Diuna

Tłumaczenie: Marek Marszał
Cykl: Kroniki Diuny (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Dune
Diuna
Marcin

Diuna F. Herberta w nowym tłumaczeniu Marka Marszała. Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich...

Diuna F. Herberta w nowym tłumaczeniu Marka Marszała.

Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne - przejęcie planety ukartowano.

W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul - końcowe ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit - staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie SF: Nebula (1965) i Hugo (1966).

"Diuna jest jedyną w swoim rodzaju powieścią prezentującą złożoność i bogactwo wykreowanego świata. Poza Władcą Pierścieni nie znam niczego, co można by do niej porównać".

Arthur C. Clarke

Frank Herbert (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak przede wszystkim epokowy cykl "Kroniki Diuny" - barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu.

Dom Wydawniczy REBIS wyda sześciotomowy cykl "Kroniki Diuny", na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapituła Diuną.

Fremen utkwił w księciu wzrok, po czym z wolna odsunął swoją zasłonę, odkrywając wąski nos i pełne usta okolone połyskliwą czarną brodą. Niespiesznie nachylił się nad brzegiem stołu i splunął na politurę.

Mężczyźni zaczęli zrywać się od stołu, lecz głos Idaho jak grzmot przetoczył się po sali:

- Stać!

W pełnej napięcia ciszy Idaho rzekł:

- Dziękujemy ci, Stilgar, za dar wilgoci twego ciała. Przyjmujemy go w duchu, w jakim został złożony. - I splunął na stół księciu pod nos, na stronie zaś powiedział: - Nie zapominaj, jak cenna jest tutaj woda, Wasza Wysokość. To był dowód szacunku.

źródło opisu: Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

książek: 2069
Andrew Vysotsky | 2010-11-24
Przeczytana: 01 września 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

DIUNA - PIEKŁO O JAKIM MARZYMY

Diuna (oryg. Dune) Franka Herberta, to powieść jak żadna inna. Jest to coś, czego nie da się z niczym porównać. Nie piszę pod wpływem fascynacji dopiero co ukończoną lekturą. Pierwszy raz czytałem ją lata temu a potem po wielokroć do niej wracałem. Co w niej jest wyjątkowego? Wszystko.

Głównym bohaterem tej epickiej w pełnym tego słowa znaczeniu opowieści jest Paul, syn księcia skazanego przez los na przegraną i śmierć. Paul Atryda traci ojca i musi walczyć z jego wrogami na przeklętej pustynnej planecie, gdzie wody jest tak mało, iż odzyskuje się ją nawet z ciał zmarłych. Wrogowie nie przebierają w środkach, gdyż glob, choć niegościnny, jest jedynym we wszechświecie źródłem cudownego melanżu o niesamowitym działaniu na ludzki mózg i ciało.

Powieść ma swoje lata (to w końcu 1965 rok), ale w przeciwieństwie do innych wiodących dzieł s-f w ogóle się nie zestarzała. Świat w niej wykreowany jest tak oryginalny, że nie naruszył go ani trochę postęp...

Arek | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

"Diuna" jest niewątpliwie pozycją obowiązkową dla fanów science-fiction. Z utworu wyłania się świat okrutny, w którym tylko silni, inteligentni, wyedukowani ludzie mogą przetrwać. To świat intryg i zdrad, świat arystokracji walczącej o panowanie na pustynnej planecie Arrakis potocznie zwanej "Diuną". Diuna to rodzaj wydmy.
Niestety ten gatunek nie leży mi. Ani jego klasyka ani "Igrzyska Śmierci" stylizowane na Si-fi. Skończyłem lekturę tej opasłej pozycji, w jednej piątej dwa dni temu. Do teraz nie zostało mi w pamięci prawie nic. Wprawdzie z początku powieść wciągała, ale z czasem zaczęło mi się nudzić. Akcja posuwała się niezwykle powoli, topornie, tak jakby autor nie wiedział w którą stronę posunąć akcję. Chociaż sprawnie wprowadzał nas w swój ogromny i złożony wszechświat wyobraźni. Nie można powiedzieć że to co przeczytałem nie podobało mi się. Było niewątpliwie dobrze napisane, Frank Herbert ma talent i to bardzo duży i jest inteligentnym pisarzem, jednak ten gatunek jak...

anika | 2014-10-29
Przeczytana: 28 października 2014

"Diunę" mam od dawna i dawno zamierzałam ją przeczytać, ale zawsze na zamiarach się kończyło. Niedawno natknęłam się na jakąś jej recenzję na LC i zachęcona nią sięgnęłam po książkę. Potem przez kilka wieczorów znikałam na Arrakis i kibicowałam Atrydom w ich walce z Harkonnenami, żałując, że tak szybko ubywa mi kartek. Nie chciałam opuszczać "Diuny". Zanim jednak skończyłam czytać tom I, zdążyłam dokupić pozostałe pięć tomów "Kronik..." i za chwilę znów zatopię się w lekturze.

irka | 2015-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Intrygująca książka. Świat stworzony przez autora 50 lat temu na pustynnej planecie nadal fascynuje, uwodzi i przyciąga jak magnes. Od pierwszych stron czytelnik zostaje wciągnięty w intrygi i zdrady, w wir walki o władzę, wpływy i o wolność. Książka przepełniona jest magią i ezoteryką. Nie jestem fanką literatury SF, lecz tę książkę przeczytałam z dużą przyjemnością.

