Kraj, gdzie nigdy się nie umiera

Okładka książki Kraj, gdzie nigdy się nie umiera
Ornela Vorpsi Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Inna Europa, Inna Literatura
Tytuł oryginału:
Il paese dove non si moure mai
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2008-04-23
Data 1. wyd. pol.:
2008-04-23
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375360325
Tłumacz:
Joanna Ugniewska
Tagi:
powieść włoska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
182 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: ,

Ornela Vorpsi urodziła się w kraju Envera Hodży. Gdy miała 28 lat wyjechała do Włoch, gdzie ukończyła studia na Accademia di Brenta, a następnie zamieszkała w Paryżu. Pisze po włosku, z mamą rozmawia po albańsku, na ulicy natomiast po francusku. Jej książki pisane są językiem, który stanowi syntezę wielu kultur.

„Kraj, gdzie nigdy się nie umiera” to groteskowa opowieść o kraju lat dziecinnych pisarki, o Albanii, w której ludzie nie znają słowa „pokora”. Nie jest to powieść, ale raczej zbiór obyczajowych historyjek opisanych z perspektywy dorastającej dziewczynki. Bohaterką i zarazem narratorką jest trzynastoletnia Ornela, a zbieżność imion głównej postaci i osoby autorki jest zapewne nieprzypadkowa.

Skoro książka ma być zwierciadłem przechadzającym się po dziedzińcu, to w tym wypadku lustro, w którym zostaje odbita albańska rzeczywistość ma nierówną powierzchnię, dając tym samym obraz nad wyraz krzywy. To paradoksalne, że w kraju, w którym się nie umiera, nie brakuje zmarłych, a śmierć jest tym co może zapewnić ci szacunek. Naczelna zasada brzmi bowiem: „Żyj, a będą cię nienawidzić, umrzyj, a będą cię opłakiwać”. Ale to nie jedyna z życiowych mądrości obywateli komunistycznej wówczas Albanii. Mieszkańcy owej krainy ulepionej z pyłu i błota, gdzie „ słońce pali tak mocno, że liście winorośli rdzewieją, a rozum zaczyna się topić” mają specyficzne podejście do piękna. W tym kraju urodziwa niewiasta musi uważać na swój „nieskalany kwiat”. Kwestią podstawową jest tu bowiem sprawa dziwkarstwa (przepraszam za dosadność, ale używam tu sformułowania narratorki opowiadań). Wszystko opiera się na jednej zasadzie „Ładna dziewczyna jest dziwką, a brzydka- biedaczka- nie”. Jeżeli więc nie masz męża, a jesteś piękna, jest to jednoznaczne z tym, że nie miewasz zbyt twardych zasad moralnych- tak sądzą albańscy mężczyźni. Nic, więc dziwnego, że bohaterki tej prozy łącznie z narratorką czują się niepewnie i mają wrażenie, że zostało na nich odciśnięte społeczne piętno, w którym czai się jedynie zawiść i zło. Kobiecość to sprawa wstydliwa, coś, co trzeba ukryć, tak samo jak przed Partią- Matką nie można się przyznawać do wiary w anioły, bo te są przecież zaprzeczeniem dialektyczno-materialistycznej teorii Darwina, na której opiera się komunistyczna edukacja.

„Kraj, gdzie nigdy się nie umiera” to proza z zacięciem feministycznym. Mężczyźni w przedstawionym przez Vorpsi świecie to nienasyceni erotomanii, którzy uważają kobiety za swoją własność. W tej mitycznej krainie panuje patriarchalny model rodziny. To żona jest podporządkowana mężowi, dla niego musi wstawać codziennie i robić się na bóstwo, a kiedy „Pana” nie ma w domu, bo wyjechał w interesach, albo na wojnę powinna się zaszyć, by udowodnić ,że na niego czekała.

Zdawać by się mogło, że w tych kilkunastu krótkich reminescencjach z dzieciństwa Ornela niejako stara się zestawić rozwijającą się w bohaterce kobiecość, która jest tłamszona, z wstydliwymi próbami wyjścia Albanii naprzeciw reszcie Europy. Postaci w tej powieści są zdegenerowani przez komunistyczny system, ale tego nie odczuwają. To mitomanii, którzy wierzą, że żyją w Ziemi Obiecanej. Jakakolwiek próba wyrwania się stąd jest niemożliwa, ponieważ to jest kraj, w którym śmierć nie ma racji bytu, poza jego granicami następuje zgon, a Albańczycy nie chcą umierać.

Historie opowiedziane przez trzynastoletnią Ornelę pisane są prostym językiem, krótkimi informacyjnymi zdaniami, ale jest w tej prozie coś onirycznego, coś co przyciąga i wabi, a mianowicie- tragizm miesza się tu humorem. Lekki, ironiczny ton sprawia, że książkę pochłania się jednym tchem.

Ornela Vorpsi urodziła się w kraju Envera Hodży. Gdy miała 28 lat wyjechała do Włoch, gdzie ukończyła studia na Accademia di Brenta, a następnie zamieszkała w Paryżu. Pisze po włosku, z mamą rozmawia po albańsku, na ulicy natomiast po francusku. Jej książki pisane są językiem, który stanowi syntezę wielu kultur.

„Kraj, gdzie nigdy się nie umiera” to groteskowa opowieść o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    234
  • Chcę przeczytać
    156
  • Posiadam
    46
  • Bałkany
    19
  • Ulubione
    6
  • Literatura albańska
    5
  • Bałkańskie
    4
  • Czarne
    4
  • 2014
    4
  • Literatura włoska
    3

Cytaty

Więcej
Ornela Vorpsi Kraj, gdzie nigdy się nie umiera Zobacz więcej
Ornela Vorpsi Kraj, gdzie nigdy się nie umiera Zobacz więcej
Ornela Vorpsi Kraj, gdzie nigdy się nie umiera Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także