Wysłanniczka

Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Wydawnictwo: Muza
6,36 (143 ocen i 30 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
11
8
15
7
35
6
40
5
26
4
5
3
2
2
4
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Messenger
data wydania
ISBN
9788377586068
liczba stron
448
język
polski
dodała
Ag2S

Znakomity, rozgrywający się współcześnie thriller o ataku terrorystycznym z użyciem broni biologicznej. Studium psychologiczne terrorystki, która jest także ofiarą swojej okrutnej gry. Panorama współczesnej Ameryki, która jest synonimem Zachodu (kontrasty społeczne, zachłanność, konsumpcjonizm, pogarda dla tych, którzy nie spełnili się w świecie amerykańskich marzeń). W świecie coraz...

Znakomity, rozgrywający się współcześnie thriller o ataku terrorystycznym z użyciem broni biologicznej. Studium psychologiczne terrorystki, która jest także ofiarą swojej okrutnej gry. Panorama współczesnej Ameryki, która jest synonimem Zachodu (kontrasty społeczne, zachłanność, konsumpcjonizm, pogarda dla tych, którzy nie spełnili się w świecie amerykańskich marzeń).

W świecie coraz większych zagrożeń, uśpionych komórek tajnych organizacji i niewidzialnych wrogów ta książka opowiada o wojnie z terroryzmem w sposób niezwykle emocjonujący, a zarazem głęboko ludzki.

Daria jest młodą fanatyczną terrorystką i nosicielką śmiercionośnego wirusa ospy. Pewnego dnia zostaje wysłana do Nowego Jorku jako rzekoma dziennikarka, by tu roznosić wirus i przynieść śmierć milionom niewinnych ludzi. Jest „strzałą”, która ma ugodzić znienawidzonego zachodniego szatana.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

źródło okładki: http://muza.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Bomba biologiczna

Daria Vermiglio przybywa do Ameryki tylko w jednym celu – aby zwyciężyć Wielkiego Szatana. Innymi słowy, marzy, by jako terrorystka rzucić dumnych Amerykanów, nie szanujących i niewielbiących Allacha na kolana. Nie jest jednak żywą bombą, która ma zostać zdetonowana w samobójczym ataku. Jest nosicielką. Śmiertelną nosicielką. Pod przykrywką dziennikarki modnego, włoskiego młodzieżowego pisma, wykonuje tajną i zabójczą misję, mając w pamięci los, który spotkał jej rodzinę. Allach nie zapomina. Daria też nie. Czy w ciągu 16 dni USA nawiedzi plaga, czy też uda się jej zapobiec? Jaki los życie szykuje dla Darii?

Miller znany jest najbardziej z jednego – roli w serialach: „Z archiwum X” i „Millenium”. Napisał też sporo scenariuszy, parał się reżyserią, a od pewnego czasu także pisarstwem. „Wysłanniczka” to jego trzecia powieść. Oczywiście zasłużyła na tytuł bestsellera i takim, przynajmniej na terenie USA, zapewne jest. Składa się na to kilka przyczyn. Po pierwsze – tamtejszy rynek wydawniczy jest nieco większy, niż nasz. Po drugie – Amerykanie uwielbiają thrillery, a po trzecie – uwielbiają szczególnie te, które opowiadają o terrorystach. Oczywiście muszą też się dobrze kończyć (dobrze dla Amerykanów). Te wszystkie cechy ma „Wysłanniczka”, powieść, która opowiada o losach młodej terrorystki, która kierując się własnymi pobudkami zostaje wysłana do Stanów tylko w jednym celu – zabicia jak największej liczby lubujących się w podłym jedzeniu ich mieszkańców. Książka Millera jest...

Daria Vermiglio przybywa do Ameryki tylko w jednym celu – aby zwyciężyć Wielkiego Szatana. Innymi słowy, marzy, by jako terrorystka rzucić dumnych Amerykanów, nie szanujących i niewielbiących Allacha na kolana. Nie jest jednak żywą bombą, która ma zostać zdetonowana w samobójczym ataku. Jest nosicielką. Śmiertelną nosicielką. Pod przykrywką dziennikarki modnego, włoskiego młodzieżowego pisma, wykonuje tajną i zabójczą misję, mając w pamięci los, który spotkał jej rodzinę. Allach nie zapomina. Daria też nie. Czy w ciągu 16 dni USA nawiedzi plaga, czy też uda się jej zapobiec? Jaki los życie szykuje dla Darii?

