusza faule. A dzisiaj wiem dlaczego tak robi. Dowiadujemy się wielu interesujących faktów na temat Brazylijczyka od początku jego kariery, aż do dziś. I trzeba przyznać, że się zmienił... w FC Barcelonie dojrzał.

Liga Brazylijska jest mi obca. Nie oglądam żadnych meczy w tym kraju, bo ta liga jest po prostu zbyt słaba. Nie wiedziałam, że można zdobyć tam tyle trofeów, lecz chyba każdy wie, że football dla Brazylijczyków jest bardzo ważnym sportem (co Luca Cioli mocno zaznacza w swojej publikacji). Można przeżyć wspaniałą przygodę w Brazylii dzięki tej książce. Autor przedstawił nam całość - ligę i objaśniał jej poszczególne rozgrywki, a potem wplatał w nią szczegóły, czyli piłkarzy.

Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie wiedziałam, że na tak długo zamieszka w moim sercu. Widać, że autor poświęcił dużo czasu na napisanie biografii Neymara. Wpływa na to kilka czynników. Możemy poznać opinię wiele osób, na temat tego piłkarza, jak na przykład Vincente Del Bosque (aktualny trener Reprezentacji Hiszpanii) czy jego byłych trenerów. Jest to przedstawione w bardzo ciekawej formie - pytania i odpowiedzi. Taki zabieg był dla mnie miłą odmianą. Wolę taki sposób przedstawiania informacji, ponieważ wydaje się to a) ciekawsze b) szybciej i łatwiej czytamy biografię. W rozdziału na rozdział możemy śledzić jak Junior się rozwija. I muszę o czymś bardzo ważnym wspomnieć, czyli o warsztacie pisarskim Luca Cioli. Już od pierwszej była zahipnotyzowana jak szybko i sprawnie przyswajam informacje, które autor nam podaje na kartach tej powieści. Na szczęście niema tu miliona dat i trudnych nazwisk, tylko zostały wybrane te najważniejsze, co przyspiesza i umila czytanie.

Podsumowanie: Pewnie wyszła z tego zachwalająca piosenka o Neymarze i tej biografii. To była naprawdę dobra biografia książka. Nie spodziewałam się, że historia Neymara mnie tak mocno porwie. Jak najbardziej polecam fanom piłki nożnej, oczywiście kibicom FC Barcelony i Neymara. Osoby nie lubiące tego sportu mogą tą książką znudzić, ale ja się przy niej świetnie bawiłam! Porównując obie powieści o piłkarzach, ta o Neymarze jest o wiele lepsza. Widziałam, że Luca Cioli, również napisał biografię Messiego, po którą sięgnę w najbliższym czasie. Czy polecam? Tak! Zwłaszcza osobom, które są zainteresowane La Ligą, Reprezentacją Brazylii lub FC Barceloną.

Neymar. Nadzieja Brazyli, przyszłość Barcelony, Luca Cioli, Wydawnictwo Sine Qua Non, 288 str., 2014.

Ocena: 6/6

Luca Caioli w dobrej reporterskiej formie. To moje drugie spotkanie z jego twórczością i pewnie nie ostatnie. Bardzo podoba mi się styl jego biografii. Nie sięga po banał - chronologię zdarzeń, co w przypadku popularnego sportowca nie jest wielkim wyzwaniem. Caiola w umiejętny sposób wychodzi poza karierę sportową Neymara, przedstawiając go jako zwykłego chłopaka o niezwykłym talencie. Dobra książka, nie tylko dla fanów piłkarza, których z pewnością po ruszających dzisiaj (!) mistrzostwach świata przybędzie.

" Neymar był inny, był piłkarzem bardzo inteligentnym. Myślał szybko, szybciej niż inni przewidywał, co może się wydarzyć. Zawsze był krok przed innymi. Wiedział, dokąd dotrze piłka i jak zareaguje rywal" - tak właśnie wypowiedział się o brazylijskim napastniku jego pierwszy trener, Betinho.

Biografia młodego piłkarza rozpoczyna się od ukazania początku piłki nożnej w Brazylii oraz od krótkiego przedstawienia kariery sportowej jego ojca, Neymara Seniora. Wszystko wskazuje na to, że był naprawdę dobry, więc można przypuszczać, że część jego talentu przeszła na syna. Tytuł "Nadzieja Brazylii" pokazuje, że pomimo młodego wieku, Neymar jest ważnym ogniwem w kadrze narodowej i wiele osób oczekuje od niego wspaniałych występów.

