Wysłanniczka

2014-02-19
2014-02-19
Anna Esden-Tempska

Bomba biologiczna

Książka ciekawa i pisana jakby na czas pandemii Covid... Bohaterka trochę naiwna, ślepo wierząca w swoją misję, ale też pomysłowa i inteligentna. Całość szybko się czyta choć akcja trochę powoli się rozwija.

Łatwo się czyta ale dla mnie to jak lektura dla nastolatek. Brakuje głębi.

Łatwo się czyta ale dla mnie to jak lektura dla nastolatek. Brakuje głębi.

Książka na te czasy idealna. Nie wiem skąd ją mam, ale nie żałuję ani jednej chwili. Bardzo fajnie się czytało. Wirus ospy, zamiast coronawirusa, ale książka daje dużo do myślenia. Jeśli ktoś chce przeczytać fajny kryminał to POLECAM !!!

„Trzymający w napięciu thriller, a także historia zagubionej dziewczyny….” Tak reklamuje Wydawca tę pozycję a jak jest w rzeczywistości ?
Młoda dziewczyna zgadza się zostać w imię Boga strzałą sprawiedliwości w rękach Saleema Khana islamskiego terrorysty. Jednak nie otrzymała pasa Shahida i nie została męczennicą . Przynajmniej nie od razu i nie w ten sposób. Zostaje przetransportowana do Włoch, gdzie uczęszcza do prywatnych szkół, uczy się zachodniego typu życia i ostatecznie zostaje adoptowana przez włoskiego sympatyka państwa islamskiego.
Od teraz nazywa się Daria Vermiglio.
Po kilkunastu latach zostaje wezwana do Berlina gdzie następnie zostaje zainfekowana zmodyfikowanych wirusem ospy i zostaje nosicielką śmiercionośnej broni biologicznej z misją w USA.
Dzięki bohaterskiemu, ściągniętemu z zawodowego zesłania doktorowi Wattermanowi wszystko oczywiście kończy się małą ilością strat i w amerykańskim pompatycznym stylu.
Niestety mniej więcej w ¾ treści książki wiemy już jak się skończy.
Pomysł ciekawy, początek wciągający ale niestety czym dalej tym gorzej.
Z początkowo nieźle zapowiadającej się książki zaczyna wiać nudą, dylematy głównej bohaterki dłużą się i nie wnoszą nic do akcji a nawet spowalniają ją.
Lekturę skończyłem siłą rozpędu.

Obok rewelacyjnie nakreślonych postaci, w powieści czuć przebijającą się przez treść krytykę zachodniego stylu życia, wszechobecnego konsumpcjonizmu i reklam. Pośpiech, brak empatii do drugiego człowieka, myślenie tylko w kategoriach własnego „ja”. To społeczeństwo podejrzliwe, wręcz nietolerancyjne w stosunku do osób o innym kolorze skóry, innym wyznaniu, które jednakże nie potrafi sobie poradzić w sytuacji kryzysowej.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/03/stephen-miller-wysanniczka.html

Czy taki atak terrorystyczny jest możliwy ? A jeżeli tak, to w jaki sposób możemy się bronić ? Książka rewelacyjna. Nie tylko świetna sensacja, ale również wszystkie poboczne wątki bardzo ciekawe.

"Ogrom tego, na co się porywa, jest oszałamiający. Skutki jej działań są nieodwracalne. Nie ma już odwrotu. Wkrótce i ona umrze. Będzie tak martwa jak Burke i wszyscy inni, których dotknęła. Cały świat zniknie, jak po spuszczeniu wody, męczennicy, niewierni, biedni, czarni, biali i brązowi - wszystko zostanie spłukane."

Daria jest młodą terrorystką i nosicielką śmiercionośnego wirusa ospy. Mieszka w kraju, w którym życie jest ciężkie, a dotrwanie do dojrzałego wieku jest wręcz nierealne. Jej dwaj bracia zginęli, ojciec musi się ukrywać, a matka jest wyniszczoną, pozbawioną nadziei i życia, kobietą. Nie chcąc dłużej mieszkać w rodzinnym kraju, już jako młoda dziewczynka, Daria, zgłasza się, jako ochotnik, do misji samobójczej. Chce zginąć, zabierając przy tym ze sobą jak największą liczbę ofiar. Zostaje więc wysłana do Nowego Jorku, gdzie zarażona zmodyfikowanym wirusem ospy będzie "rozdawać" śmierć przez dotyk milionom niewinnych ludzi. Choć udaje dziennikarkę, ma być "strzałą", która ma ugodzić wroga, Wielkiego Szatana.

Czy wystarczy szesnaście dni, żeby świat uległ zagładzie?

