historyczna
Anna

Klasyka literatury. Powieść historyczna, dotycząca postaci posła Władysława Sicińskiego, który jako pierwszy zablokował obrady sejmu, wykorzystując liberum veto w 1652 r. Powieść historyczna z 1889 r., dotycząca postaci posła Władysława Sicińskiego, który jako pierwszy zablokował obrady sejmu, wykorzystując liberum veto w 1652 r. Adam Krechowiecki (1850–1919) był konserwatywnym pisarzem...

Adam Krechowiecki (1850–1919) był konserwatywnym pisarzem sprzeciwiającym się nowym ruchom i prądom w sztuce. Pisarz przyjaźnił się z Henrykiem Sienkiewiczem i ślady tej przyjaźni widać także w jego twórczości. Dzieła Adama Krechowieckiego przypominają pisarstwo Henryka Sienkiewicza zarówno pod względem budowy artystycznej, jak i w sposobie prowadzenia narracji i wątków. Widać to również w powieści „Veto!”. Poglądy pisarza były bliskie postawie krakowskiej szkoły historycznej, od której przejął głównie zapatrywania na przyczyny upadku powstania styczniowego.
Autor pracował również jako dziennikarz. Będąc długoletnim redaktorem „Gazety Lwowskiej”, działał na niwie życia kulturalnego i społecznego. Przed związaniem się z „Gazetą Lwowską” był referentem sztuk teatralnych. Pochodził z rodziny ziemiańskiej.
Obecne wydanie utworu poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

źródło opisu: www.tygodnikprzeglad.pl

źródło okładki: www.tygodnikprzeglad.pl