Miller znany jest najbardziej z jednego – roli w serialach: „Z archiwum X” i „Millenium”. Napisał też sporo scenariuszy, parał się reżyserią, a od pewnego czasu także pisarstwem. „Wysłanniczka” to jego trzecia powieść. Oczywiście zasłużyła na tytuł bestsellera i takim, przynajmniej na terenie USA, zapewne jest. Składa się na to kilka przyczyn. Po pierwsze – tamtejszy rynek wydawniczy jest nieco większy, niż nasz. Po drugie – Amerykanie uwielbiają thrillery, a po trzecie – uwielbiają szczególnie te, które opowiadają o terrorystach. Oczywiście muszą też się dobrze kończyć (dobrze dla Amerykanów). Te wszystkie cechy ma „Wysłanniczka”, powieść, która opowiada o losach młodej terrorystki, która kierując się własnymi pobudkami zostaje wysłana do Stanów tylko w jednym celu – zabicia jak największej liczby lubujących się w podłym jedzeniu ich mieszkańców. Książka Millera jest swoistą prozą drogi, choć daleko jej do Salingera, czy Steinbecka, w której to główny bohater podróżuje przez Stany Zjednoczone, poznając ich mieszkańców, czy odwiedzając różnorakie, mniej lub bardziej cudaczne miejsca. Taka rola przypada Darii, która po częściowej demaskacji, musi uciekać z Nowego Jorku, przy okazji nieco zwiedzając. Oczywiście poznaje szereg ludzi, a z niektórymi się nawet zaprzyjaźnia. A wszystko to po to, by doznać niezwykłej przemiany i zrozumieć, że Amerykanie nie są tacy źli.

Ten lekki sarkazm nie pojawia się bez przyczyny. To bowiem ciekawa książka, o nietypowym terroryzmie, opowiadana głównie z punktu widzenia „złego” charakteru, czyli coś, co nie jest spotykane na co dzień. Wszystko to jednak zostało zaprzepaszczone przez „hurra-amerykanizm” autora, który, wzorem reżyserów kina katastroficznego rodem z Hollywood, kończy wszystko cukierkowym happy endem. Na dodatek wyjątkowo mizernie, pewnie z powodu braku wiedzy w tej materii, przedstawiono wątek walki z terroryzmem – wszelkie kluczowe akcje bowiem „dzieją się” podczas przygód Darii, więc tak naprawdę wtedy, gdy o nich nic nie wiadomo – czytelnik raczony jest jedynie ich wynikiem. Jak na thriller – wyjątkowo to niesmaczne.

Do połowy książkę tą czyta się z zainteresowaniem, potem pozostaje potęgujący się z każdą stroną niesmak. To pozycja dla tych, którzy w Ameryce widzą zbawcę narodów, a wszelką odmienność potępiają w czambuł. Nawet wątek filozoficzny jest tu jakiś dziwny. Tylko dla zagorzałych fanów książek z terroryzmem w tle.

Bartek `barneej` Szpojda

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (616)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1034
Mollinka_90 | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2019

"Wysłanniczka" odbiega swoją budową i tematyką od książek, które wybieram najczęściej. Można by ją zaklasyfikować jako thriller, jednak wydaje się mieć więcej wspólnego z powieścią sensacyjną, a nawet fantastyką polityczną. Mimo, że doczytałam powieść do końca, wzbudziła ona we mnie bardzo mieszane uczucia i nadal nie wiem, co o niej sądzić - czy jest na swój sposób genialna odkrywcza, czy jednak powiela schematy znane z wielu amerykańskich filmów o niezłomności i potędze USA? Ponieważ podczas lektury okropnie się męczyłam stylem autora, który zupełnie mi nie podszedł i wielokrotnie miałam ochotę odłożyć książkę na półkę "niedoczytane", daję powieści tylko 4 gwiazdki.

Docenić należy sam pomysł na fabułę i postać głównej bohaterki. Dziewczynka, urodzona w jednym z arabskich krajów, w których toczy się wieczna wojna, traci swoich bliskich, jest świadkiem wielu drastycznych zdarzeń. Szansą na wyrwanie się z "piekła" jest współpraca z pewną grupą ludzi. Dziewczynka nie jest...

książek: 710
Ania | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Jest to dobry thiller,trzymający w napięciu,a także historia zagubionej dziewczyny szukającej odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Mądra opowieść.Polecam.