"Wysłanniczka" to dobry thriller, trzymający w napięciu. Jedna z lepszych książek sensacyjnych, jakie do tej pory przeczytałam (a w sumie było ich niewiele :P). Zaskoczyła mnie pozytywnie i dostarczyła wielu niezapomnianych emocji. Jest to także historia zagubionej dziewczyny, która szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Bardzo podoba mi się postać Darii, ponieważ była niezwykle odważną i silną kobietą. Pomimo tego, iż targały nią wyrzuty sumienia, starała się do samego końca wypełnić powierzone jej zadanie. Dokładne szczegóły i opisy jej choroby, a także przeżyć bohaterki nadają książce realizmu. Dzięki nim książkę czyta się z zapartym tchem i z każdą kolejną stroną czuje się coraz bardziej narastające napięcie.

Warto też nadmienić, że książka pisana jest z dwóch perspektyw - terrorystki Darii oraz doktora Sama Wattermana, który pomaga rządowi i próbuje wymyślić lekarstwo na zmodyfikowany wirus.

Szczerze, to nie wiem do czego się przyczepić. Styl pisania Stephena Millera jak najbardziej przypadł mi do gustu, fabuła nie jest monotonna, zawsze dzieje się coś nieoczekiwanego, wartka akcja porywa czytelnika, który aż nie może oderwać się od lektury. Nawet (średnio) 30-stronicowe rozdziały nie przeszkadzały mi w lekturze. :D

Podsumowując: "Wysłanniczka" to udany thriller, którego lekturze nieustannie towarzyszą strach, lęk, napięcie i wzruszenie. Akcja jest niezwykle dynamiczna, a sama lektura książki porusza wiele strun w umysłach czytelników.
Przyznam się Wam, że gdyby nie wyzwanie czytelnicze, w którym ta książka bierze udział, nigdy nie zwróciłabym na nią uwagi. Książki sensacyjne to raczej nie moja bajka i nie sięgam po nie zbyt często, ale takie książki, jak "Wysłanniczka" Stephena Millera przekonują mnie, że popełniłam błąd odstawiając w zapomnienie książki z tego właśnie gatunku. Może jej akcja nie mrozi krwi w żyłach, ale książka jest naprawdę zaskakująca i warta uwagi! A że nie jest to jedyna książka tego autora, to z chęcią sięgnę po kolejne jego pozycje. :)

Daria jest młodą terrorystką i nosicielką...

Książek o ataku na USA napisano wiele czy to thriller-ów. Ta jest kolejną, ale umieściłabym ją na półce sensacji.
Główną bohaterką jest Daria, która w dzieciństwie przeżyła traumę związaną z wojną i śmiercią najbliższych. Wstępuje do organizacji terrorystycznej, aby zemścić się na sprawcach jej cierpienia. Za to romantyczne marzenie małej dziewczynki już jako dorosła kobieta zapłaci wysoką cenę. To jest nocna strona książki.
Nudny, stereotypowy wątek walki różnych Agencji z bioterroryzmem, które najpierw muszą udowodnić swoją wyższość nad innymi a później rozwiązują problem. To mocno rozczarowujące.

212/2014

212/2014

Książka ,,Wysłanniczka" zaciekawiła mnie odkąd przeczytałam jej opis w internecie. Terroryzm biologiczny wydał się dla mnie ciekawym temat na stworzenie porywającego thrillera. Muszę przyznać, że sporo oczekiwałam od tej pozycji i to był mój błąd, gdyż przez to odrobinę mnie ona zawiodła.

Spodziewałam się porywającego thrillera, otrzymałam jednak książkę bardziej stonowaną. Wydarzenia głównie krążyły wokół tego, jak nasza bohaterka rozprowadzała wirus przemieszczając się w różne miejsca. Nie powiem, że książka jest nudna. W swój sposób nawet mnie zaciekawiła. Darię, naszą terrorystkę, nawet polubiłam, było w niej coś takiego, że w pewnych chwilach trochę jej współczułam, a przecież to ona robiła wszystko by jak największą ilość ludzi zmarła. Jednak początkowo myślałam, że bardziej wciągnie mnie do swojego świata, w którym z kolei życie mogło być bardziej niebezpieczne.

Jeśli poszukujecie pełnego zwrotów akcji thrillera pokazującego niebezpieczeństwo wynikające z rozpowszechniania wirusa ospy to raczej tutaj tego nie otrzymacie. Jednak nie jest źle. Kilka razy można nawet poczuć dreszczyk emocji. Same przyglądanie się podłemu planowi, jakim jest zagłada ludzkości z wykorzystaniem broni biologicznej może się okazać w pewny sposób interesująca przygodą. Dla mnie taka była, lecz niestety tylko ciekawa, a chciałabym, aby zapiera mi dech w piersiach.

Spodziewałam się porywającego thrillera, otrzymałam jednak książkę bardziej...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2015