Niewielu wie, że mając cztery miesiące Neymar przeżył wypadek samochodowy wychodząc z niego z lekkim urazem, a przecież mogło się to zakończyć inaczej, zdecydowanie gorzej.... Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent. Piłka nożna towarzyszyła mu w każdej wolnej chwili. Jego ojciec zadbał o to, by mógł się nieustannie rozwijać.

Jego przygoda z piłką nożną rozpoczęła się tak naprawdę w Santosie. Zaczynał w drużynie juniorów, ale już w 2009 roku zadebiutował w składzie seniorskim. Kibice "Ryb" mogli obserwować zmiany zachodzące w zachowaniu i grze młodego napastnika. Na początku intrygował niezwykłą fantazją, niesamowitym dryblingiem, jednak z czasem pokazał, że potrafi o wiele więcej. Już po roku występów w pierwszym składzie Santosu wiele europejskich klubów piłkarskich zwróciło uwagę na Juninho. Zawodnicy oraz trenerzy klubu podkreślają, że jest to niesamowicie pracowity młodzieniec, dla którego futbol jest wszystkim. Jednak od czasu do czasu pokazywał, że jest niepokorny. Po lekturze biografii mogę wskazać dwa przykłady impulsywności Neymara. Pierwszy z nich miał miejsce po zakończeniu meczu Ceara z Santosem. Juninho wdał się w kłótnię z obrońcą przeciwnej drużyny, co spowodowało, że chwilę później policja wbiegła na boisko, by zaprowadzić porządek. Drugą sytuacją jest pamiętny mecz z Atlético Goianiense, w którym ówczesny trener Dorival Junior nie pozwoli mu wykonać rzutu karnego po faulu na nim samym. Zdenerwowany napastnik nie krył oburzenia i ostentacyjnie wziął butelkę wody, a kamery telewizyjne zarejestrowały jego zachowanie. Wskutek tego, Dorival Junior zawiesił go na dwa spotkania, jednak władze klubu zażyczyły sobie, by 19-letni zawodnik zagrał w drugim meczu. Trener odmówił, co spowodowało, że musiał ustąpić z piastowanego stanowiska. Rok 2011 obfitował w sukcesy klubowe. Razem z Santosem sięgnął po wszystkie tytuły, dzięki czemu ten sezon przeszedł do historii. Pomimo tego, że kontrakt Neymara z Santosem obowiązywał do Mundialu, 26 maja 2013 roku Juninho ogłosił, że od nowego sezonu będzie zawodnikiem FC Barcelony. Wygrał ten klub spośród wielu propozycji, jednak po namowach kolegów, uznanych piłkarzy zdecydował, że zagra u boku takich gwiazd jak Leo Messi, Andres Iniesta czy Carles Puyol. Jego debiut w barwach nowego klubu odbył się w Polsce podczas towarzyskiego meczu z Lechią Gdańsk. Jednak na pierwszego oficjalnego gola musiał poczekać aż do spotkania z Atletico Madryt w ramach Superpucharu Hiszpanii. Dzięki jego bramce udało im się zremisować, a następnie wygrać cenne trofeum.

Niektórzy porównują go do Robinho, Ronaldinho, a nieliczni nazywali go drugim Pele'm. Pomimo młodego wieku jest wzorem do naśladowania dla wielu chłopców, co potwierdził Betinho: "Spójrz na młodych piłkarzy: robią sobie takie fryzury jak on, tak samo się ubierają, słuchają muzyki w takich samych słuchawkach. Kopiują go". W Brazylii jest jedną z największych gwiazd piłki nożnej, wszyscy na niego liczą, szczególnie, że zbliżają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, w których Canarinhos znajdują się w gronie faworytów.

Sama biografia jest bardzo dobra. Luca Caioli nie zawiódł mnie i jak zwykle utrzymał poziom. Autor skupił się głównie na dokonaniach sportowych Neymara, nie starał się doszukiwać sensacji w jego życiu prywatnym. Pozycja jest dość krótka, jednak nie dziwi mnie to, w końcu Juninho ma dopiero 22 lata i wszystko przed nim. Pomimo tego, warto po nią sięgnąć. Luca Caioli urozmaicił ją, przeprowadził liczne wywiady z osobami, które miały jakikolwiek wpływ na kształtowanie się kariery młodego napastnika. Z pewnością ta biografia jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów nr 10 reprezentacji Brazylii.

Zapraszam na mojego bloga: ja-ksiazkoholik.blogspot.com

• Sport
  • Piłka nożna