książek: 2141
emindflow | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Czytając informacje o tej książce spodziewałem się mocnego thrillera poruszającego temat zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem broni biologicznej.
Tymczasem w rzeczywistości jest to powieść psychologiczna opisująca zamach bioterrorystyczny z perspektywy dwóch osób - arabskiej szahidki, której zadaniem jest zainfekowanie jak największej liczby osób zmodyfikowanym wirusem ospy oraz amerykańskiego naukowca, którego misją jest jak najszybsze wyprodukowanie przeciwciał w celu ograniczenia rozmiarów hekatomby.
Trudno powiedzieć, że mamy do czynienia z fikcją literacką w czystej postaci, jest to raczej antycypowanie czegoś, co wydaje się bardziej możliwe niż konflikt nuklearny. Mimo to powieść nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, właściwie ani przez moment nie odczuwa się rozmiarów realnego zagrożenia ( o tym informują w książce tylko komunikaty telewizyjne). Pod tym względem niedościgniony jest William Forstchen i jego genialne "Sekundę za późno".
Żadnych typowych cech...

książek: 344

Jedna z lepszych książek sensacyjnych, jakie ostatnio czytałam. Zaskoczyła mnie pozytywnie, nie spodziewałam się ani takiego zakończenia, ani takich emocji. Naprawdę, uważam, że autorowi należą się wielkie brawa. A,że nie jest to jego jedyna książka, zamierzam poszukać innych i zobaczyć, czy znajdą się lepsze od tej. Polecam szczególnie tym, którzy nie gardzą realizmem.

Pełna recenzja: http://endlessbooks.blogspot.com/2014/02/59-premierowo-wysanniczka-stephen-miller.html

książek: 4068
Gośka | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 stycznia 2015

"Wysłanniczka" to moim zdaniem dość dziwna książka. Na thriller za słaba, na obyczajówkę za mocna. Trochę w niej jednego i drugiego. Czytałam kilka recenzji przed podjęciem lektury, więc mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać, jednak mimo to spodziewałam się mocniejszych wrażeń. Choć nie mogę też powiedzieć, że jestem rozczarowana, bo czytałam z zaciekawieniem.

Główną postacią w książce jest Daria i to właśnie z jej punktu widzenia poznajemy cała historię.
Daria pochodzi z kraju, w którym życie jest ciężkie, trwają ciągłe walki a dotrwanie do dojrzałego wieku często jest nierealne. Jej dwaj bracia zginęli, ojciec musi się ukrywać a matka jest wyniszczoną, pozbawioną nadziei kobietą. Dziewczynkę przepełnia rozgoryczenie i nienawiść, dlatego też jako młoda dziewczyna zgłasza się na ochotnika na misję samobójczą. Chce zginąć zabierając ze sobą jak największą liczbę ofiar. I jej życzenie ma się spełnić. Zostaje wysłana do Włoch, by nauczyć się żyć jak wszystkie inne...

książek: 1139
Natula | 2014-02-27
Przeczytana: 25 lutego 2014

Stephena Millera kojarzę głównie z dużego ekranu (Archiwum X, Poza sezonem, Chłopięcy świat), więc kiedy dowiedziałam się, że „Wysłanniczka” jest jego dziełem, byłam lekko zdziwiona, chociaż może nie powinnam, ponieważ Miller od lat zajmuje się pisaniem scenariuszy i sztuk teatralnych, poza tym na swoim koncie ma dwie inne powieści, co prawda nie znane na naszym rynku, ale świadczą o tym, że ma smykałkę do pisania.

"Wysłanniczka" jest thrillerem dotyczącym bioterroryzmu. Główną bohaterką jest Daria, młoda i piękna kobieta pochodzenia arabskiego, która dorastała w ideologii bazującej na prawach i tradycjach. Głęboko skrzywdzona w dzieciństwie, nauczyła się walczyć za rodzinę i za kraj. Pragnie się poświęcić w imię Boga i chce zostać męczennicą. Jej pragnienie ziściło się, zostaje panią śmiercią. Zarażona zmodyfikowanym wirusem ospy zmierza do Stanów Zjednoczonych, aby przez dotyk zarażać niewinnych ludzi. Daria jest bezwzględna i zadowolona ze swojej samobójczej misji. Według niej...

książek: 1200
Jadźka | 2014-03-16
Przeczytana: 12 marca 2014

Są takie książki, o których wiemy dość wiele zanim jeszcze po nie sięgniemy. Być może zdradza wszystko sam opis, czyjeś opowieści lub po prostu mamy przeczucie, które w większości się sprawdza. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o tytuł „Wysłanniczka” Stephena Millera. Nazwisko tego pana można skądś kojarzyć, bowiem, według biografii, jest znanym amerykańskim aktorem, a także autorem scenariuszy i sztuk teatralnych. Może się zatem wydawać, że pióro autora jest już dość wypracowane. To zdecydowanie prawda, gdyż z nieskrywaną przyjemnością czyta się cały tekst, tylko co z tego, że wszystko wydaje się proste i przewidywalne? Jak na thriller, mało w nim zaskoczenia, a co więcej – każdy ruch bohaterów jest z góry przesądzony. Dzieje się sporo, klimat jest, jednak czegoś z pewnością jej brakuje…

