Okładka książki Karpacka wojna trzech cesarzy. Z działań wojennych I wojny światowej na lądzie i w powietrzu. Andrzej Olejko
Andrzej Olejko Wydawnictwo: Carpathia historia
historia
Carpathia
2013-01-01
2013-01-01
9788362076802

Okładka książki Manyłowa 1915. Bieszczadzki epizod Wielkiej Wojny Jurij Fatuła, Andrzej Olejko
Manyłowa 1915.... Jurij Fatuła, Andrz...
Okładka książki Studia o społeczeństwie, gospodarce i polityce Edyta Czop, Paweł Fornal, Sławomir Gajdur, Aneta Górecka-ziobrowska, Paweł Grata, Marcin Jurzysta, Wojciech Kwieciński, Anita Lehmann, Jolanta Lenart, Zbigniew Lenart, Agnieszka Mirkiewicz, Andrzej Olejko, Adam Pobiadyński, Dorota Semków, Julian Tarnawski, Juliusz Verne, Wiesław Wierzbieniec, Robert Witalec
Studia o społe... Edyta Czop, Paweł F...

Książka jest zlepkiem prac różnych autorów, nieudolnie zestawionym w jedną całość. Dlatego na rożnych stronach można znaleźć czasem sprzeczne wręcz opinie. Widać brak krytyki źródeł. Dość liczne są przy tym błędy merytoryczne. Więcej w wideorecenzji, a w jej opisie odnośniki do recenzji drukowanej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka napisana okropnym, ciężkim i manierycznym stylem, nierówna, efekciarska, nieprzemyślana. Merytorycznie mierna, ale przede wszystkim napisana z naruszeniem standardów etycznych w nauce. Jest de facto plagiatem patchworkowym: autor bierze po kilka stron z różnych publikacji, skleja to robiąc minimalne poprawki natury technicznej, wtrąca swoje arcyniepotrzebne uzupełnienia i udaje, że to jego własne słowa. Odniesienia do wartościowych publikacji np. niemieckojęzycznych kopiuje z przypisów innych autorów, bo sam owych książek nie miał nawet w ręce. Co chwilę próbuje zmylić czytelnika (lub recenzenta),podając inne numery stron niż te, na których znajdują się spożytkowane przez niego treści. Wisienką na torcie jest to, że o sprawie dezercji czeskiego 28. PP wyraża dwa razy zupełnie odmienne zdanie, w zależności od tego, z jakiego opracowania właśnie korzystał.
Rzekome archiwalia wykorzystane tu to tak naprawdę maszynopisy opracowań, które ich autorzy zdeponowali w archiwum. Nie są to jednak źródła pierwotne, co sugeruje A. Olejko i na jakich wypadałoby pracować.
Omawiana publikacja miała być tzw. książką profesorską, ale Olejko profesury belwederskiej nie dostał. Sprawę publikacji zgłoszono do rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a więc jego pracodawcy. Ostatecznie Olejko otrzymał naganę (bo potwierdziły się zarzuty dotyczące naruszenia dobrych obyczajów w nauce) i został z owego uniwersytetu usunięty. Szczegóły:

Praca będąca jakoby plagiatem, praca która przerwała piękną karierę naukową autora. Bardzo przyjemna w odbiorze, bardzo popularna, niezbyt naukowa, świetne pióro Olejki. Do 10 na 10 trochę jednak brakuje. Profesorze Olejko, nie pękaj, i wracaj do pisania książek - ja osobiście bardzo na to liczę i nie mogę się doczekać.

Moim zdaniem niezła książka o wojnie w Karpatach. Podczas I wojny światowej warto przeczytać.

• Nigdzie
  • Romanov