Danway | 2011-04-18
Przeczytana: 1999 rok

Już kiedyś wspominałem, że dziwne są czytelnika spotkania z książką. Tak było ze mną i z legendarną "Diuną" Franka Herberta. Najpierw grałem w grę Dune 2 i to u swojego kuzyna na Amidze. Potem nieoczekiwanie w moje ręce wpadł film Davida Lyncha o tym samym tytule jeszcze na kasecie video. Po obejrzeniu filmu wybrałem się do biblioteki, gdzie wypożyczyłem dwutomowe wydanie z Wydawnictwa Iskry.

I tak zaczęła się moja wielka miłość do całej serii, ale po kolei.
Książka, której akcja zaczyna się w roku 10991 Ery Gildii. Jak się człowiek wczyta to ten zapis nie jest niczym dziwnym, a na początku zachęca do zabrania się do czytania i zbierania informacji dotyczących tego przepotężnego świata. Na początku trafiamy na planetę Kaladan, gdzie żyje główny bohater powieści wraz z matką i ojcem oraz całym orszakiem bliskich im osób. Stamtąd Paul Atryda, o którym mowa, ma przenieść się na tytułową Diunę zwaną Arrakis. Wcześniej jednak musi przejść bardzo ważny test ważny dla jego dalszego...

Zaintrygowała mnie okładka tej powieści. Niewiele słyszałam na temat tej powieści i nigdy nie zamierzałam jej przeczytać. Pod wpływem impulsu wypożyczyłam i nie żałuje, absolutnie, że poświęciłam jej czas. Początki jednak nie były dla mnie łatwe, ponieważ natłok pojawiających się nowych słów, dziwnych postaci, rzeczy i pojęć powodowała, że czułam się dezorientowana, ale jakże o było intrygujące. Frank Herbert wykreował niesamowicie ciekawy świat i niepowtarzalne postacie. "Diuna" to powieść, która intryguje, dziwi, wciąga i uzależnia. Niezwykła przygoda i jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów. Polecam absolutnie wszystkim czytelnikom.

kaktusowaona71 | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Diuna. Arrakis.
Planeta odbierająca i dająca życie.
Planeta pułapka
Planeta uzależniająca
Planeta tajemnica
Planeta.
Z tą książką Herberta jestem zaznajomiona już od wielu wielu lat..
Jest to dla mnie absolutna i niedościgniona podstawa gatunku SF. Coś na kształt wyznacznika dla całego nurtu.
Książka przepełniona wizjonerstwem i mistycyzmem- ale też intrygami, kłamstwami, i polityką zapętloną na tak wielu płaszczyznach...Plany w planach w środku planów...
Pozycja w odbiorze nie najłatwiejsza, to fakt, ale ma w sobie coś co stale do niej przyciąga.. Wciąż od nowa i od nowa.
Czytając.. widzimy martwą, żywą planetę o zapachu melanżu. Czujemy wyżerające ciało i odbierające dech Samumy. Swędzi nas skóra od wciskającego się wszędzie piachu, a nieustannie lejący się z nieba żar wysysa z naszych ciał ostatnie mikrokrople wilgoci. To przerażające miejsce do życia.
To jedyne miejsce do życia.
Wszystko jest kwestią podjętych wyborów i ryzyka obrania którejś drogi spośród setek możliwości...

Shimik | 2016-02-19

Robiłem wiele podejść do tej książki i zawsze rezygnowałem po jakimś rozdziale czy dwóch. Teraz powiedziałem sobie, że tak już dalej nie może być i ją przeczytam. Skończyło się, mogę już ją zdjąć z półki, nie będę za nią tęsknić. Po prostu czytałem ją na siłę i było to męczące. Największym plusem jaki znalazłem w tej książce jest świat stworzony przez autora. Arrakis to niewątpliwie ciekawy świat, pełen niebezpieczeństw i swoistego piękna. Natomiast jeśli chodzi o dalszą część tej historii to już nie zrobiła na mnie wrażenia (duży udział miało to, że mi się ciężko czytało). Bohaterowie, nic do nich nie mam, ale też nie było czegoś takiego abym kogoś polubił czy na odwrót. Moim zdaniem sympatia do bohaterów/bohatera jest bardzo ważna.

| 2015-09-16
książek: 1916
Silaqui | 2011-05-13
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Dzisiaj nie uświadczycie „regularnej” recenzji. Recenzowanie dzieł opatrzonych etykietą „klasyka” jest dość niewdzięcznym zadaniem: gdy książka znana jest i szanowana przez miliony czytelników, to trudno napisać cokolwiek nowego. Z drugiej strony jednak wielu ludzi ma uraz do wszelakiej klasyki (skutecznie zaszczepiony przez nasze kochane szkolnictwo), i czasem trzeba pokazać potencjalnemu czytelnikowi, że klasyczne nie oznacza nudne, a co więcej: może porwać lepiej, niż niejeden współczesny bestseller. Ale tym razem nie chodzi o problem ocenienia czy opisania klasyki. Diuna jest dla mnie czymś więcej niż tylko książką, historią i niesamowitą podróżą w głąb wyobraźni. To kamień milowy w moim czytelniczym życiu, i po wielu próbach porzuciłam plan napisania o dziele Franka Herberta klasycznej opinii.

Pierwszą przygodę z Arrakis zaliczyłam dobre pięć lat temu, i szybko okazało się, że będzie to jedna z tych przypadkowych znajomości, które prędko przemieniają się dozgonną przyjaźń do...