Daria Vermiglio to z pozoru zwykła kobieta, dziennikarka, która przylatuje do Nowego Jorku pozbierać materiały do swojego artykułu. Nikt jednak nie wie, że to wysłanniczka terrorystów,...

książek: 200
Magda Jeziorek | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2014

"Wysłanniczka" to chyba pierwsza książka o aż tak intrygującej tematyce. Znalazła się na liście propozycji od wydawnictwa Muza SA. Gdy przeczytałam opis po prostu przeszły po mnie dreszcze i powiedziałam "WOW, muszę to mieć" i nawet nie zainteresowałam się innymi propozycjami. Czy słusznie?

Ta książka to thriller, opowiadający o bioterroryzmie. Przedstawia nam studium psychologiczne terrorystki, Darii Vermiglio. Jest to młoda, piękna dziewczyna pochodzenia arabskiego. W imię Boga pragnie się poświęcić i zostać męczennicą. Dziewczyna została zakażona śmiercionośnym wirusem ospy. Rusza do Nowego Jorku, aby rozprzestrzenić chorobę poprzez dotyk. Udaje dziennikarkę, która przeprowadza doświadczenie. Dzięki temu dostaje się do najważniejszych części Nowego Jorku. Ma przynieść śmierć milionom ludzi. Wszystko to, by zniszczyć zachodniego szatana. Choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia. Czy kraj będzie potrafił sobie z tym poradzić?

Uważam, że Daria była niezwykle odważna i silna....

książek: 3827
tajus | 2014-03-22
Przeczytana: 18 marca 2014

"Wysłanniczka" jest szóstą i najnowszą powieścią urodzonego w 1947 roku w Karolinie Północnej pisarza, aktora filmowego i telewizyjnego, Stephena Millera. Opatrzona imponującą bibliografią, porusza tematykę terroryzmu z użyciem broni biologicznej, która charakteryzuje się nie tylko niskimi kosztami produkcji, ale i bardzo dużą skutecznością. Na przykładzie epidemii wywołanej zmodyfikowanym wirusem ospy Miller przedstawia - oczywiście fikcyjną - historię ludzi dotkniętych chorobą, walczących z nią, a także tych, którzy przyczyniają się do jej rozprzestrzenienia się w wielu państwach na całym świecie.

Wśród tych ostatnich jest główna bohaterka książki, Daria Vermiglio, młoda kobieta pochodząca z Bliskiego Wschodu. Pozbawiona dobrego, łatwego dzieciństwa i rodziny, przepełniona nienawiścią do krajów Zachodu, decyduje się na samobójczy akt, w którym ma zamiar pociągnąć za sobą w stronę śmierci jak najwięcej osób. Ku jej zdumieniu, jej "szefostwo" nie przygotowuje dla niej...

książek: 7571
Anna-mojeksiążki | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2014

Są takie książki, które sprawiają, że włos jeży się na głowie, a realizm przedstawionych sytuacji przeraża. Taką książką jest „Wysłanniczka” opowiadająca o wizji bioterroryzmu i skutków, jakie może przynieść. Broń biologiczna jest niezwykle potężna, działa po cichutku, a jej skutki są straszliwsze niż możemy sobie wyobrazić. Potrzeba czasu i badań, żeby sobie z nią poradzić, a w chwili zagrożenia nie ma na to czasu. Przerażające!Główną bohaterką powieści „Wysłanniczka” jest Daria Vermiglio, pozornie zwyczajna, młoda kobieta pochodzenia arabskiego, dziennikarka, dorastająca w kraju z tradycjami i sztywnymi ideami. W dzieciństwie zaznała wiele złego, widziała śmierć i rozpacz, postanowiła sama walczyć o swój kraj i ideały. Z takim podejściem, została nie bojącą się śmierci, fanatyczną terrorystką, a ściślej bioterrorystką. Nie miało dla niej znaczenia, że sama umrze – ważne było, że zemsta się dokona.

Kobieta została zarażona zmutowanym wirusem ospy i wyruszyła na podbój Stanów...

zobacz kolejne z 606 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd